یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

روش های پرورش ماهی قزل آلا

مقالات

در تمام دنیا سرانه مصرفه آبزیان نسبت به خوراکی های دیگر بیشتر است . در سال های اخیر در ایران نیز مصرف این نوع گوشت طرفداران بسیاری به دست آورده است زیرا این نوع گوشت ضرری برای بدن ندارد و از ارزش غذایی بسیار بالایی بر خوردار است . با مصرف بیشتر این نوع گوشت بازار تولید و پرورش آن نیز بسیار رونق گرفته است. 


روش های پرورش ماهی قزل آلا

در سال های اخیر پرورش ماهی رشد بسیار خوبی داشته و کسب کار در این صنعت پیشرفت بسیار چشم گیری داشته است روش های مختلفی برای پرورش ماهی وجود داشته از جمله قفس , کانال , حوضچه و ... . بیش از هشتاد درصد ماهی هایی که در کشور ما پرورش داده می شوند قزل آلا است . البته بسیاری از افراد بر این باورند که پرورش قزل آلا نیاز به سرمایه و هزینه هنگفت دارد . اگر شما بتوانید دانش و اطلاعات دقیق در مورد نحوه پرورش بدست آورید می توانید نتیجه بسیار خوبی از پرورش این آبزی  کسب کنید.

پرورش ماهی قزل آلا

قزل آلا جزوء ماهی های آزاد و سرد آبی است . بدن این ماهی فشرده است و دارای دمی بزرگ می باشد. با توجه به تحقیقات انجام گرفته بر روی این آبزی بین باله چربی و خط جانبی بین 14 تا 19 عدد فلس قرار دارد. طول این ماهی به 140 سانتی متر و وزن آن به 5 کیلوگرم می رسد.

توجه به خوراک ماهی

نحوه تغذیه روزانه و تعداد دفعات آن از مهم ترین مسائل در پرورش ماهی به شمار می آید . این مسئله به وزن ماهی بستگی دارد مثلا بچه ماهی تا ده گرم و 6 وعده غذا مصرف می کند در حالی که ماهی های بزرگتر دو بار در روز نیاز به غذا دارند.
در پرورش ماهی بیشترین هزینه مربوط به خوراک آبزیان می باشد اگر بتوانید در نحوه تغذیه از روش های اصولی استفاده کنید و مدیریت بهتری داشته باشید می توانید سود بیشتری نیز کسب کنید. برای تهیه خوراک ماهی می توان از دستگاه های پرس پلت و آسیاب میکسر نیز استفاده کرد.

رقم بندی در پرورش ماهی

یکی از نکات اصولی که در سال های اخیر بسیار مورد استفاده بوده رقم بندی است .  رقم بندی به این شکل است که ماهی های کوچک و بزرگ از یکدیگر جدا شده و به صورت جدا پرورش پیدا می کنند . دلیل این کار این است که زمانی که ماهی ها یک اندازه نباشند نمی توان خوراک آن ها را کنترل کرد و ماهی های کوچک نمی توانند غذای مورد نیاز خود را مصرف کنند و رشد مناسبی ندارند.

نکاتی در مورد محل پرورش ماهی

برای پروش ماهی باید به نکات مختلفی توجه کرد . یکی از این موارد شیب زمین است . شیب زمین باید طوری باشد که فضولات همراه با جریان آب استخر خارج شوند و نیاز نباشد هزینه اضافی صرف این کار شود. به نحوه تعبیه دریچه های ورودی و خروجی باید دقت شود به طوری که سه شیار برای قسمت خروجی در نظر گرفته شود تا بتواند سطح آب استخر را با توجه به شرایط ماهی ها تنظیم کند. 

روش های پرورش ماهی قزل آلا 

1.استفاده از حوضچه 

این حوضچه ها از پلاستیک , فلز گالوانیزه و یا بتن ساخته می شود که دارای ضلعی به طول 3متر و عمقی بین 1 تا 3 متر است . این نوع حوضچه ها برای پرورش ماهی های پنج تا هفتصد گرم مناسب می باشد. نحوه پرورش در این حوضچه ها بسیار اصولی می باشد به طوری که با وجود لوله ها سطح و تراکم استخر تنظیم می شود. 

2.استفاده از آب راهه ( کانال )

در این روش کانال هایی ساخته شده و پرورش ماهی در درون آن ها انجام می گیرد این روش برای اولین بار در امریکای جنوبی اجرا شد . کانال های ساخته شده از آجر یا بتون می باشد که در عمق زمین ساخته می شوند. این کانال ها به صورت طولی می باشند و تا 100 متر طول دارند. این روش برای مکان هایی که آب از طریق رودخانه برای پرورش تامین می شود مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از فواید این روش نیاز به اکسیژن دهی و تمیز کردن مدام وجود ندارد.

3.استفاده از استخر های خاکی ( روش دانمارکی)

این سیستم به گونه ای است که زمین را حفر کرده و استخر هایی در عمق زمین می سازند . در این روش نیاز به ساخت و هزینه اولیه وجود ندارد ولی می توان به امکان کنترل نکردن آلودگی اشاره کرد و نمی توان اکسیژن دهی انجام داد که این موارد جزوء عیوب مهم می باشند. در این حالت نمی توان ماهی قزل آلا را به صورت انبوه پرورش داد.

4.پرورش در قفس

یکی از روش های پرورش ماهی استفاده از قفس است . در این روش قفس های توری در آب ساخته می شود و ماهی ها درون آن پرورش پیدا می کند . یکی از ایرادات این روش زمانی است که هوا نامناسب باشد که برای قفس های کوچک نامناسب و خطرناک است.

قبل
مرغ بومی و شرایط نگهداری آن
بعد
گوسفندان ایرانی و انواع نژاد آنها

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp