یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

گاو های شیری و نکاتی در مورد شیر دوشی

مقالات

گاو ها حیوانات بزرگ ولی در حین حال آرام , دوس داشتنی , بی آزار و اهلی هستند. بیشتر آن ها به پیمودن مسافت های طولانی علاقه دارند و برای محافظت از فرزند خود حتی فرار هم می کنند. علاقه مادر , فرزندی در این جانور بسیار زیاد است به طوری که گاو ماده به فرزند خود بسیار وابسته است.


گاو های شیری و نکاتی در مورد شیر دوشی

گاو ها حیوانات بزرگ ولی در حین حال آرام , دوس داشتنی , بی آزار و اهلی هستند. بیشتر آن ها به پیمودن مسافت های طولانی علاقه دارند و برای محافظت از فرزند خود حتی فرار هم می کنند. علاقه مادر , فرزندی در این جانور بسیار زیاد است به طوری که گاو ماده به فرزند خود بسیار وابسته است. زمان بارداری در این حیوان مانند انسان 9 ماه طول می کشد و معمولا یک گوساله به دنیا می آورد و به مدت یک سال به فرزند خود شیر می دهد. 

گاو های شیری

به نژادی از گاو ها گفته می شود که شیر زیادی دارند و شیر آن ها دوشیده شده و از آن فرآورده های لبنی درست می شود. در سال های اخیر اصلاح نژاد بر روی این گاو ها صورت گرفته به طوری که چند برابر حالت نرمال شیر می دهند. از جمله مهم ترین نژادهای گاوهای شیری می توان به موارد زیر اشاره کرد. : Holstein، Jersey، Ayrshire، Brown Swiss، Guernsey و Milking Shorthorn.
تمام حیوانات در صورتی شیر می دهند که فرزندی به دنیا بیاورند که گاو نیز از این قضیه مستثنا نیست به همین دلیل گاو های شیر ده باید هر سال گوساله ای به دنیا آورند. 
زمانی که گوساله ماده به دنیا می آید بعد از چند روز از مادر خود جدا می شود و به قسمتی برای مراقبت برده می شود تا زمانی که به سن بلوغ رسید بتواند جایگزین یکی از گاو های شیری شود. شاخ این گاو ها بریده شده در روز های اول شیر گاو ماده درون ظرفی ریخته شده تا گوساله از آن تغدیه کند ولی بعد از مدتی از خوراکی های جایگزین که به وسیله  ماشین آلات تولید خوراک دام به دست می آید می توان استفاده کرد .بعد از گذشت یک سال از تولد گوساله آن را به روش لقاح مصنوعی باردار می کنند و گوساله تازه متولد شده بعد از 2 سال می تواند شروع به شیر دهی کند. معمولا گاو های ماده تا سن 5 سالگی 3 فرند به دنیا می آورد. گاو های ماده به دلیل به دنیا آوردن تعداد فرزند زیاد در فاصله زمانی کم در سن 5 سالگی به شدت دچار کمبود کلسیم شده  به طوری که قادر نیستند که دوباره بچه دار شوند به همین دلیل به کشتارگاه برده می شوند. 

مشکلات گاو های شیرده

•این حیوان را در اصطبل نگهداری می کنند به همین دلیل عدم تحرک وزن آن ها بالا رفته و باعث می شود استخوان بدنی آن ها قادر به تحمل وزن نباشد.
•به خاطر وزن بالای بدن و سینه ها ناراحتی قلبی می گیرند. 
•به دلیل شیر دوشی مرتب سینه های آن ها زخم و متورم است .
•کمبود کلسیم , منیزیم , التهاب ریه , بیماری روده , اسهال گاوی , تب مالت و غیره جزوء بیماری های دیگری هستند که این حیوان با آن ها دست پنجه نرم می کند.

در چه شرایطی باید شیر گاو را دوشید

•شیر دوشی باید به صورت منظم و در زمان معین انجام گیرد.
•زمان دوشیدن شیر گاو , باید محیط تمیز و بهداشتی باشد تا آلودگی وارد شیر نشود و کیفیت آن نیز بالا رود.
•باید در هنگام دوشیدن شیر دقت کرد و اصول بهداشتی را رعایت کرد تا برای گاو مشکلی پیش نیاید.
•اگر گاو به صورت دستی دوشیده می شود باید کسی که آن را می دوشد صحیح و سلامت باشد و اگر با دستگاه دوشیده شود باید دستگاه استریل و تمیز باشد. 

 فاصله زمانی مناسب برای شیر دوشی

اگر فاصله زمانی رعایت نشود شیر به دست آمده دارای حجم و چربی متفاوتی خواهد بود که در صورت رعایت زمان شیر دوشی این مسئله برطرف می شود . گاو هایی که به صورت منظم دوشیده می شوند شیر آن ها دارای چربی بیشتر است .

روش های دوشیدن شیر به صورت دستی

مشتی : در این روش پستان در مشت قرار می گیرد و با فشارهایی که به وسیله انگشت شصت و سبابه وارد می شود شیر را می توان دوشید.
دو انگشتی :  این طریق دوشش یکی از آسان ترین روش ها به شمار می آید. پستان میان دو انگشت شصت قرار می گیرد و به پایین کشیده می شود.
شصتی : انگشت شصت را به سمت داخل دست خم کرده و پستان را بوسیله انگشت اشاره و شصت فشار دهید.

شیر دوشی با استفاده از دستگاه

در سال های اخیر گاوداری هایی که دارای گاوهای شیر ده هستند برای دوشیدن شیر از دستگاه استفاده می کنند. استفاده از دستگاه علاوه بر پایین آوردن هزینه باعث می شود زمان دوشش نیز پایین بیاید و بتوان تعداد گاو های بیشتری را در مدت زمان کم دوشید. 
استفاده از دستگاه های پرس پلت و آسیاب میکسر می تواند در آماده سازی خوراک گاو های شیرده به شما کمک کند.

قبل
دستگاه تولید غذای میگو به همراه قیمت
بعد
خرید دستگاه اکسترودر خوراک آبزیان

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp