یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

خط تولید خوراک دام , طیور و آبزیان

مقالات

مصرف مواد پروتئینی و گوشتی در جامعه روز به روز در حال افزایش است و همین امر باعث شده تا به خوراک دام , طیور و آبزیان توجه ویژه ای شود . همین علت استفاده از یک سیستم کاملا مکانیزه برای تولید غذای دام , طیور و آبزیان بسیار ضروری می باشد و یکی از راه های کسب در آمد می باشد.


خط تولید خوراک دام , طیور و آبزیان

مصرف مواد پروتئینی و گوشتی در جامعه روز به روز در حال افزایش است و همین امر باعث شده تا به خوراک دام , طیور و آبزیان توجه ویژه ای شود . همین علت استفاده از یک سیستم کاملا مکانیزه برای تولید غذای دام , طیور و آبزیان بسیار ضروری می باشد و یکی از راه های کسب در آمد می باشد.خط تولید خوراک دام , طیور و آبزیان خط تولید خوراک دام , طیور و آبزیان

قسمت های اصلی کارخانه تولید خوراک 

کارخانه ای که می خواهد هر نوع از خوراک های دام , طیور و آبزیان را تولید کند باید حداقل شامل  5 قسمت اصلی باشد:

دریافت مواد اولیه

 در این قسمت مواد اولیه از جمله گندم , جو , تفاله چغندر, کنجاله سویا , کنجاله تخم آفتابگردان , مواد معدنی و غیره تهیه می شوند.

آسیاب مواد اولیه 

 تمام موادی که برای خوراک دام تهیه شدند به صورت مجزا آسیاب می شود. برای این کار می توان از دستگاه آسیاب میکسر استفاده کرد تا آسیاب مواد اولیه بهتر انجام بگیرند و در مرحله بعد باید رطوبت آن ها گرفته شود. زمانی که رطوبت از بین رفت باید الک شوند مواد درشتی که باقی مانده اند دوباره به آسیاب فرستاده می شوند. 

مخلوط کردن مواد آسیاب شده

بعد از آسیاب کردن مواد اولیه مواد به نسبت های مختلف با یکدیگر مخلوط شده تا به صورت یکدست در آید و اگر نیاز به افزودنی باشد در این مرحله اضافه می شود.

 پلتینگ 

 مواد که به صورت مخلوط یک دست در آمدند به دست های پرس پلت برده شده تا مواد خوراکی پرس شود و در اندازه هایی که مشتری نیاز دارد دسته بندی شوند.

بسته بندی 

 این مرحله , که آخرین مرحله نیز می باشد خوراکی های پلت شده در کیسه های پلاستیکی قرار می گیرند و برای توزیع به کارخانه های پرورش دام , طیور و آبزیان فرستاده می شود.
 

نکات بهداشتی در کارخانه تولید خوراک 

مکانی که برای تولید خوراک دام , طیور و آبزیان مورد استفاده قرار می گیرد باید تمیز و بهداشتی باشد. دستگاه هایی که برای تولید خوراک مورد استفاده قرار می گیرد باید نظافت شوند و آفت ها کنترل شوند. 

ایمنی کارکنان در محیط کار

استفاده مداوم کارگران در استفاده از دستگاه های صنعتی مشکلاتی را برای آن ها به وجود آورده است که مهم ترین آن ها صدا می باشد. صنعت تولید خوراک یکی از صنایع پر سر و صدا می باشد و آلودگی صوتی آن بالا می باشد. به همین دلیل بهتر است از ماشین آلات جدید استفاده شود تا صدای کمتری داشته باشند وکارکنانی که در خط تولید کار می کنند بهتر است از گوشی های مناسب استفاده کنند.

نقش سازمان دامپزشکی بر روی تولید خوراک دام , طیور و آبزیان

بیماری ها و باکتری ها به خصوص سالمونلا از عوامل ایجاد آلودگی از طریق دام و فرآورده های دامی به انسان می باشد. سازمان دامپزشکی مسئولیت سلامت این خوراک ها را بر عهده دارد به همین دلیل گواهی نامه GMP را قرار داده تا کارخانه هایی که می خواهند خوراک های مختلف را تولید کنند از نظر بهداشتی تحت نظر باشند.

GMP چیست؟

GMP مخفف کلمه Good Manufacturing Practice می باشد که در بر گیرنده اصولی برای تضمین کیفیت و سلامت محصول می باشد. GMP که در کشور ما عرضه می شود مشابه مستندات اتحادیه اروپا می باشد. این مدرک راهی برای ورود به بازار های جهانی می باشد و رقابت در فضای جدید را برای شما ایجاد می کند.

الزامات GMP برای دریافت

برای دریافت GMP باید با توجه به استاندارهای آن پیش روید که این استانداردها تمام مراحل تولید را در بر می گیرد.

نحوه تاسیس ساختمان

•کارخانه های تولید خوراک دام , طیور و آبزیان باید با توجه به شرایط زیر طراحی شود: 
•از ورود مواد آلوده به داخل قسمت تولید جلوگیری کند.
•از مواد اولیه مناسب برای تجهیز و ساخت استفاده شود که آلودگی کمتری داشته باشند و بتواند به راحتی تمیز شوند.
•فاضلاب و مواد زاید به صورت بهداشتی دفع شوند.

بازرسی و کنترل

تمام حلقه های تولید باید بازرسی شود و به صورت مستند شده بایگانی شود. بازرسی ها باید با اصول و استاندارهای بین المللی انجام گیرد.

نمونه برداری و آزمایش

کنترل کیفیت برای هر کارخانه ای لازم می باشد. نمونه برداری باید با استفاده از اصول و استاندارهای توسط واحد کیفیت انجام پذیرد.

ویژگی های برچسب یا لیبل

این نشانه باید بر اساس موارد قانونی و اطلاعات خوراک آبزیان , دام و طیور انجام گیرد.

قبل
پرواربندی گوساله
بعد
سود تولید خوراک دام از نظر یک کارشناس

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp