یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

چه بیماری هایی باعث مرگ و میر طیور می شود؟

مقالات

افرادی که در حوزه طیور و صنعت مرغداری فعالیت دارند حتما می دانند که حفظ سلامت طیور بسیار با اهمیت است. هرگاه بیماری واگیردار وارد گله ای شود به سرعت شیوع پیدا می کند. چراکه شناسایی عامل بیماری از میان جمعیت بالای طیور کاری بس دشوار است. اما در صورتی که بیماری پیش از تشخیص عامل ناقل به سایر مرغ ها سرایت کرده باشد، کار دشوارتر خواهد شد. 


چه بیماری هایی باعث مرگ و میر طیور می شود؟

در این شرایط در خوشبینانه ترین حالت اگر بتوانیم بیماری را کنترل کنیم، کاهش رشد، میزان تولید و هزینه های ناشی از اقدامات درمانی غیر قابل انکار است. خرید دارو یکی از عمده ترین بخشهای هزینه های درمانی است. بنابراین باید پیش از گرفتار شدن به امراض طیور و شیوع آن در میان گله، تمهیدات پیشگیرانه اندیشیده شود.

راه های پیشگیری از بروز بیماری

یکی از ابتدایی ترین مراحل پیشگیری از بیماری در گله، اطمینان از سلامت جوجه های خریداری شده است. مرحله دوم برنامه غذایی مناسب و مواد اولیه با کیفیت و مرغوب می باشد. برای تهیه خوراک طیور می توان از دستگاه های پرس پلت و آسیاب میکسر استفاده کرد.
یکی دیگر از نکاتی که باید در شرایط پرورش و محل نگهداری جوجه ها به آن دقت داشت تراکم جوجه در هر لانه و انتخاب جوجه های همسن می باشد.

در محل نگهداری و سوله های پرورش طیور بهتر است تمامی اصول بهداشتی رعایت شود. فضای نگهداری می بایستی طبق دستور العمل های بهداشتی به طور مرتب ضد عفونی شود. چراکه ورود هرگونه آلودگی و امراض حیوانی منجر به تلفات و تحمیل هزینه های جبران ناپذیری به مجموعه می شود. اگر می خواهید به مبارزه بیماری های واگیردار بروید واکسینه کردن به موقع طیور را از یاد نبرید. 

بیماری های رایج در بین مرغداری ها

امراض شایع در میان طیور در دسته بندی های گوناگونی قرار می گیرند. بیماری های واگیردار، عفونی، ویروسی، پوستی و عصبی از آن جمله اند. در این نوشتار به برخی از مهمترین بیماری های طیور اشاره می کنیم.

آبله پرندگان 

آبله پرندگان بیماری است که با بروز لکه های سفید روی پوست قابل تشخیص است. از دیگر علائم آن زخم تاج، دهان و گلوی پرندگان می باشد.  آبله یک بیماری ویروسی است که از طریق هوا منتقل می شود. 

نیوکاسل

این بیماری یکی از نمونه های امراض ویروسی واگیردار است. نیوکاسل برای اولین بار و در سال 1926 در شهر نیوکاسل انگلستان مشاهده شد. برخی از علائم آن شامل کاهش تخم گذاری، بی اشتهایی و چرخش سر است. نیوکاسل بیماری مشترک میان انسان و حیوان می باشد. بنابراین افرادی که با پرندگان بیمار در ارتباطند باید بیشتر از خود مراقبت کنند.

برونشیت 

مرغ های تخم گذار با مبتلا شدن به برونشیت تخم گذاری آنها متوقف می شود. خوشبختانه برای درمان برونشیت می توان از واکسینه کردن طیور بیمار استفاده کرد. بیماری برونشیت از نوع عفونی ویروسی است و از طریق هوا منتقل می یابد. 

مارک

این بیماری غالبا در پرنده های جوان با سنی کمتر از 20 هفته مشاهده می شود. جوجه هایی که به این بیماری مبتلا می شوند را باید هرچه سریعتر از بین برد. مارک توسط ویروس به راحتی قابل انتقال است و در مدت کوتاهی همه طیور را بیمار می کند. تاثیر این بیماری بر روی چشم است و به نابینا و فلج کردن پرنده منجر می شود.

قبل
معرفی ماهی فایتر
بعد
انیمیشن خط تولید خوراک پلت

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp