یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

خوراک دام و انواع آن ,گاو و گوسفند چه می خورند؟/تاثیر خوراک در پرورش دام/ برنامه غذایی دام

مقالات

به احتیاجات تغذیه ای و مقدار غذایی که به مصرف دام می رسد جیره می گویند. در اصطلاح دامپروری جیره غذایی در دو مفهوم مجزا، جیره نگهداری و جیره تولید به کار برده می شود. جیره نگهداری به مقدار غذایی گفته می شود که باعث زنده ماندن گوسفند می شود. اما جیره تولید با هدف پروار کردن و تولید گوشت در برنامه غذایی دام قرار می گیرد. به طور کلی دامپروران توجه ویژه ای به تامین کافی و به موقع نیاز غذایی دام ها در مراحل مختلف رشد دارند.    


خوراک دام و انواع آن ,گاو و گوسفند چه می خورند؟/تاثیر خوراک در پرورش دام/ برنامه غذایی دام

در ابتدا برای آشنایی بیشتر با انواع خوراک دام، به تشریح هریک از آنها می پردازیم. خوراک دام از دو منشا گیاهی و حیوانی تهیه می شود. منشا گیاهی از قبیل غلات، علوفه غلات، مواد سیلویی، علوفه مرتع، ریشه ها و غده ها می باشد. اما مواد غذایی با منشا حیوانی شامل پودر گوشت، شیر و فرآورده های آن، پودر خون، پودر ماهی و سایر موارد مشابه است. به طور کلی اقلام خوراکی علوفه، مواد متراکم و فرآورده های فرعی نیاز غذایی دام را تامین می کنند.

علوفه چیست؟

یکی از مهمترین مواد غذایی موردنیاز دام علوفه است. علوفه، گیاهی خوش خوراک با ارزش غذایی مطلوب است. به طور مثال یونجه و علف باغ جزو دسته علوفه ها قرار می گیرند. از ویژگی های مهم یونجه های مرغوب می توان به برخورداری از پروتئین و کلسیم بالای آن اشاره کرد. از علف باغ نیز به عنوان افزایش دهنده چربی شیر گاوهای شیرده استفاده می شود.   

خوراک کنسانتره دامی 

این خوراک ترکیبی متراکم از انواع مواد غذایی جو، سبوس، کنجاله تخم پنبه و تفاله چغندر قند به همراه مواد غذایی معدنی و ویتامینی است. مواد متراکم کنسانتره به دو دسته انرژی زا و پروتئینی تقسیم می شوند. در تهیه خوراک های کنسانتره می بایستی به ترکیب میزان مشخصی از هر ماده توجهی ویژه داشت. چراکه کم و زیاد شدن میزان ترکیب مواد در خوراک کنسانتره می تواند تاثیر مستقیمی بر کیفیت محصول داشته باشد. کنسانتره دامی به جهت تولید بیشتر و به عنوان مکمل غذایی به دام داده می شود. در صورتی که قصد تهیه خوراک کنسانتره را دارید حتما موارد زیر را جهت طراحی یک برنامه غذایی معقول درنظر داشته باشید.
•نوع دام (گاو شیری، آبستن، پرواری و...)
•وزن دام و مراحل رشد 
•احتیاجات غذایی دام بر حسب شرایط محیطی پرورش دام
•افزودن ترکیبات مکمل همچون کربنات کلسیم و دی کلسیم فسفات

فرآورده های فرعی

فعالیت کارخانه های مواد غذایی و کشتارگاه ها در کنار تولید محصول، باقیمانده مواد را از گردونه تولید خارج می کنند که به آن بقایای محصول تولیدی می گویند. جالب است بدانید این مواد دارای ارزش غذایی مطلوبی برای قرارگیری در زنجیره غذایی دام می باشد. انواع کنجاله ی سویا، آفتابگردان، کنجد، بادام زمینی و... در این دسته قرار می گیرند.
چگونه از سلامت خوراک دام به خوبی محافظت کنیم 
به طور کلی نگهداری هر ماده غذایی نیازمند رعایت اصول بهداشتی در محیط است. خوراک گاو و گوسفند نیز از این امر مستثنا نیست. در ادامه به برخی از مهمترین نکات نگهداری مواد غذایی در حوزه پرورش دام می پردازیم. 
•مواد خوراکی می بایستی از ورود هرگونه رطوبت در امان باشد
•تهویه مناسب و جریان هوای کافی در محل نگهداری خوراک در نظر گرفته شود
•امکان ورود هرگونه پرندگان وحشی و موجودات موذی به داخل انبار وجود نداشته باشد
•ارتفاع انبار باید حدود 6 متر باشد
•جنس دیواره و کف از بتن باشد
•تاریخ انقضا همه مواد خوراکی در نظر گرفته شود
•دقت داشته باشید که مخلوط های ویتامینی می بایستی 6 ماه پس از آماده سازی به مصرف برسد 
برای تهیه خوراک دام می توانید از ماشین آلات تولید خوراک دام دستگاه های پرس پلت و آسیاب میکسر استفاده کنید.

قبل
خوراک مناسب برای انواع گاو و گوساله
بعد
دستگاه پلت کنسانتره + خرید بدون واسطه

ارسال نظر




همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.




whatsapp