یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نحوه تغذیه ماهی ها

مقالات

آبزیان به گروهی از موجودات زنده گفته می شود که تمام یا بخشی از عمرشان را داخل آب سپری می کنند. گروه وسیعی از این موجودات را ماهی ها تشکیل می دهند . 


نحوه تغذیه ماهی ها

آبزیان به گروهی از موجودات زنده گفته می شود که تمام یا بخشی از عمرشان را داخل آب سپری می کنند. گروه وسیعی از این موجودات را ماهی ها تشکیل می دهند . 
ماهی ها که دارای گونه های متفاوتی می باشند و نیاز به مواد غذایی خاصی نیز هستند و در سنین مختلف می تواند فرق داشته باشد. اگر بخواهیم به صورت کلی ماهی را دسته بندی کنیم می توانیم آن ها را در سه گروه گوشتخوار , گیاه خوار و همه چیز خوار قرار دهیم . گونه گوشتخوار را می توان به دو دسته تقسیم گرد ماهی هایی که از جانواران بی مهره تغذیه می کنند و گروه دوم که ماهی های دیگر را می خورند.
البته ماهی هایی که در آکواریوم نگهداری می شوند عادات غذاییشان با توجه به شرایط محیطی تغییر کرده و می توان آن را کنترل کرد. به عنوان مثال سیکلیدها که گوشتخوار هستند اگر در محیط آکواریوم نگهداری شوند می توان آن ها را از غذاهای آماده سیر نمود. البته باید سعی شود در پرورش ماهی ها از غذاهایی مشابه با غذای طبیعی شان استفاده نمود .  همچنین بهتر است از دو ماده غذایی به صورت ترکیبی استفاده کرد .

غذای ماهی قرمز

با نزدیک شدن به زمان سال نو بیشتر افراد به دنبال تهیه ماهی قرمز برای سفره هفت سین خود هستند . این ماهی در محیط طبیعی از حشرات , گیاهان , ماهی های کوچک و سخت پوستان بیشتر برای تغذیه استفاده می کند. امروزه از ماهی قرمز به عنوان حیوان خانگی نیز می توان نام برد . پس بهتر است با نحوه تغذیه این آبزی دوست داشتنی بیشتر آشنا شوید.
شما برای تغذیه این ماهی ها می توانید از نخود پوست کنده, سبزیجات پخته , دانه هایی که مخصوص ماهی است و دارای کربوهیدرات می باشد, کاهو, کلم بروکلی, لوبیا پخته و ... استفاده کرد. البته می توانید بسته های غذای آماده نیز تهیه کنید و از آن ها استفاده کنید. نکته ای که باید در تغذیه ماهی قرمز به آن توجه کرد این است که این نوع ماهی تا زمانی که غذا باشد عمل خوردن را انجام می دهد پس باید به میزان غذایی که می ریزید توجه کنید. مسئله دیگری که در هنگام غذا دادن به این نوع ماهی باید توجه کرد قطعات غذا بسیار کوچک خرد شود و بعد برای ماهی ریخته شود.

خوراک ماهی های آکواریومی

در محیط آکواریوم هر سه دسته ماهی را می توان نگهداری کرد.

نحوه ی غذا دادن به ماهی های گیاه خوار

این گونه از جلبک فرآوری شده، کاهو , اسفناج  و به طور کلی سبزیجات تغذیه می کند.

روش تهیه جلبک فرآوری شده

برای به دست آوردن این نوع جلبک ابتدا باید چند صخره مرجانی که از قبل استریل شده را در فاصله 25 سانتی نور هالوژن قرار داد و بعد از ایجاد جلبک روی صخره ها آن ها را درون آکواریوم قرار داد . جلبک تا زمانی که دارای رنگ سبز می باشد قابل استفاده است و اگر تغییر رنگ دهند دیگر قابل استفاده نیستند.

نحوه ی غذا دادن به ماهی های گوشت خوار

ابتدا باید دل گوسفند , میگو , ماهی کلیکا را پخته و با برگ کاهو مخلوط کنید و داخل فریزر قرار دهید و در قطعات کوچک به ماهی ها بدهید . کم کم متوجه می شوید که گونه ماهی گوشتخواری که دارید چقدر غذا می خورد و با توجه به آن غذا مورد نظر را تهیه کنید. 

نحوه غذا دادن به ماهی های همه چیز خوار

شما می توانید از هر دو دسته غذا به این ماهی ها بدهید.

نقش کرم ها در خوراک آبزیان

شاید بتوان گفت کرم ها منبع غذایی خوشمزه و دوست داشتی برای ماهی ها هستند . از جمله می توان به کرم سفید و کرم خاکی اشاره کرد.
کرم خاکی : این نوع کرم که بیشتر در باغچه ها و درون خاک زندگی می کند . بیشتر به عنوان صید ماهی برای قلاب ماهی گیری مورد استفاده قرار می گیرد عده های به آن کرم ماهیگیری نیز می گویند. زمانی که می خواهید این کرم را جمع آوری کنید باید از بر داشتن کرم هایی که دارای ترشح زرد هستند جلوگیری کنید. 
کرم سفید: که از خانواده کرم خاکی می باشد. تولید و تکثیر این نوع کرم جنب تجاری دارد .  و در ایران برای تغذیه نوزاد ماهی های خاویار مورد استفاده قرار می گیرد. اگر از این نوع کرم برای تغذیه ماهی های آکواریوم استفاده می شود باید آن ها را به قطعات کوچک تقسیم کرد. 

قبل
گاو های شیری و نکاتی در مورد شیر دوشی
بعد
قیمت دستگاه پلت مرغداری 3 تن در ساعت

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp