یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

چه خوراکی برای دام بهتر است

مقالات

تغذیه برای هر موجود زنده ای لازم و ضروری است . غذا به ماده ای گفته می شود که موجود زنده آن را می خورد و عمل هضم را انجام می دهد. در پرورش دام ها نیز تولید غذای با کیفیت و مغذی یکی از مسائل مهم به شمار می آید. در دامداری ها و دامپروری ها بیشترین هزینه مربوط به تهیه خوراک می باشد.


چه خوراکی برای دام بهتر است

بیشتر مواد غذایی برای دام منشا گیاهی دارند. گیاهان به وسیله نور خورشید و فتوسنتز مواد مغذی درون خود تولید می کنند. تراکم مواد مغذی بیشتر در دانه های گیاه قرار دارد که منبع خوبی برای غذای دام می باشند.

انواع خوراک دام

مواد غذایی متنوعی برای تغذیه دام وجود دارد که در پایین موارد پر استفاده را ذکر می کنیم.

علوفه ‏ها : 

به هرگونه خوراک گیاهی که ارزش غذایی داشته باشد و دام بتواند به راحتی بخورد و دوست داشته باشدعلوفه می گویند. علوفه شامل یونجه , علف و کاه خشک می باشد.
یونجه یک غذای عالی است که برای دام مخصوصا گاو های شیری بسیار مناسب است این ماده غذایی سرشار از پروتئین و کلسیم می باشد. 
علف نیز برای خوراک گاو های شیری مناسب است و باعث بیشتر شدن چربی در شیر می شود. 
کاه به دلیل خشک بودن دارای ارزش غذایی بالایی نیست فقط پر حجم می باشد.

گندم :

این ماده غذایی دارای میزان پروتئین و ارزش غذایی بالا است . که در فصول مختلف سال به صورت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در گندم هایی که کمی سفت هستند پروتئین بیشتری وجود دارد و هر چه گندم نرم تر باشد ارزش غذایی آن پایین تر می آید. 

جو :

جو نیز دارای پروتئین بالایی است ولی از گندم پایین تر است و انرژی این ماده نیز بالاست.

کنجاله سویا :

سویا از نظر ارزش غذایی , پروتئین و انرژی تولیدی از گندم و  جو بسیار بالاتر است  البته در صورتی که حرارت ببیند این درصد افت زیادی می کنند.

کنجاله آفتابگردان : 

مقدار کمی از این ماده را می توان کنجاله سویا شود. دارای ارزش غذایی مشابه با کنجاله سویا است .

تفاله چغندر : 

زمانی که از شیرینی چغدر قند گرفته شود به ماده ای که باقی می ماند تفاله چغندر گفته می شود. که معمولا به صورت خشک و تر در بازار وجود دارد.

خوراک دام کنسانتره :

این نوع خوراک که بسیار نیز مورد استفاده قرار می گیرد و ترکیبی از جو , گندم , کنجاله سویا , کنجاله آفتابگردان , تفاله چقندر و مواد معدنی و ویتامین ها می باشد . در وزن های مختلف عرضه می شود. این مواد غذایی دارای ترکیبات مشخصی می باشد. در دامداری ها علاوه بر علف میزان مشخصی کنسانتره نیز در غذای دام ها مورد استفاده قرار می گیرد. که باعث تولید شیر بیشتر در گاو ها می شود.
شما می توانید با استفاده از ماشین آلات تولیدخوراک دام , پرس پلت و آسیاب میکسر این خوراکی را تهیه کنید.

مشخصات و آنالیز خوراک کنسانتره دام

جو۳۸%میزان پروتئین خام۱۲%
سبوس گندم۱۸%میزان چربی۳.۶%
کنجاله (سویا یا پنبه)۴%میزان کلسیم۰.۸%
پیت یا باگاس۲۴%فسفر۰.۸%
ملاس نیشکر۱۳%فیبر۱۶.۴%
اوره۱%خاکستر۸%
نمک طعام۰.۵%کربوهیدرات۴۳.۶%
مکمل معدنی و ویتامین۰.۵%رطوبت۸%
کربنات سدیم۱%نمک۰.۶%

استفاده از ضایعات در تغذیه دام

نان خشک : این خوراکی که از آرد گندم تهیه می شود برای گاوهای شیرده و گوشتی بسیار مناسب است . البته باید به این نکته نیز توجه داشت که در هنگام استفاده باید از نان های کپک زده و خراب جلوگیری کرد تا باعث مسمومیت دام نشود. و در دراز مدت باعث مشکلات دیگری نیز می شود.

سبوس برنج : زمانی که می خواهیم از این خوراکی برای دام استفاده کنیم بهتر است به صورت آرد باشد اگر زبر باشد برای دام مناسب نمی باشد. از این ماده بیشتر در کنسانتره استفاده می شود .

روش غنی سازی کاه 

کاه بسیار در تغذیه دام مورد استفاده قرار می گیرد . اگر می خواهید این ماده غذایی را به تنهایی به دام بدهید بهتر است آن را غنی سازی کنید . روش غنی سازی به این شکل است که کاه را با تفاله چغندر و اوره در آب حل کرده و به کاه اضافه می کنیم و بعد کاه را به مدت 25 روز در سیلو نگه می داریم تا خشک شود. 

قبل
کارخانه تولید غذای میگو
بعد
بهترین کارخانه ماشین سازی پلت

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp