یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

بیماری نیوکاسل در طیور

مقالات

بیماری نیوکاسل (  Newcastle Disease) یک بیماری بسیار مسری و اغلب شدید در سراسر جهان است که بر روی پرندگان از جمله مرغ های خانگی تأثیر می گذارد. این یک ویروس در خانواده  ویروس های پارامیکو می باشد .


بیماری نیوکاسل در طیور

بیماری نیوکاسل (  Newcastle Disease) یک بیماری بسیار مسری و اغلب شدید در سراسر جهان است که بر روی پرندگان از جمله مرغ های خانگی تأثیر می گذارد. این یک ویروس در خانواده  ویروس های پارامیکو می باشد .
این بیماری در سه شکل ظاهر می شود انتوژنیک یا خفیف , مزوژنیک یا متوسط و حاد که حالت  سرطانی نیز به آن گفته می شود، همچنین بیماری نیوکاسل یک بیماری عفونی است و معمولا به عنوان یک بیماری تنفسی ارائه می شود، اما افسردگی، تظاهرات عصبی یا اسهال که ممکن است شکل بالینی بر آن غالب باشد.
ND، در شکل بسیار پاتوژنیش، بیماری است که در سازمان بهداشت جهانی (OIE) دارای  کد بهداشتی حیوانات اهلی است و در صورت مشاهده آن باید به OIE (OIE Code of Health of Animal Health of the World) گزارش شود.

انتقال و گسترش

ND اغلب توسط تماس مستقیم با پرندگان بیمار یا حامل منتقل می شود. پرندگان آلوده ممکن است ویروس را در مدفوع خود دفن کنند و محیط زیست را آلوده کنند. سپس انتقال می تواند با تماس مستقیم با مدفوع و تخلیه تنفسی و یا مواد غذایی آلوده، آب، تجهیزات و لباس های انسانی صورت گیرد. ویروس های بیماری نیوکاسل می توانند چندین هفته در آب و هوای سرد زنده بماند .

به طور کلی، ویروس در طی دوره انکوباسیون در طی بهبودی از بین می رود. پرندگان در خانواده کبوتر می توانند ویروس را بطور متناوب برای یک سال یا بیشتر با خود داشته باشند. شیوع این بیماری در مرغ های خانگی نیز بسیار زیاد است . 

این ویروس در تمام قسمتهای لاشه یک پرنده آلوده وجود دارد.

بیماری بسیار مسری است. هنگامی که این ویروس به یک گله حساس وارد می شود، تقریبا تمام پرندگان در عرض دو تا شش روز آلوده خواهند شد.

خطر سلامت عمومی

بیماری نیوکاسل یک زونوز جزئی است (بیماری حیواناتی است که همچنین می تواند انسان را آلوده کند) و می تواند باعث ایجاد conjunctivitis در انسان شود، اما این وضعیت به طور کلی بسیار محدود است.

علائم بالینی

علائم بالینی به طور گسترده ای متفاوت هستند و به عوامل متعددی وابسته هستند مانند: نوعی از بیماری ویروس، گونه های پرنده آلوده، سن میزبان (پرندگان جوان بیشتر حساس بودن)، عفونت همزمان با ارگان های دیگر، استرس زیست محیطی و ایمنی وضعیت در برخی موارد عفونت با سویه های ویروسی بسیار سرطانی می تواند منجر به تعداد زیادی از پرندگان می شود که با علایم بالینی کمی مواجه هستند. این بیماری با شروع علائمی که بین دو تا دوازده روز پس از قرار گرفتن ظاهر می شود، سریع شروع می شود و به سرعت از طریق گله گسترش می یابد.

برخی از انواع ویروس ها به سیستم عصبی حمله می کنند، بعضی دیگر سیستم های تنفسی یا دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم بالینی عبارتند از:

علائم تنفسی - گاز گرفتن، سرفه، عطسه کردن و سوزاندن؛
علائم عصبی - لرزش، بالها و پاها فلج، گردن پیچیده، چرخاندن، اسپاسم و فلج؛
علائم گوارشی
اسهال؛
افت جزئی یا کامل تولید تخم مرغ ممکن است رخ دهد. تخم مرغ ممکن است رنگ، شکل یا سطح غیر طبیعی باشد.
مرگ و میر متغیر است، اما می تواند تا 100٪ باشد.

تشخیص

ND میتواند یک تصویر بالینی بسیار شبیه به آنفولانزای مرغی را ارائه دهد، بنابراین آزمایش آزمایشگاهی برای تایید تشخیص مهم است.

روش ترجیحی تشخیص ویروس جداسازی ویروس و مشخص شدن آن است. راهنمای OIE آزمایشات تشخیصی و واکسن ها برای حیوانات زمینی حاوی دستورالعمل های روش های آزمایشگاهی برای جداسازی ویروس است. چندین روش توصیف شده است، هر دو آزمایش های مولکولی و in vivo برای تعیین اینکه ویروس بسیار پاتوژن است و بنابراین قابل گزارش به OIE است.

پیشگیری و کنترل

واکسیناسیون در تمام موارد انجام می شود، اما تنها چند کشور که تولید مرغ را در مقیاس تجاری انجام می دهند. نظارت بر اساس دستورالعمل ها، کدام حیوانات حیوانی OIE ضروری است. در نهایت، تولید کنندگان طیور باید روش های موثر بیولوژیکی را برای جلوگیری از بروز بیماری به کار گیرند، همانطور که در کد بهداشتی حیوانات اهلی OIE شرح داده شده است.

هنگامی که این بیماری در ناحیه ای که قبلا بیماری دیده می شود ظاهر می شود، سیاست اکیدا ممنوع در اکثر کشورها اجرا می شود. این شامل:

انزوای شدید یا قرنطینه از شیوع بیماری؛
تخریب انسانی همه پرندگان آلوده و در معرض خطر (قانون بهداشت جهانی حیوانات دریایی)؛
تمیز کردن کامل و ضد عفونی محل کار؛
دفع لاشه مناسب (کد بهداشتی حیوانات حیوانات اهلی OIE)؛
کنترل ویروس در گله؛
کاهش جمعیت و پس از آن 21 روز بدون مرغ قبل از انباشته شدن؛
اجتناب از تماس با پرندگان از وضعیت بهداشت ناشناخته؛
کنترل دسترسی به مزارع مرغداری.
 

توزیع جغرافیایی

در سراسر جهان یافت می شود، این بیماری در حال حاضر در کانادا، ایالات متحده و برخی کشورهای اروپای غربی کنترل می شود. این در بخشهایی از آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی ادامه دارد. با این حال، از آنجا که پرندگان وحشی گاهی اوقات می توانند ویروس را بدون بیماری تبدیل کنند، شیوع می تواند در هر جایی که مرغ پرورش می دهد رخ دهد.
برای آشنایی بیشتر با دستگاه های خوراک طیور از جمله آسیاب میکسر و پرس پلت به سایت ماکیان مکانیک البرز مراجعه کنید و خدمات فروش این شرکت بهره ببرید.

قبل
خرید دستگاه پلت ساز قدرتمند
بعد
سگ پاکوتاه مورد علاقه خود را چگونه انتخاب کنیم؟

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp