یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

تنش گرمایی و راه های مقابله با آن در دامداری ها

مقالات

یکی از مشکلات اصلی دامپروران در ایران، معضل تنش گرمایی دام ها است. استرس گرمایی بیشتر در مناطق گرمسیری و در محیط هایی با درجه حرارت بالا رخ می دهد. گاوها معمولا در دمای بین 5 تا25 درجه سانتی گراد جسمشان در آسایش به سر می برد.


تنش گرمایی و راه های مقابله با آن در دامداری ها

 هرگاه دمای هوا از این میزان بالاتر یا پایین تر شود، برای گاو آزار دهنده خواهد بود. البته همین دامنه دمایی، برای گاوهای پرشیر و گاوی که به تازگی گوساله به دنیا آورده ، می تواند استرس گرمایی ایجاد کند. از جمله تاثیرات تنش گرمایی در گاوها می توان به کم اشتهایی، کاهش تولید مثل و حتی مرگ اشاره نمود.

علائم تنش گرمایی در گاو 

گاو درگیر با استرس گرمایی از حالت تعادل جسمی خارج می شود. به طور مثال تنفس گاو بیمار به گونه ای غیر متعارف شده و تعداد آن به بیش از هفتاد بار در دقیقه می رسد. گاو در این حالت کم اشتها شده و میل کمتری به غذا دارد، در نتیجه شیر کمتری نیز تولید می کند. باز بودن دهان و له له زدن نیز از دیگر علائم آن است. 
در این شرایط دامپرور می بایستی درجه حرارت گاو را به حالت اولیه برگرداند. در غیر این صورت شاهد تلف شدن دام خود خواهد بود. اما در شرایطی که گاو از خطر مگر نجات یابد و در عین حال آبستن نیز باشد، وزن گوساله ای که به دنیا می آورد کمتر از حد طبیعی می باشد.

عوامل موثر بر رفع تنش گرمایی 

برای برطرف نمودن استرس گرمایی در گاو، تا جایی که ممکن است باید بستر خنک شدن گاو را فراهم کنیم. ایجاد سایه، بررسی جریان هوای خنک، آب پاشی و بردن گاو به فضای باز می تواند از شدت این ناراحتی بکاهد. البته به این نکته نیز باید توجه داشت که مناسب ترین زمان جهت گرمازدایی از بدن گاو هنگام شیر دوشی است. در این مرحله اقدامات خنک کننده نتیجه بهتری خواهد داشت و به تبع آن شیر تولیدی نیز افزایش می یابد. 

تهویه صحیح در سالن های پرورش دام 

سالن های پرورش دام مجهز به دو نوع تهویه طبیعی و مکانیکی هستند. تهویه طبیعی را می توان در ساختار ظاهری سوله مشاهده کرد. طراحی ورودی و خروجی سالن، توجه به جهت باد و ایجاد مجرا توسط ساخت نیم سقف، می تواند بر مکانیزم تهویه طبیعی هوا تاثیرگذار باشد. در این روش شاهد مصرف انرژی کمتر با هزینه پایین تر می باشیم.  
اما این روش همچون سایر روش ها معایبی نیز دارد. در این روش اگر جریان باد متوقف شود عملا گردش هوایی نیز اتفاق نمی افتد. از طرفی چنانچه هوا رو به گرمی رود و دمای هوا بیش از 25 درجه شود، کارایی این شیوه به حداقل می رسد. بنابراین بهتر است از شیوه ای مکمل تهویه طبیعی نیز بهره برد تا نواقص آن برطرف شود. 
در روش جدید تهویه که به تهویه ی مکانیکی معروف است از امکاناتی جهت کنترل دمای هوا بهره گرفته می شود. به طور مثال کاربرد پنکه در تهویه مکانیکی به عنوان کاهش دهنده دما به میزان 2 تا 6 درجه کاملا مشهود است. تعداد پنکه جهت نصب در گاوداری به شرایط داخلی سالن پرورش، تعداد دام و شرایط جوی بستگی دارد. پنکه ها در سه نوع سقفی، دیواری و داکت پولیتن در بازار وجود دارند. 
برای آگاهی بیشتر از دستگاه های پرس پلت , آسیاب میکسر و ماشین آلات تولید خوراک دام با گروه تخصصی ماکیان مکانیک البرز تماس بگیرید.

قبل
خرید پلت ساز مرغی و قیمت آن
بعد
مزایای استفاده از خوراک پلت شده برای دام، طیور و آبریان

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp