یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نکات اولیه برای شروع به کار پرورش ماهی

مقالات

در سال های اخیر سرانه مصرف آبزیان در سراسر جهان افزایش پیدا کرده است . همین دلیل باعث شده تا پرورش آن ها بسیار رونق پیدا کند . در این مقاله قصد داریم تا شما را با نکات اولیه پرروش ماهی آشنا کنیم.  


نکات اولیه برای شروع به کار پرورش ماهی

افزایش مصرف آبزیان در سبد کالای خانوار باعث شده است تا تولید آن ها نیز روز به روز بیشتر شود. کشور ایران جزوء کشورهایی است که از نظر تولید آبزیان در صدر تولید کنندگان قرار دارد. اما میزان مصرف آن بسیار کمتر از میانگین جهانی است. زمانی که می خواهیم پرورش گونه های مختلف آبزی را شروع کنیم باید به خوراک آبزیان توجه ویژه داشته باشم . هر چه آبزی بزرگ تر باشد میزان مصرف خوراک اکسترود شده افزایش پیدا می کند.
مواد اولیه ای که برای خوراک آبزیان پرورشی در نظر گرفته می شود  گوشت , آرد گندم , آرد سویا , روغن سویا و ... است که به وسیله دستگاه آسیاب میکسر کاملا مخلوط می شود البته بسته به نوع آبزی این میزان می تواند متغییر باشد. 
رشد آبزیان به خصوص ماهی ها تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد . برای رشد ماهی هدف ما کمترین زمان با حداقل مقدار غذا مصرفی است . تبدیل مواد غذایی به پروتئین در بدن ماهی ها به دلیل خونسرد بودن بیشتر از جانوران خون گرم است .

نحوه پرروش ماهی

در میان ماهی های پرورشی , ماهی قزل آلا جزوء پر طرفدارترین ماهی ها در بین مصرف کنندگان است همین دلیل باعث شده تا پرروش این ماهی نیز بسیار رونق پیدا کند. اگر شما به دنبال یک کار جدید هستید شاید یکی از انتخاب های شما پرورش ماهی باشد ولی این کار ساده نمی باشد و مشکلات خاص خود را دارد. در ادامه شما را با نکات اولیه پرورش ماهی آشنا می کنیم.

سرمایه گذاری : انتخاب زمین و شرایط مناسب

برای سرمایه گذاری و احداث مزرعه پرورش ماهی مهم ترین مسئله انتخاب مکانی مناسب می باشد. شما باید مکانی را انتخاب کنید تا علاوه بر دسترسی به منابع آبی بازار خوبی برای فروش داشته باشد. استفاده از آب چشمه یکی از بهترین منابع آبی برای پرورش ماهی به شمار می آید . بهترین دمای آب بین 14 تا 17 درجه سانتی گراد است دمایی که زیر 10 و یا بیشتر از 20 درجه سانتی گراد باشد برای پرورش ماهی مخصوصا قزل آلا مناسب نیست .  در این شرایط دمایی میزان رشد ماهی بسیار پایین می آید. استفاده از آب چاه , رودخانه و نهر های بزرگ نیز برای پرروش ماهی بسیار مناسب می باشد.
برای پرروش ماهی به زمینی با مساحت حداقل 2000 متر مربع نیاز است . با توجه به آمار و گزارش های به دست آمده از کارشناسان , تولید زیر 20 تن  ماهی در سال توجیه اقتصادی ندارد. به همین دلیل در ابتدا باید به حجم کار و فضای مورد نیاز توجه کرد.
هزینه های ساخت اتاقک نگهبانی , استخر , کانال های وروردی آب به استخرها و نصب تجهیزات فنی از جمله هزینه های اولیه پرورش ماهی به شمار می آید. 
استخر هایی که برای پرورش ماهی در نظر گرفته می شود باید بین 2 تا 2.50 متر عمق باشد که به طور معمول عمق 2.20 در نظر گرفته می شود . میزان ماهی پرورش داده شده در هر متر مربع بین 40 تا 60 ماهی می باشد. 
در سال های اخیر برای پرورش ماهی از روش های لایه ای استفاده می کند به این صورت که ماهی هایی با اندازه یکسان را در یک استخر نگهداری می کنند. از مزایای این کار می توان به این مسئله اشاره کرد که شما در تمام فصول سال ماهی آماده فروش دارید و میزان غذا مصرفی نیز بسیار دقیق تر می باشد.
بعد از سرمایه گذاری اولیه بیشترین میزان هزینه در پرورش ماهی تامین خوراک آبزیان است . استفاده از روش های غربالگری و لایه ای باعث می شود تا بتوان هزینه تولید غذا را کم کرد.

قبل
افزودنی های گیاهی خوراک دام و طیور
بعد
بهترین غذای گاو و گوساله

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp