یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نقش تفاله گوجه فرنگی و نان خشک بر روی دام و طیور

مقالات

ضایعات مواد خوراکی از جمله گوجه فرنگی و نان در کشور ما بسیار زیاد است . یکی از راه هایی که بتوان از این مواد استفاده مجدد کرد برای خوراک دام و طیور می باشد. در این مقاله بر آنیم تا توضیحاتی در مورد استفاده از این مواد برای خوراک دام و طیور بدهیم.


نقش تفاله گوجه فرنگی و نان خشک بر روی دام و طیور

در اکثر نقاط کشور گوجه فرنگی محصولی است که در بیشتر باغ ها و مزارع کشت می شود. بیشتر مصرف این ماده تبدیل به رب , سس گوجه فرنگی و چاشنی می شود . در اکثر نقاط کشور گوجه فرنگی محصولی است که در بیشتر باغ ها و مزارع کشت می شود. بیشتر مصرف این ماده تبدیل به رب , سس گوجه فرنگی و چاشنی می شود . تفاله گوجه فرنگی که شامل پوست , گوشت و تخم می شود ماده غذایی با پروتئین با و قیمت پایین می باشد که برای تغذیه دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد.

در اکثر نقاط کشور گوجه فرنگی محصولی است که در بیشتر باغ ها و مزارع کشت می شود. بیشتر مصرف این ماده تبدیل به رب , سس گوجه فرنگی و چاشنی می شود . تفاله گوجه فرنگی که شامل پوست , گوشت و تخم می شود ماده غذایی با پروتئین با و قیمت پایین می باشد که برای تغذیه دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد.

ارزش غذایی تفاله گوجه فرنگی

این محصول شامل 20 تا 25 درصد پروتئین خام , 13 درصد لیزین , منبع خوب ویتامین های B  و A می باشد. اما مقدار کمی ریبوفلاوین دارد. مقدار مناسب چربی و میزان قابل توجهی پروتئین در دانه خام گوجه می باشد.

استفاده در خوراک طیور

از این ماده برای تغذیه خوراک مرغان تخم گذار استفاده می شود. این ماده تاثیر زیادی روی وزن , ضخامت پوسته , وزن پوسته , رنگ زرده و ... دارد. این ماده برای جلوگیری از بروز مشکلات برای هضم و جلوگیری از اسهال بسیار کمک می کند.

استفاده در خوراک دام

از این ماده برای تغذیه دام ها به صورت خشک و تازه همراه با مخلوط خوراک دیگر استفاده می شود. البته باید به این نکته توجه کرد که به صورت تدریجی به دام داده شود. تا در دام مشکل متابولیکی ایجاد نکند. اگر از این ماده به صورت زیاد مصرف شود باعث مسمومیت می شود و گاهی باعث ایجاد شوک و مرگ می گردد. وجود اسیدیته در خون باعث بوجود آمدن سستی , بی اشتهایی , بی حالی , تلوتلو خوردن و زمین گیر شدن در دام را به وجود می آورد.

استفاده از نان خشک در تغذیه دام و طیور

مصرف نان در بین مردم ایران بسیار زیاد است و 20 تا 30 درصد آن به صورت ضایعات دور ریخته می شود. یکی از راه هایی که بتوان از این ضایعات استفاده کرد . تغذیه حیوانات است . این ماده به دلیل وجود گندمی که دارد که دارد منبع غذایی خوبی برای دام و طیور به حساب می آید. این ماده غذایی منبع انرژی خوبی برای جوجه گوشتی به شمار می آید البته مشکلی که وجود دارد میزان نمک در این ماده غذایی است .

مشکلات به وجود آمده در نحوه جمع آوری نامناسب نان خشک


معمولا به دلیل جمع آوری نادرست نان مشکلاتی در نحوه جمع آوری به وجود می آید . امکان ایجاد کپک و قارچ روی نان بسیار زیاد است . و همین امر باعث شده زمانی که از نان خشک برای تغذیه دام استفاده شود بر روی شیر و خود گاو تاثیر بگذارد. در صورت بروز بیماری های به وجود آمده باید از قبل به دام ها واکسن های مناسب زده شود.

راه های بهره وری بهتر از ضایعات نانوایی ها

نحوه جمع آوری ضایعات نان یکی از مهم ترین مسائل به شمار می آید. در واحد های تولیدی باید به درستی نان ها جمع آوری و آشغال زدایی شود و برای جلوگیری از کپک زدگی باید خشک کرده و  با دستگاه آسیاب میکسر به صورت پودر در آید. امکان حذف و سم زدایی در نان خشک یکی از موارد بسیار مهم است. از ازن برای سم زدایی استفاده می شود.

راه دیگری که برای بهره گیری از ضایعات نان مورد استفاده قرار میگیرد.

ابتدا نان ها رو شستشو داده بعد به صورت خمیر در آورده و با حرارت میکروب های آن ها از بین می رود و بعد به آن ها افزودنی چربی اضافه می شود تا به جای ذرت در غذای دام استفاده شود. و اگر قیمت پایینی داشته باشند برای خوراک آبزیان و طیور مورد استفاده قرار می گیرد.

قبل
مزایای استفاده از خوراک پلت شده برای دام، طیور و آبریان
بعد
نکات مهم قبل از خرید دستگاه پلت ساز یونجه

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp