یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نقش مواد معدنی و ویتامین ها در بدن دام

مقالات

عناصر معدنی 2 تا 5 درصد وزن بدن هر جانوری را تشکیل می دهد که بیش از نیمی از آن در استخوان ها ذخیره می شود. بیشتر عناصر در طبیعت وجود دارد و وجود آن ها در بدن حیوانات ضروری می باشد. 


نقش مواد معدنی و ویتامین ها در بدن دام

16 ماده معدنی و ویتامین وجود دارد که موادی شامل مس , سدیم, کلسیم , فسفر, پتاسیم, منیزیم , گوگرد و غیره می باشند. عناصر معدنی نقش مهمی در ساختمان و اسکلت و دندان ها به کار می برند که کلسیم و فسفر بسیار تاثیر گذار هستند. 

تعادل بین عناصر معدنی

باید بین مواد معدنی موجود در غذا تعادل و وجود داشته باشد. مثلا باید بین کلسیم و فسفر تعادل برقرار باشداگر میزان کلسیم بالا باشد باعث می شود از جذب فسفر و منگنز جلوگیری شود. این کمبود ها شاید در شکل و ظاهر حیوان تاثیر زیادی نگذارد ولی بر روی پشم , گوشت و شیر حیوان تاثیر بسیار زیادی می گذارد.

تاثیر مس بر بدن دام

مس یکی از عناصر مهم دیگر است که کمبود و یا زیاد بودن آن تاثیری بر روی کبد , مغز , کلیه و قلب می گذارد. این ماده معدنی نقش مهمی در بدن دام بازی می کند به طوری که کمبود آن باعث انعقاد خون می شود. با توجه به تحقیقات انجام گرفته مس جزوء عناصرضروری در بافت خون می باشد و نصف بیشتر آن در عضلات وجود دارد و نصف بقیه در دیگر اندام ها قرار دارد. مقدار مس موجود در در بدن بره تازه متولد شده مانند آهن می باشد و بسیار زیاد است . درصورتی که دام با کمبود مس مواجه شود جذب آهن در بدن آن کم می شود. اختلالات دیگری که مس به عمل می آورد رشد مو و پشم می باشد. کمبود مس باعث می شود جعد طبیعی پشم کم شده و فعالیت سلول های استئوبلاست از بین رود و فعالیت آنزیم لیسیل اوکسید که باعث قوام استخوان می شود کم شود.

تاثیر کلسیم , فسفر , سدیم , منیزیم و پتاسیم بر بدن دام

کبود این مواد معدنی باعث اختلالات زیادی در دام می شود از جمله کم شدن هیدورکسی آپاتایت در استخوان و عضلات , کاتیون خارج سلولی که نقش عمده در تنظیم تعادل اسید و باز , کاتیون داخلی سلولی , نقش در تشکیل استخوان , کافاکتورسیستم های تیامین پیرو فسفات و کوفاکتور سیستم های تیامین پیرو فسفات و کوفاکتور آنزیم های چرخه کربس , نقش  ساختمانی در اسید های نوکلنیک و فسفولیپیدها و فسفوپروتئین ها که نقش مهمی در بدن بازی می کنند . علائمی که کمبود این دو ماده در بدن دام  ایجاد می کنند تب شیر پس از زایمان , از دست رفتن آب بدن و کاهش مصرف انرژی و پروتئین , تشنج , ریکتز , استنوماالشیا , کاهش اثر اسرتس حرارتی , پیکا , بروز اختلال در فحلی , تشنج عضلانی , مشکلات استخوانی و نقص در متابولیسم , بهبود بازه خوراک و کاهش اثر اسرتس حرارتی در بدن  حیوان می باشد.

تاثیر آهن , منگنزت , روی , ید و سلنیم بر بدن دام

کمبود آهن , منگنزت , روی , ید و سلنیم باعث تغییرات فیزیولوژی از جمله نقش ساختمانی در هموکلوبین خون , نقص در فعالیت آنزیم های چرخه کربس , اختلال در فعالیت های هیدروالزها و کینازها , آنزیم های غیر فعال می کنند. فعالیت آنتی اکسیدان و غشای سلولی را تخریب می کند. علائمی که کمبود این مواد در بدن حیوان نشان داده می شود از جمله می توان به کم خونی, غیر طبیعی شدن استخوان ها و اختلال در تولید مثل , پاراکراتوزیس و ترکیدگی پوست , کاهش اشتها در تولدی مثل و قدرت سیستم ایمنی , رشد نامطلوب استخوان ها  , اسهال و نازایی , بروز گواتر و بیماری های ماهیچه در گاو و گوسفند می شود.

تاثیر ویتامین ها A , D3 بر بدن دام

شاید اهمیت ویتامین ها در بدن دام ها برای خیلی ها کم اهمیت باشد ولی باعث شب کوری , اسهال , نازایی , مشکل در استخوان ها , تغییر شکل استخوان و کاهش جذب کلسیم و فسفر و پوکی و نرمی استخوان می شود.
زمانی که دام با کمبود یکی از این مواد روبه رو شود باید هر کدام را در غذایش ریخته تا این کمبود جبران شود برای این کار می توان از دستگاه های پرس پلت , آسیاب میکسر و ماشین آلات تولید خوراک دام استفاده کرد.

قبل
چگونه پلت ساز خوراک دام با کیفیت بخریم؟
بعد
دستگاه پلت سایز 350 گیربکسی رینگی

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp