یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

پرواربندی گوساله

مقالات

در سال های اخیر پرورش سنتی گاو برای تامین پروتئین پاسخگوی نیاز انسان ها نبود و همین دلیل باعث شده تا به پرواربندی توجه ویژه ای شود.


پرواربندی گوساله

پرواربندی یکی از روش های جدید با سود خوب برای تولید گوشت و فرآورده های دامی است که در سال های اخیر در کشور ما نیز بسیار رونق پیدا کرده است . گوشت دامی که با پرواربندی رشد پیدا می کند لذیذتر , تردتر و آبدارتر می باشد . البته باید به این نکته نیز توجه کرد زمان پرواربندی نباید طولانی باشد زیرا میزان چربی انباشته زیر پوست بیش از حد طبیعی می شود.
برای پرواربندی گوساله مکان های مخصوصی در نظر گرفته می شود و برای جلوگیری از ابتلا به بیماری از روش های مختلفی استفاده می شود.

انواع روش های پرواربندی در گاو و گوساله

پرواربندی به نژاد گوساله بستگی دارد . برای گوساله سه حالت پرواربندی وجود دارد.
 گوساله های ماده در 3 تا 5 ماهگی 
 گوساله نر جوان 8 تا 12 ماهگی 
 گوساله بالغ 24 تا 30 ماهگی.

پرواربندی گوساله های شیری (3 تا 5 ماهگی)

گوساله های ماده پرواربندی در این سن وزنی بین 250 تا 120 کیلوگرم دارد و گوشت حاص از لاشه این نوع گوساله 75 تا 150 کیلوگرم است . برای رشد بهتر باید به تغذیه این حیوان توجه ویژه کرد . این حیوان باید از شیر پر چرب تغذیه کند تا گوشتی لذیذتری بدست آورد. 
دو روش برای پرواربندی گوساله شیری باید در نظر گرفت:
1.در ابتدا گوساله با شیر طبیعی تغذیه می کند و بعد از مدتی شیر جانشین شونده جایگزین شیر طبیعی می شود.
2.از ابتدا گوساله با شیر جانشین شده تغذیه می کند .

پرواربندی گوساله نر جوان:

این گوساله ها در سن 8 تا 12 ماهگی برای پرواربندی انتخاب می شوند. نحوه تغذیه در این مرحله بسیار مهم است. برای تولدی خوراک دام می توان از دستگاه های آسیاب میکسر و پرس پلت استفاده کرد. این نوع گوساله به سرعت رشد می کند و از 8 تا یک سالگی برای کشتار آماده می شود. وزن این گوساله در زمان کشتار 300 تا 450 کیلوگرم است .

گوساله بالغ 24 تا 30 ماهه:

پرواربندی این نوع گوساله در سن 2 تا 3 سالگی انجام می گیرد. این نوع گوساله دوره شیر خوارگی را از شیر مادر تغذیه می کند و بعد از این دوران اگر مرتع مناسبی وجود داشته باشد از مرتع برای تغذیه استفاده می کنند در غیر این صورت با استفاده از ماشین آلات تولید خوراک دام غذای مناسب را می توان تهیه کرد.
•در بعضی مواقع دام ها در 16 ماهگی به کشتارگاه می روند ولی اگر دام لاغر باشد دوره تغذیه باید حتی تا 30 ماهگی نیز ادامه داشته باشد. دام در این سن وزن بین 600 تا 700 کیلوگرم دارد.
•در زمستان برای پرواربندی باید از غذای بیشتری برای تغذیه استفاده کرد. افزایش وزن در زمستان در طول روز بین 300 تا 400 گرم است.

قبل
استفاده از دستگاه آسیاب میکسر برای تولید خوراک دام و طیور
بعد
آشنایی با ماهی اسکار

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp