یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

فرآیند ژلاتینه شدن خوراک در نتیجه فعالیت کاندیشینر

مقالات

در ابتدا بایستی متذکر شد که گرمایی که به خوراک اضافه می شود از دو منبع می باشد: بخار و فعالیت مکانیکی پروسه تولید پلت (اصطکاک دای و رول در پرس پلت)


فرآیند ژلاتینه شدن خوراک در نتیجه فعالیت کاندیشینر

در ابتدا بایستی متذکر شد که گرمایی که به خوراک اضافه می شود از دو منبع می باشد: بخار و فعالیت مکانیکی پروسه تولید پلت (اصطکاک دای و رول در پرس پلت). هدف اصلی از افزودن بخار، کاندیشنینگ خوراک مش جهت فرآیند متراکم سازی است. این فعالیت منجر به کاهش شدید بارمیکروبی دان و در واقع استریل نمودن آن می شود که می تواند به نوبه خود سلامت پرنده و کنترل پاتوژنها را تحت تأثیر قرار دهد. مهم ترین فرآیندی که بر ارزش تغذیه ای خوراک پلت تأثیرگذار است و بارها از آن نام برده می شود، فرآیند ژلاتینه شدن نشاسته موجود در دان می باشد. گرم شدن نشاسته همراه با رطوبت موجود در کاندیشنر (در نتیجه افزودن بخار و یا آب) منجر به جذب آب، متورم شدن و شکستن مولکول های نشاسته می گردد. این عمل باعث افزایش ویسکوزیته، و فعالیت آنزیمی بهتر بر روی آن و در نهایت بهره وری بهتر انرژی از نشاسته می گردد.

نکته مهم این است که دمای موردنیاز برای این فعالیت بایستی در کاندیشنر تأمین شود. در غیر این صورت، در دمای پایین تر از حد مطلوب، ژلاتینه شدن نشاسته به صورت ناقص انجام می گیرد و سیر قهقرایی نشاسته (Retrogradition) ممکن است اتفاق افتد. یعنی اینکه مولکول های نشاسته در داخل نشاسته ژلاتینه شده، پیوند مجدد یافته و درنتیجه به هضم در بدن پرنده مقاوم می شود. از طرف دیگر دماهای خیلی بالا باعث کاهش قابلیت دسترسی پروتئین و اسیدهای آمینه و هم چنین تخریب ویتامین ها و آنزیم های حساس به حرارت موجود در دان می گردد.

به عنوان یک نتیجه گیری کلی:

اثر اصلی که فرآیند پلت بر روی عملکرد پرنده می گذارد ناشی از افزایش مصرف خوراک و بهره وری بیشتر مواد مغذی در نتیجه فعالیت کمتر پرنده می باشد. که همه این ها نیاز نگهداری پرنده را کاهش داده و پرنده از مواد مغذی موجود در دان به نحو شایسته تری برای وزن گیری و عضله سازی استفاده می کند.

دوستانی که در مرغداری ها دستگاه پلت دارند بایستی توجه داشته باشند که حتما بایستی فرآیند پخت در کاندیشنر تحت کنترل آنها باشد

قبل
مراحل پرورش مرغ گوشتی
بعد
نحوه پرورش ماهی خاویاری

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp