یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

پرورش و گسترش ماهی در قفس

مقالات

یک شکل جدید از پروش آبزیان مخصوصا ماهی ها ، پرورش در قفس است . در این مقاله ما شما را با پروش ماهی ها و آبزیان در قفس , انواع ماهی هایی که به این روش می توان پرورش داد, نحوه تغذیه آن ها آشنا می کنیم. 


پرورش و گسترش ماهی در قفس

پرورش ماهی در قفس

امروزه برای پرورش ماهی ها روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد . در سال های اخیر در جریان آب رودخانه ها و کانال ها و دریاچه ها و دریاها در نقاط مختلف قفس هایی تعبیه می شود و ماهی ها در آن پرورش می یابند این کار باعث افزایش امید به زاد ولد بیشتر می شود.

ماهی های تیلاپیا ، در حال حاضر درون  حدود 6000 قفس درداخل رودخانه ها تولید می شوند. بر طبق تحقیقات انجام گرفته ماهی هایی که درون قفس پرورش پیدا می کنند بسیار بهتر و مقرون به صرفه تر از ماهی هایی هستند که درون حوضچه پرورش می یابند. در نتیجه ، شیلات در تلاش است  تا یک سیاست فرهنگی برای پرورش آبزیان درون قفس در آبهای داخلی ایجاد کند.

قفس باید چه ویژگی هایی داشته باشد

قفس ها با توجه به مکانی که در آب قرار می گیرد می تواند جنس های متفاوتی داشته باشند. قفس های پرورش ماهی ها از سیم یا پلاستیک ساخته می شود و می تواند انعطاف پذیر باشد. قفس ها باید به نحوی ساخته شوند تا آبزیان از تهدید شکارچیانی همچون لاک پشت و ماهی های بزرگ و گوشت خوار در امان باشند.

چه ماهی هایی را می توان در قفس پرورش داد

اگر چه بیشتر ماهی ها را می توان در قفس پروش داد , اما تا به امروز برای پرورش گونه هایی خاصی از ماهی ها بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. در اینجا تعدادی از این نوع ماهی ها را  معرفی می کنیم: 

گربه ماهی (Ictalurus punctatus): این ماهی به راحتی در دسترس است. پرورش گربه ماهی بسیار راحت است و ماهی نسبتا گرانی است و در بعضی از کشور ها به صورت خوراکی نیز مصرف می شود. 

ماهی قزل آلا: ماهی قزل آلا که یکی از ماهی های پر طرفدار است و در صادرات و تجارت آبزیان نقش مهمی دارد. البته این ماهی مشکلات خاص خود را نیز دارد. این گونه از ماهی باید در آب سرد زیر 70 درجه فارنهایت زندگی کند . 

کپور(Cyprinus carpio): در واقع یک ماهی غذای خوشمزه است و یکی از ساده ترین و ارزان ترین خوراکی هاست. 

تیلاپیا: اگر بتوانید درجه حرارت آب را تا 75 درجه فارنهایت به مدت 4 ماه حفظ کنید , پرورش این ماهی با این روش بسیار عالی است . 

خوراک آبزیان در این نوع پرورش

ماهی ها و آبزیانی که به این صورت پرورش پیدا می کنند نیاز به رژیم غذایی بسیار کامل و مقوی دارند . این رژیم غذایی شامل پروتئین , انواع ویتامین و مواد معدنی است . البته گونه های مختلف ماهی درصد های متفاوتی از مواد غذایی را نیازمند هستند. به طور مثال گربه ماهی , تیلاپیا, کپور و ... به 32 درصد پروتئین نیاز دارند در حالی که ماهی هایی که در آب های سرد پرورش پیدا می کنند به پروتئین بیشتری نیاز دارند.

غذاهایی که به این ماهی ها داده می شود باید به گونه ای باش که در آب به صورت شناور باشند زیرا غذاهایی که در قفس ته نشین می شوند توسط ماهی ها خورده نمی شوند. 

آبزیان و ماهی ها زمانی که در دمای مطلوب قرار می گیرند در مدت زمان 10 تا 30 دقیقه غذایشان را می خورند و نیاز به غذا دهی بیشتر نیست . زمانی که ماهی ها استرس داشته باشند غذا نمی خورند به همین دلیل گفته می شود زمانی که ماهی را جابه جا می کنید 2 تا 3 روز به آن ها غذا ندهید. شما با توجه به نحوه تغذیه ماهی ها می توانید از سلامت آن ها اطمینان حاصل کنید در صورتی که آبزی بیش از 2 روز غذا نخورد به احتمال زیاد مشکلی برایش پیش آمده است . غذایی که به آبزیان داده می شود بیش تر از 3 ماه نباید ذخیره شود باید به سرعت مصرف شود زیرا ویتامین ها و مواد غذایی موجود به خصوص ویتامین C از بین می رود. از غذاهای قارچی و کپک زده برای تغذیه آبزیان نباید استفاده کرد. برای تولید غذا بهتر است از ماشین آلات تولید خوراک آبزیان استفاده کرد . مصرف غذای زیاد باعث می شود کیفیت آب پایین بیاید به همین دلیل بهتر است که از یک جدول زمانبندی استفاده شود. غذا دهی درست و اصولی می تواند برای آبزیان بسیار سودمند و دلچسب باشد

قبل
کاندیشنر دستگاه پرس پلت و فرآیند کاندیشنینگ
بعد
بلدرچین و پرورش آن

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp