یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

آشنایی با ماهی ها و و نحوه حرکت آن ها

مقالات

ماهی ها جزوء 6 گروه اصلی جانواران به شمار می آیند. تعداد ماهی ها در آب های آزاد و غیر آزاد بسیار زیاد است به طوری که هر روز گونه جدیدی از آن ها کشف می شوند. ماهی ها دارای سه دسته اصلی هستند. استخوانی , غضروف ماهیان یا ماهی های غضروفی و ماهی های بدون آرواره . بیش تز 30 هزار نوع از گونه استخوانی وجود دارد. 


آشنایی با ماهی ها و و نحوه حرکت آن ها

 تمام جانوران نیاز به تنفس دارند ماهی ها نیز از این امر مستثنی نیستند این جانوران به دلیل زتدگی در آب به وسیله آب شش تنفس می کنند.

 نحوه حرکت ماهی ها

اگر دقت کرده باشید ماهی ها به صورت دسته ای حرکت می کنند و اگر در یک لحظه یکی از آن ها مسیرش را عوض کند بدون اینکه به یکدیگر برخورد کنند مسیر تمامشان عوض می شود. 
یکی از دلایلی که ماهی ها به صورت گله ای حرکت می کنند این است که بتوانند خود را از دشمن محافظت کنند. شکارچیان ماهی هایی را که به صورت گله ای حرکت و زندگی می کنند به سختی شکار می کنند ماهی هایی که به صورت گله ای حرکت می کنند بهتر می توانند از خود دفاع کنند. حرکت به صورت گله ای باعث می شود تا ماهی این امکان را داشته باشد که انرژی خود را ذخیره کند. ماهی هایی که بصورت دسته ای حرکت می کنند بهتر می توانند غذا مورد نیاز خود را پیدا کنند. حس های مختلفی در ماهی ها وجود دارد که باعث می شود زمانی که با هم حرکت می کنند به یکدیگر برخورد نکنند و در صورتی که یکی از آن ها مسیر را عوض کند ماهی های دیگر به دنبال آن جهت حرکت را تغییر می دهند.
البته تمام ماهی ها به صورت دسته ای حرکت نمی کنند. بیش از 80 درصد از ماهی ها گله ای و تعداد کمی به صورت انفرادی زندگی و حرکت می کنند. بیشتر افراد فکر می کنند زندگی به صورت گله ای مختص ماهی های کوچک است که این کاملا اشتباه است بعضی از ماهی های بزرگ و ماهی های درنده مانند Piranha نیز دسته ای زندگی می کنند. 

نحوه تغییر مسیر حرکت گله

زمانی که یکی از ماهیان گله مسیرش را تغییر می دهد ماهی های دیگر متوجه می شوند که باید مسیرشان را تغییر دهند . چطور این اتفاق می افتد ؟
ماهی علاوه بر حس بینایی حس دیگری نیز دارند که انسان از داشتن آن عاجز است و این حس سیستم خط جانبی نام دارد. این حس باعث می شود که بتوانند فاصله را تشخیص دهند. این حس در دو طرف بدن ماهی قرار دارد که زمانی که فشار آب در اطراف تغییر کند باعث می شود ماهی نیز نحوه و جهت حرکت خود را تغییر دهد. ماهی ها دارای رهبر نیستند زمانی که مطمئن باشند خطری آن ها را تهدید نمی کند از گله جدا شده و در صورتی که خطر شکارچی را حس کنند دوباره به گله بر می گردنند.

حافظه در ماهی ها 

بیشتر افراد فکر می کنند که ماهی ها دارای حافظه کوتاه و چند ثانیه ای هستند که این اشتباه است ماهی ها توانایی به خاطر سپردن تا سه ماه را در زهن خود دارند. حافظه مکانی در ماهی ها باعث می شود که بتوانند مسیر یابی بهتری داشته باشند. ماهی ها توانایی تشخیص زمان را دارند . ماهی ها دارای طول عمر مختلف هستند ولی نوعی از آن ها که در آب های آزاد زندگی می کنند و سهم مهمی در تغذیه انسان دارند بین 2 تا 7 سال عمر می کنند. 

نقش ماهی ها در زندگی انسان

امروزه با رشد جمعیت غذا نقش مهمی را در زندگی انسان بازی می کند و با توجه به خواص ماهی مردم دنیا تمایل بیشتری به مصرف این گوشت کرده اند. بیشتر ماهی هایی که در بازار عرضه می شوند ماهی های پرورشی هستند روش های مختلفی برای پروش وجود دارد که یکی از این روش ها پروش ماهی در قفس است . نحوه پروش ماهی و همچنین تغذیه آن ها بسیار مهم می باشد اگر شما می خواهید پرورش ماهی را شروع کنید برای تهیه خوراک مورد نیاز آن ها می توانید از دستگاه پرس پلت و آسیاب میکسر کمک بگیرید تا مواد غذایی بهتری را تهیه کنید.

قبل
مرغداری صنعتی و مزایا و معایب آن
بعد
دستگاه پلت ساز ارزان و با قیمت مناسب

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp