یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

انواع ماشین آلات خوراک دام

مقالات

دامداران ایرانی بیش از 60 درصد سرمایه جاری خود را صرف تهیه خوراک دام می کنند، به همین جهت داشتن یک برنامه ی تغذیه ای مناسب، ضروری و لازم به نظر می رسد. بهتر است بدانید هرچه تعادل میان مواد مغذی موجود در خوراک دام و نیاز دام بیشتر باشد، تولید پربازده تر و اقتصادی تر خواهد بود. بدون شک نقش ماشین آلات صنعتی در تولید خوراک دام نمی توان انکار کرد. در حقیقت بکارگیری انواع ماشین آلات خوراک دام در فرآیند تهیه خوراک دام، نقشی موثر در بهینه سازی خوراک دام دارد.


انواع ماشین آلات خوراک دام

همانطور که می دانید آغاز تولید خوراک دام در مقیاس صنعتی به اواخر قرن نوزدهم برمی گردد. در این دوره انسانها به علم تشخیص رژیم غذایی متعادل و مزایای آن دست یافته و به اهمیت فرآوری مواد اولیه پی می برند. بنابراین خوراک دام با گستره ای وسیعتر از گذشته وارد عرصه تولید صنعتی می شود. تهیه به موقع و با کیفیت خوراک دام از هزینه های تولید می کاهد و این امر جز با بهره گیری از ماشین آلات صنعتی امکان پذیر نیست. ماشین آلات خوراک دام دستگاه هایی هستند که در جهت تولید مطلوب خوراک دام به کار گرفته می شوند. در ادامه این مقاله به معرفی انواع ماشین آلات تولید خوراک دام می پردازیم.
ماشین آلات خوراک دام انواع گوناگونی دارد و کاربرد هریک در تولید انواع خوراک پلت، پودری، علوفه و... متفاوت است. از جمله این ماشین آلات می توان به دستگاه کشت علوفه، دستگاه علوفه خرد کن، میکسر و پلت ساز و کولر خوراک دام اشاره کرد. بهبود کیفیت خوراک دام، مقابله با آفات و جلوگیری از کپک زدن آنها جزو مهمترین کاربردهای ماشین آلات مذکور می باشد.

دستگاه کشت علوفه

این دستگاه همانطور که از اسمش پیداست مخصوص کشت علوفه است. بذر علوفه در این دستگاه کاشته شده و تا زمان جوانه زدن در دستگاه کشت علوفه نگهداری می شود. در این شرایط می توانید به راحتی از یک کیلو بذر کاشته شده، چندین کیلو علوفه برداشت کنید.

دستگاه علوفه خرد کن

خرد کردن علوفه از جمله مراحلی است که می بایستی توسط یک دستگاه صنعتی انجام شود. دستگاه علوفه خرد کن این کار را آسان کرده و می تواند علوفه های تر و خشک را به سهولت خرد کند. دستگاه هایی مشابه این دستگاه نیز وجود دارند که نقش آسیاب کننده دانه های خوراکی همچون گندم و ذرت به عهده می گیرند.

آسیاب میکسر و پلت ساز

این دستگاه علوفه ها را به شکل پلت تولید می کند. برای تولید پلت خوراک دام، چندین نوع علوفه با هم مخلوط شده و در اصطلاح میکس می شوند تا این محصول غذایی به ثمر برسد و قابل استفاده شود.

کولر خوراک دام

خوراک دام به علت داشتن رطوبت در معرض فاسد شدن یا کپک زدن قرار دارد. به همین جهت از کولر خوراک دام به منظور خشک کردن خوراک تولید شده استفاده می شود. از دیگر مزایای این دستگاه می توان به امکان جلوگیری از کپک زدن و فساد خوراک دام اشاره نمود. واحدهای کوچک و بزرگ دامپروری به جهت اهمیت فراوان این دستگاه در فرآیند تولید خوراک دام آن را خریداری و مورد استفاده قرار می دهند.

سیلوی فلزی

ذخیره سازی و انبار غلات و مواد اولیه به عنوان یکی از مهمترین بخشهای زنجیره ی تولید خوراک است. سیلوی فلزی با برخورداری از سیستم گردش هوا و نردبان داخلی و خارجی از سلامت خوراک دام محافظت می کند. از دیگر ویژگی های این سیلوها ممانعت از نفوذ آب به محفظه داخلی و جلوگیری از آسیب رسیدن به مواد غذایی داخل سیلو است. سیلوهای ذخیره کننده در مدل ها و ظرفیت های متفاوت از 50 تا 23000 تن در بازار ماشین آلات خوراک دام وجود دارند. 

کاندیشنر

گاهی اوقات مواد اولیه نیاز به پخت دارند و دستگاه کاندیشنر این کار را انجام می دهد.

بالابر کاسه ای

حجم زیاد مواد تغذیه دام در مسیر تولید انبوه صنعتی و نیاز به انتقال آنها از جایی به جای دیگر به وسیله ی بالابر کاسه ای صورت می گیرد. سیستم گرد و غبار گیر بالابر کاسه ای به گونه ای طراحی شده است که از ورود گرد و غبار به محیط پیرامونی جلوگیری به عمل می آورد. 

قبل
مهم ترین نکات درباره نگهداری گوسفند بالغ
بعد
خط تولید خوراک ماهی قزل آلا

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp