یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

یک گاو شیری باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

مقالات

گاوهای شیرده باید دارای ویژگی های خاصی باشند تا محصول بیشتری به ما بدهد. در این مقاله سعی داریم تا شما را با گاو های شیرده پر محصول آشنا کنیم تا در صورت نیاز بتوانید چنین دام هایی خریداری کنید و یا اصلاح نژاد بر روی گاو ها انجام دهید.


یک گاو شیری باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

گاو های شیرده به نژادی از گاو گفته می شود که شیر زیادی تولید می کند . از این شیر گاو فرآورده لبنی تولید می کنند . همین امر باعث شده تا کسانی که این نوع گاو را پرورش می دهند گاوی تهیه کنند که شیر بیشتری تولید کند. 

ویژگی های گاو سالم

قبل از خرید گاو شیری باید به نکاتی دقت کنیم .
1. باید گاوی را انتخاب کنیم که بیمار نباشد و کارت واکسن و بهداشت داشته باشد .
2. گاوی که سالم است باید بسیار حرکت کند .
3. دارای چشمان شفاف ، درشت و براق باشد.
4.موهای براق و تمیز داشته باشد.
5.گوش ها دارای فرم سیخ و برجسته باشند.
6.پوزه ای صاف و مرطوب داشته باشد.
7.لب ها باز و گشاد باشد.
8.سم ها در فاصله مناسب قرار گرفته باشند.
9.راه رفتن به صورت عادی و منظم باشد.

ویژگی های گاو شیرده

گاوی که بخواهد شیر بیشتری تولید کند باید ویژگی های خاصی داشته باشد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

•قد و اندازه 

یکی از نکاتی است که باید به آن توجه کرد . البته قد حیوان تاثیری در میزان شیردهی ندارد . دامی که دارای جثه کوچک باشد به درستی نمی تواند غذا بخورد و همین امر باعث می شود تا نتواند به خوبی اسپرم را بپذیرد. گاو ها را از لحاظ قد می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد:
1.قد بلند که معمولا دارای ارتقاع 150 تا 5/147 سانتی متر     2. قد متوسط که ارتفاع 140 تا 138 سانتی متر   3. قد کوتاه که ارتفاع 130 تا 128 سانتی متر دارند.

•عمق بدن

عمق بدن گاو شیری که معمولا با دستگاه های مخصوص اندازه گیری می شود . ولی شما می توانید از طریق ظاهر نیز پی به میزان عمق بدن ببرید . نحوه اندازه گیری عمق بدن با چشم به این صورت است که باید فاصله آخرین دنده از بدن تا چاله شیر بیشترین فاصله را داشته باشد هر چه این فاصله بیشتر باشد حیوان قدرتمند تر است و می تواند غذای بیشتری بخورد . برای تولید غذای دام می توان از ماشین آلات تولید خوراک دام , دستگاه های پرس پلت و آسیاب میکسر استفاده کرد. الیته عمق بدن به میزان شیر تولیدی توسط گاو رابطه مستقیمی ندارد ولی باعث عمر اقتصادی می شود و گاو می تواند تولید بیشتری داشته باشد.

•زاویه دار بودن

زاویه دار بودن بدن با میزان شیری که گاو تولید می کند رابطه مستقیم دارد . زاویه دار بودن به این صورت است که اگر از پشت به سر حیوان نگاه کنیم , زاویه ای تیز در قسمت پایانی گردن ببنیم ( گردن باریک شده باشد ) هر چه این زاویه بیشتر باشد , دام بهتر می تواند شیر تولید کند این نکته را نباید با لاغری دام اشتباه گرفت.
چرا زاویه دار بودن مهم است . زیرا گاوی که بدنی زاویه دار دارد 1. کمر صاف , محکم و قوی  2. گردن نازک و کشیده   3. نداشتن غبغب 4. سر گردن کشیده   5. دنده برجسته   6. بدنی کشیده   دارد.

• عرض کپل

عرض کپل به نحوه زایمان گوساله مرتبط است . هر چه فاصله بین دو استخوان مفصل و خاصره چپ و راست بیشتر باشد گاو دارای کپل بزرگتر است . 

• نحوه قرار گرفتن پاها

نحوه قرار گرفتن پا ها برای گاو شیری بسیار مهم است . پاهای جلو نباید بیش از حد کوتاه و بلند باشد . فاصله دو پا عرضه سینه را نشان می دهد . هرچه عرض سینه بیشتر باشد بر روی عمر اقتصادی گاو موثر است. پا های عقب نیز نقش مهمی در شیروانی گاو دارد هر چه مفصل های پاهای عقبی ظریفتر باشد گاو شیروانی بیشتری دارد. اگر پاهای عقب به هم نزدیک باشند و به بیرون انحراف داشته باشند. گاو ارزش بسیار پایینی دارد.

• پستان گاو

پستان گاو یکی از نکات مهمی است که باید در تولید شیر به آن توجه ویژه داشت . هر چه پستان بزرگتر باشد می تواند شیر بیشتری در خود نگهدارد و هرچه عمق بیشتری داشته باشد حجم تر است . البته بررسی پستان های گاو به سن آن نیز بستگی دارد.


قبل
تاثیر میزان رطوبت در کیفیت خوراک پلت
بعد
5 راز فرمولاسیون پیشرفته خوراک دام و طیور در مورد مواد معدنی

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp