یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

پرورش دام به صورت صنعتی

مقالات

با توجه به نیاز انسان به گوشت و مواد لبنی در سال های اخیر , پروش دام به صورت صنعتی توجه ویژه ای دریافت کرده است. 


پرورش دام به صورت صنعتی

دامداری صنعتی چیست؟

دامداری و دامپروری در گذشته به صورت سنتی انجام می گرفته است اما در سال های اخیر به دلیل کم شدن مراتع و مواد غذایی و پیشرفت های علمی انجام گرفته به صورت صنعتی انجام می گیرد. دامداری صنعتی روشی برای پرورش اصولی دام می باشد. با توجه به هزینه های کم در روش های سنتی بیشتر مردم از این روش برای نگهداری و تولید فرآورده های دامی استفاده می کنند البته باید به این نکته نیز توجه داشت در روش صنعتی پرواربندی , میزان تولید گوشت و فراورده های دیگر بسیار بیشتر از روش سنتی می باشد. به کار گیری روش اصلاح نژاد یکی از نکات مهم در تولید و پرورش دام می باشد.  

پرواربندی چیست؟

پروار بندی به چاق کردن گوسفند گفته می شود به طوری که سریع تر به بیشترین وزن برسد. یکی از مسائلی که باعث ایجاد دامداری صنعتی شده است همین مسئله بوده است.

اهمیت پرورش گوسفند به صورت صنعتی

گوسفندی که به وسیله روش سنتی پرورش پیدا کند لطمه زیادی به مراتع و بیابان ها می زند. در چند سال گذشته همین مسئله باعث شده تا محیط زیست و مراتع در خطر نابودی قرار گیرد. استفاده از روش های صنعتی و پرواربندی روشی برای حفظ منابع طبیعی می باشد. استفاده از نژاد های برتر گوسفند و دام نر باعث بوجود آمدن نژاد بهتر شده تا شیر و گوشت بیشتری تولید کند. 

دریافت پروانه دامپروری صنعتی

زمانی که شما تصمیم به احداث دامپروری صنعتی را می گیرید باید یک سری مراحل را انجام دهید و مجوز هایی را کسب کنید که در زیر به طور مختصر به آن ها اشاره می کنیم. 

1.انتخاب زمین مناسب:

انتخاب محل مناسب برای احداث یکی از مهم ترین مسائل می باشد. زمینی می خواهد انتخاب شود باید از لحاظ زراعی درجه 3 یا 4 را باشد و با مناطق مسکونی فاصله زیادی داشته باشد تا وجود آلودگی هایی که ایجاد می شود مشکلی برای کسی ایجاد نکند و بهتر است به طوری ساخته شود که در اثر وزش باد بو به سمت مناطق مسکونی نرود. زمینی که در آن می خواهید دامپروری احداث کنید باید دارای سند باشد. از مکان مورد نظر باید به جاده اصلی دسترسی داشت . زمینی که انتخاب می کنید باید دسترسی به گاز , آب و برق را داشته باشد. 
پس از انتخاب زمین و ساخت ساخنمانی برای پرورش دام باید موراد زیر را رعایت کرد

2.مجوز بهداشتی :

این مجوز برای کلیه واحد های صنعتی توسط اداره کل دامپزشکی کشور صادر می شود.

3.پروانه تاسیس :

این مجوز برای زمانی است که می خواهید ساختمان را احداث کنید . این پروانه برای ساخت هر گونه واحد صنعتی باید گرفته شود.

4.پروانه بهره برداری:

زمانی که ساخت ساختمان به پایان رسید باید برای استفاده پروانه بهره برداری گرفته شود این پروانه به شما اجازه می دهد تا در واحد صنعتی خود به کار مشغول شوید. مدت اعتبار این پروانه 5 سال می باشد که بعد از گذشت این زمان باید دوباره پروانه تمدید شود.
زمانی که شما شروع به احداث ساختمان می کنید نمی توانید طرح خود را توسعه دهید باید کلیه شرایط و ضوابط را رعایت کنید تا در صورت نیاز بتوانید طرح خود را توسعه دهید.

تفاوت دامداری صنعتی و سنتی در چیست

در روش سنتی چون به صورت خانوادگی انجام می گیرد هزینه های  نیروی انسانی در نظر گرفته نمی شود به همین دلیل فکر می شود که این روش هزینه کمتری نسبت به روش صنعتی دارد. اگر تمام هزینه ها برای هر دو روش محاسبه شود می بینید که اختلاف کمی با یکدیگر دارند.
هزینه نگهداری در روش سنتی کمتر است و نیاز به تجهیزات زیادی نیست
حجم تولید گوشت و فر آورده های دامی در روش صنعتی خیلی بیشتر از روش سنتی می باشد . زیرا در این روش از اصول علمی و نکات تغذیه استفاده شده است و در روش صنعتی سریع تر به سوددهی می رسد.
برای تغذیه  دام ها می توان از ماشین آلات تولید خوراک دام , پرس پلت و آسیاب میکسر استفاده کرد.

قبل
چگونه پلت ساز خوراک دام با کیفیت بخریم؟
بعد
نقش تفاله گوجه فرنگی و نان خشک بر روی دام و طیور

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp