یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

بلدرچین و پرورش آن

مقالات

بلدرچین جزوء گروه ماکیان است . این پرنده زیبا دارای جثه کوچک است و از حشرات و حیوانات ریز تغذیه می کند و پرنده ای بسیار سریع می باشد . 


بلدرچین و پرورش آن

گونه ای از بلدرچین مسافت های طولانی را مهاجرت می کنند. پرورش این پرنده در سال های اخیر بسیار زیاد شده است و از تخم و گوشت آن ها بسیار استفاده می شود.

ارزش غذایی بلدرچین

گوشت این پرنده بسیار خوشمزه و خوش طعم می باشد و برای بیماران بسیار سودمند است. این حیوان به دلیل تحرک زیادی که دارد باعث ازدیاد گلیکوژن در بافت ماهیچه ها می شود. همین علت باعث می شود تا گوشت آن بسیار لذیذ باشد. بیش از 60 درصد وزن بدن آن قابل استفاده می باشد. مواد معدنی , اسید های آمینه کمیاب به وفور در گوشت این پرنده وجود دارد و میزان پروتئین موجود در گوشت این حیوان 5 تا 10 درصد بیشتر از سایر پرندگان می باشد.و برای افرادی که بیماری خاصی از جمله آسم , تشنج , فشارخون , ضعف اعصاب و ... دارند بسیار مفید می باشد. 
با توجه به خواصی گوشت بلدرچین دارد پرورش آن در سال های اخیر بسیار رواج پیدا کرده است 

پرورش بلدرچین

پرورش بلدرچین به چند دسته تقسیم می شود . شما باید انتخاب کنید که می خواهید بلدرچین برای گوشت پروش دهید یا تخم آن و همچنین از روش های سنتی یا صنعتی استفاده کنید. پرورش بلدرچین تخم گذار یکی از روش های پر طرفدار این گونه است . از دلایل آن می توان به بازار فروش خوب و نیاز به سرمایه کم اشاره کرد. بلدرچین ژاپنی در ایران بسیار رایج است که به آن بلدرچین معمولی نیز می گویند. البته این نژاد دارای رنگ های مختلف می باشد بعضی به رنگ قهوه ای سوخته و برخی گندمی می باشند. البته برخی با جدا کردن بلدرچین ها سفید و قهوه ای می گویند که اصلاح نژاد انجام داده اند که این امر کاملا اشتباه است .

انتخاب بلدرچین مادر

انتخاب بلدرچین بر اساس وزن و شرایط بهداشتی انجام می گیرد. پرنده ای باید انتخاب شود که در سلامت کامل باشد و قابلیت هچ شدن به خوبی داشته باشد.این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است .
هزینه های لازم برای پروش بلدرچین تخمگذار 
هزینه زمین ساخت بنا , تاسیسات , تجهیزات و لوازم پرورش بلدرچین , خرید تجهیزات و لوازم پرورش و تولید خوراک ( از جمله پرس پلت , آسیاب میکسر ) , خرید بلدرچین تخم گذار , هزینه های جاری ( از جمله آب , برق , گاز , کارگرو....) , بسته بندی و تبلیغات.
هزینه هایی که نام بردیم جزوء هزینه های اصلی می باشد. که شما در ابتدا کار باید در نظر بگیرد البته می توانید در ابتدا یک سری از هزینه ها را پایین بیاورید.

نکاتی که باید در پروش بلدرچین

تهیه یک دان مناسب برای بلدرچین یکی از نکات مهم واساسی می باشد. بلدرچین در هر مقطع زندگی به میزان مشخصی غذا نیاز دارد و باید از فرمول خاصی پیروی کرد. عدم توجه به غذای بلدرچین باعث شده تا پرورش بلدرچین دچار مشکل شود و تلفات سنگینی را برای شما ایجاد می کند. بلدرچین بالغ در روز بین 28 تا 32 گرم دان مصرف می کند. موادی که در خوراکی بلدرچین وجود دارد کنجاله سویا , کلزا , یونجه و غیره می باشد.
•اگر از قفس استفاده می کنید باید علامت گذاری کنید تا دان زیادی به پرنده ندهید. 
•سالن نگهداری بلدرچین باید دارای رطوبت و گرما یکسان باشد. نگهداری دان داخل سالن نباید انجام بگیرد به طوری که سریع فاسد می شود.
•تخم ها باید به مدت 7 روز نگهداری شود.
•هفته ای یک بار باید به دسته مولد مولتی ویتامین داده شود.
•مدت نگهداری گله تخم گذار بین 6 تا 12 ماه می باشد.

قبل
سگ پاکوتاه مورد علاقه خود را چگونه انتخاب کنیم؟
بعد
نقش تفاله گوجه فرنگی و نان خشک بر روی دام و طیور

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp