یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

معرفی فلاشینگ برای گوسفندان

مقالات

گوسفند حیوانی است از گونه پستانداران که از پشم , شیر و گوشت آن برای تغذیه انسان مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت گله ای نگهداری می شود. به گوسفند ماده میش گفته می شود ولی گوسفند نر نام های دیگری از جمله قوچ یا راک نیز می گویند. 


معرفی فلاشینگ برای گوسفندان

گوسفند جزوء حیوانات اهلی به شمار می آید .  گوشت گوسفند منبع سرشاری از پروتئین می باشد. نحوه تغذیه علاوه بر پرواربندی بر افزایش زاد ولد نیز بسیار تاثیر گذار خواهند بود. 

فلاشینگ چیست؟

فلاشینگ در گوسفندان به روش جیره بندی غذا این حیوان گفته می شود که باعث به وجود آمدن چند قلوزایی می شود.

سازو کار فلاشینگ

از این روش برای تغذیه ناگهانی گوسفند یا بز به وسیله دانه ی غلات استفاده می شود با این کار سطح گلوکز خون به سرعت بالا می رود و این بالا رفتن باعث یک شوک متابولیک عمل می کند و بر روی خون تخمدان اثر می گذارد و باعث ایجاد چند قلویی در گوسفندان می شود.

چظور فلاشینگ را بر روی گوسفندان اعمال کنیم.

در روش سنتی باید ابتدا گوسفندان را در مراتعی که علف کمتری دارند به چرا ببرید و اگر به صورت صنعتی پرورش می دهید باید میزان علوفه با ارزش غذایی کمتر را در اخیار آن ها قرار می دهد. این مدت زمان 10 روز طول خواهد کشید. در این مدت باید گوسفندان را واکسینه کرد. در مرحله دوم که 13 روز به طول می انجامد باید با یونجه تغذیه کرد. مرحله سوم میش ها آماده جفت گیری هستند. و زمانی که این مدت تمام شد تغذیه با یونجه را حذف می کنیم و به مدت 10 روز به حیوان فقط دانه غلات می دهیم. برای درست کردن غذا می توان از آسیاب میکسر برای میکس غلات و پرس پلت استفاده کنید.
باورهای قدیمی که بر روی این مسئله وجود داشتند این بود که دام های لاغر باید از روش فلاشینگ استفاده کنند . که این یک باور کاملا غلط است زیرا ما نمی خواهیم حیوان را پروار کنیم بلکه این کار برای بالا بردن قند خون انجام می گیرد.

مدت زمانی که باید فلاشینگ انجام شود

این روش باید دو هفته قبل از قوچ اندازی شروع شود . تحقیقات نشان می دهد در مواردی که زودتر این روش انجام شده است هیچ تاثیر خاصی با حالتی که دوهفته قبل بوده ندارد.
و روش تغذیه به روش فلاشینگ باید تا یک هفته بعد از قوچ اندازی ادامه داشته باشد.

بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا

رومانف : این نوع گوسفند بهترین نژاد برای چند قلوزایی در جهان می باشد که تا 9 بره را می تواند به دنیا آورد. وزن این گوسفند ماده بیش از 80 کیگوگرم می باشد. این حیوان در 3 تا 4 ماهگی به بلوغ زود رس می رسد. 
سافولک : این حیوان که از نژادهای نورفولک و سادون به وجود آمده است به سرعت رشد کرده و به سرعت بالغ می شود و وزن آن به بیش از 80 کیلو می ررسد. 
افشاری : پرورش این گوسفند به دلیل داشتن پشم و گوشت زیاد بسیار به صرفه است . زادگاه اصلی این حیوان ابتدا در زنجان بوده ولی امروز در خیلی از استان ها دیده می شود. که جزوء پرفروش ترین گوسفندان به شمار می آید. یکی دیگر از مزایای این حیوان مقاومت بالا در برابر سرماست .
قشقایی : این حیوان در زمستان و پاییز بیشترین زاد ولد را دارد و و میزان دوقلوزایی بین 2 تا 3 بره می باشد.
نژاد مهربان : میزان دوقلوزایی در این حیوان به 13 درصد می رسد. بیشتر این نوع گوسفند در همدان هستند . پرورش این حیوان بسیار به صرفه می باشد.
کردی : به دو دسته از گوسفندان گوسفند نژاد کردی گفته می شود. گوسفند کردی تیپ دشتی و تیپ کوهستانی . این حیوان بره هایی با وزن 5 کیلو گرم متولد می کند و 2 کیلو پشم دارد.

قبل
درباره انواع دام ها چه می دانید؟
بعد
گوشت بز و فواید آن برای بدن

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp