یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

انواع نژاد مرغ در ایران

مقالات

مرغ حیوان اهلی است که دارای 5 دسته اصلی در جهان می باشد . در ایران نژاد زیادی وجود دارند ولی سه گونه از آن ها نژاد اصلی خود را حفظ کرده اند.


انواع نژاد مرغ در ایران

مرغ ها دارای 5 نژاد اصلی می باشند . نژاد آمریکایی , انگلیسی , آسیایی و متفرقه.

نژاد آمریکایی

همان طور که از نامش معلوم است نژاد این مرغ به منطقه آمریکا بر می گردد . این نژاد بیشتر برای تخم و گوشت پرورش داده می شود و دارای پوست زردی می باشند و ساق پای آن ها فاقد پر است. دارای لاله قرمز و تخم آن ها به رنگ قهوه ای می باشند. این پرنده سریع تر به بلوغ می رسد.

نژاد انگلیسی

این نژاد از مرغ ابتدا در انگلستان و مستعمره های این کشور می زیسته است و از جمله نژادهای خوب گوشتی می باشد. این پرنده دارای پرهای سفید رنگ است و رنگ تخم آن به رنگ قهوه ای است .

نژاد آسیایی

منشاء اصلی این پرنده در قاره آسیا می باشد و امروزه بسیار مورد استفاده قرار نمی گیرد و منشاء نژادهای دیگر است . در قرن 19 این نژاد مرغ از آسیا به اروپا و امریکا برده شدو با نژادهای دیگر آمیخته شد. که ا زنظر گوشت و رشد بسیار بهتر هستند.

نژاد مدیترانه ای 

این نوع پرنده بیشتر در نواحی دریای مدیترانه دیده شده است . این پرنده دارای پاهای بدون پر و تاج بزرگ است و بدن آن به نسبت کوچک می باشد. تخم آن ها به رنگ سفید است و جزوء بهترین تخم مرغ ها به شمار می آید ولی متاسفانه دارای گوشت خوبی نیست.

نژاد متفرقه

علاوه بر 4 نژاد بالا نژادهای دیگری نیز وجود دارند البته اهمیت نژاد های بالا را ندارند. این مرغان در این دسته قرار می گیرند.

معرفی مرغ

مرغ یکی از حیوانات اهلی و خانگی می باشد. که در حدود 10 هزار سال پیش در ویتنام اهلی شد است. گوشت این حیوان به دلیل کلسترول پایین بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. درایران به دلیل تنوع آب و هوا و زیستگاه های متنوعی که دارد نژاد های مختلفی از این حیوان وجود دارد ولی بیشتر نژاد های مرغ در ایران از نوع آسیایی می باشد. 
ترکیب نژادی در مرغان یکی از موارد اصلاح نژاد است و این در کشور ما و اکثر کشور ها اتفاق افتاده است . در ایران دو نژاد مرغ بومی وجود دارد نژادهای لاری و مرندی که تحت تاثیر تغییرات قرار نگرفته اند و خالص می باشند.

نژاد مرندی : 

جزوء نژاد های شناخته شده در ایران است و زیستگان این پرنده بیشتر در شهرهای آذربایجان و استان های شمال غربی است. نشانه بارز این پرنده پرهای سیاه رنگ بر روی ساق پا است و رنگ لاله آن سفید رنگ می باشد. این پرنده جزء نژادهای شاخص به حساب می آید. به طوری که بین 150 تا 180 عدد تخم در سال می گذارد. رنگ تخم این نژاد به رنگ قهوه ای می باشد و دارای وزن 50 گرم می باشد و وزن مرغ بالغ آن به 2 کیلو گرم می رسد.

نژاد لاری :

این نوع نژاد در اکثر نقاط کشور وجود دارد و از آن به عنوان سرگرمی و مبارزه استفاده می شود. این پرنده دارای پاهای بلند و منقار کوتاه به رنگ زرد دارد و وزن آن در حالت بالغ بین 3 تا 5 کیلو گرم است. وزن هر تخم این نژاد 50 گرم به رنگ کرم و قهوه ای است .

مرغ خزک :

این نژاد بومی سیستان است نام آن به دلیل پاهای کوتاهش نام گذاری شده است . جثه این پرنده کوچک است و پاهای کوتاهی دارد و رنگ پرهای آن قهوه ای تیره می باشد.این مرغ در ماه های اسفند , فروردین , اردیبهشت و خرداد تخم می گذارد و تعداد آن بین 70 تا 80 عدد می باشد.
برای تهیه غذا برای مرغان می توان از دستگاه های مختلف خوراک طیور به ویژه آسیاب میکسر و پرس پلت استفاده کرد. در خوراک طیور به ویژه مرغان از مواد زاید از جمله تفاله گوجه فرنگی و نان خشک استفاده می شود.

قبل
معرفی ماهی سالمون
بعد
ماهی گیاه خوار و نحوه تغذیه آن

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp