یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نحوه پرورش میگو آبزی با خواص فراوان

مقالات

میگو یک نوع آبزی است که جزوء دسته سخت پوست قرار می گیرد و در آب های شیرین و شور می تواند زندگی کند و علاوه بر غذای انسان منبع غذایی خوبی برای جانداران و موجودات دریایی دیگر است .


نحوه پرورش میگو آبزی با خواص فراوان

 این موجود دریایی به مواد سمی بسیار مقاوم است و می تواند در مناطق آلوده زندگی کند . بیشترین مصرف میگو برای انسان است . این ماده غذایی دارای کلسیم , ید و پروتئین بالایی است و مصرف آن برای انسان بسیار مفید می باشد.

خواص میگو

این ماده غذایی سرشار از خواص فروان است و مصرف آن باعث رشد عضلات و سلامت عمومی بدن می شود. میگو به دلیل داشتن کالری کم و ارزش غذایی بالا اضافه وزن ایجاد نمی کند و سرشار از سلنیوم , ویتامین B12 , فسفر , کولین , مس و ید است . این ماده غذایی باعث کاهش فشار خون , جلوگیری از آلزایمر و کم خونی , سر شار منبع کلسترول خوب و غیره اشاره کرد.

پرورش میگو

از سال 1372 پرورش میگو در ایران رواج پیدا کرد و در سال های اخیر با توجه به مصرف میگو پرورش آن رونق بسیاری پیدا کرده است. پرورش میگو در ایران بیشتر در سمت جنوب کشور انجام می شده است که در سال های اخیر در مناطق گیلان نیز این پرورش صورت گرفته است. زمانی که قصد احداث پروش میگو را دارید باید یک سری امکانات اولیه را در اختیار داشته باشید از جمله مسیر دسترسی ( معمولا مکان هایی که برای پرورش میگو در نظر گرفته می شود خارج از شهر می باشد ) , کانال هایی برای ورود آب به مزارع و سیستم برق رسانی از جمله مهم ترین قسمت ها می باشد. اگر شما متقاضی پرورش میگو باشید معمولا اداره شیلات تمام امکانات لازم را در اختیار شما قرار می دهد و امکان دارد مکانی را به شما پیشنهاد کند که این خدمات در آنجا وجود دارد. ایران با توجه به شرایطی که دارد بسیار برای پرورش میگو مناسب است . تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد که 180 هزار هکتار زمین مناسب برای پرورش وجود دارد . که تنها فقط 12 هزار هکتار از آن ها مورد استفاده قرار گرفته است . 

سرمایه مورد نیاز پروش میگو

زمانی که عملیات اجرایی پایان یابد بهره برداری آغاز می شود . ابتدا باید بچه میگو ها را خریداری کرد. اگر فضای شما برای پرورش میگو 20 هکتار است نیاز به 3/5 میلیون بچه میگو نیاز است . خرید بچه میگو یکی از هزینه های اولیه و بسیار مهم می باشد. بیشترین هزینه در بحث پرورش تامین خوراک آبزیان است . بهتر است که غذا را به صورت یکجا تهیه کنید و در طی 4 ماه آن را استفاده نمایید به طوری که در ماه اول 10 درصد , ماه دوم  25 درصد , ماه سوم 30 درصد و در ماه چهارم 35 درصد ان را مصرف کنید.
استخدام کارگر و هزینه های جاری موارد دیگری است که باید مد نظر داشته باشید.

میزان سود دهی 

درهر فضای 20 هکتاری تقریبا 40 تن می توان میگو برداشت کرد که حدودا معادل 250 کیلو می باشد. اگر این کار را شروع کنید بعد از 7 سال تمام سرمایه تان بازمی گردد. البته اگر درست و اصولی پیش روید.

غذای میگو

تامین غذای مناسب باعث می شود شما بتوانید پروش بهتری داشته باشید و میگو ها رشد خوبی داشته باشند. البته انتخاب غذای مناسب و کنترل ضریب غذا دهی برای پرورش میگو ضروری می باشد. مزارعی که میگو درون آن ها پروش پیدا می کند دارای آزمایشگاه های کنترل کیفیت می باشد تا غذایی که به میگو ها داده می شود تست و کنترل شود. استفاده از دستگاه های پرس پلت برای غذای میگو یکی از راه های بسیار ساده و مناسب می باشد. تا میزان مصرف غذا کاملا مشخص باشد.

وضعیت فیزیکی غذا

باید تمام قطعات غذا یک اندازه باشد . نباید تکه های غذا بر روی آب شناور بماند و کیسه غذا نباید سوراخ یا پاره باشد . غذایی که برای خوراک آبزیان در نظر گرفته می شود باید عاری از هر گونه کپک زدگی باشد. شما می توانید برای اینکه غذای یک دستی داشته باشید و تمام ویژگی های را داشته باشد از دستگاه آسیاب میکسر استفاده کنید.

قبل
پرورش بچه ماهی به روش اصولی
بعد
راه های پرورش بره پرواری

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp