یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

معرفی بعضی از گونه های ماهی در جنوب کشور

مقالات

کشور ما از دو سمت به دریا راه پیدا می کند و همین مسئله باعث شده تا به راحتی بتواند به آبزیان دسترسی داشته باشد. البته این دو منطقه از لحاظ جغرافیایی با یکدیگر متفاوت می باشند ماهی های صید شده نیز از نظر طعم , مزه و خواص خوراکی با یکدیگر متفاوت می باشند. در این مقاله ما شما را با چند گونه از ماهی های جنوب کشور آشنا می کنیم.


معرفی بعضی از گونه های ماهی در جنوب کشور

دریای جنوب کشور از نظر وجود ماهی بسیار غنی می باشد و تنوع بسیاری در انواع ماهی وجود دارد . ماهی ها را در جنوب کشور از لحاظ کیفیت می توان به چهار دسته تقسیم کرد.

معرفی دسته های ماهی

ماهی های ممتاز که شامل حلوا , راشکو و شوریده می شوند.

ماهی های گروه یک که ماهی قبا و شیر را در گروه خود جای داده اند.

ماهی های گروه دو شامل هامور, سنگسر , حسون , زمین کن , حلوا سیاه , صبور , بیاه و .... می باشند.

ماهی های گروه سه که گیش , سارم , سوکلا , عروس , سلطان ابراهیم و خارو را شامل می شوند.

معرفی انواع ماهی

1.      ماهی حلوا سفید : این نوع ماهی دارای وزن بین 1 تا 3 کیلو گرم و طول 15 تا 40 سانتی متر هستند . این ماهی دارای گوشتی به رنگ سفید می باشد و به راحتی از استخوان جدا می شود. سر این نوع ماهی نسبت به جثه آن کوچک می باشد. مردم خوزستان به این ماهی زییده می گویند که در زبان عربی به معنای برگزیده است . شکل این ماهی مانند کتاب به صورت چهار گوش است و دارای رنگ نقره ای می باشد و به راحتی فلس های ان جدا می شود.

2.      ماهی شوریده : این ماهی دارای وزن بین 0.5 تا 2 کیلوگرم می باشد و طول آن 25 تا 50 سانتی متر است و تیغ های زیادی دارد. پوست سر و پشت ماهی به رنگ سیاه است و بدن آن خاکستری می باشد.

3.      ماهی راشگو : این ماهی وزن بین 0.5 تا 3.5 کیلوگرم دارد و طول آن به 63 سانتی متر می رسد . این نوع ماهی سر کوچک و دهان بزرگی دارد و به رنگ خاکستری می باشد . راشگو در ماه های دی و بهمن در بوشهر , دیر و کنگان بسیار فراوان است .

4.      ماهی شیر : از این نوع ماهی بیشتر برای درست کردن تن ماهی استفاده می شود . وزن این ماهی 3 تا 9 کیلوگرم می باشد و طول آن به 150 سانتی متر می رسد . این ماهی از نظر ظاهر شبیه ماهی قبا می باشد ولی از آن بزرگتر می باشد و در خلیج فارس زیست می کند.

5.      ماهی قبا : سرعت این ماهی در آب بسیار زیاد است . وزن آن بین 1 تا 2 کیلوگرم می باشد و طول آن 25 تا 50 سانتی متر است رنگ گوشت آن قهوه ای روشن است .

6.      میش ماهی : این نوع ماهی بزرگترین ماهی در خلیج فارس می باشد . وزن آن به 60 کیلوگرم هم می رسد و دارای طول 150 سانتی متر است. این نوع ماهی را می توان بیشتر در جزایر قشم و خارک مشاهده کرد.

7.      ماهی صبیتی : این ماهی به رنگ نقره ای می باشد دارای فلس های تیره رنگ است .

8.      ماهی سنگسر : وزن این ماهی تا 5 کیلوگرم می رسد و طول آن 25 تا 75 سانتی متر است رنگ آن در پشت به رنگ طلایی می باشد.

9.      ماهی هامور : این نوع ماهی از دسته ماهی های هامور می باشد . دارای وزن تقریبی 4 تا 6 کیلو گرم و طول 60 سانتی متر است . رنگ این ماهی خاکستری می باشد و دارای نقطه های قهوه ای است. گوشت این نوع ماهی بسیار خوشمزه می باشد. این نوع ماهی در بندر های لنگه و بوشهر دیده می شود . این ماهی در بستر های شنی و صخره ای زیست می کند.

10.  ماهی صبور : این ماهی استخوانی می باشد و به رنگ خاکستری و نقره ای می باشد.

11.  ماهی خارو : این ماهی دارای حداکثر وزن 2 کیلوگرم است. در محیط گلی زندگی می کند . دارای رنگ نقره ای می باشد . همان طور که از نامش پیداست دارای تیغ های زیاد و درشت است. اگر این ماهی را به صورت کبابی طبخ کنید بسیار لذیذ و دلچسب می باشد .

12.  حلوا سیاه : این ماهی شبیه ماهی حلوا سفید است . پوست آن به رنگ خاکستری تیره می باشد . گوشت این ماهی به خوشمزگی حلوای سفید نمی باشد.

اگر شما آبزیان مختلف را پرورش می دهید و یا قصد پرورش آن ها را دارید می توانید با دستگاه های تولید خوراک آبزیان به ویژه آسیاب میکسر از طریق ارتباط با گروه صنعتی ماکیان مکانیک البرز بیشتر آشنا شوید.

قبل
قیمت خط تولید خوراک آبزیان
بعد
گوسفند سالم چه ویژگی هایی دارد

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp