یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

معرفی ماهی سفید

مقالات

ماهی سفید یکی از مهم ترین ماهی های استخوانی در دریای خزر می باشد که در سال های اخیر تعداد آن ها به شدت کاهش پیدا کرده است.


معرفی ماهی سفید

ماهی سفید به دلیل ارزش غذایی بالا , کیفیت مناسب گوشت و لذیذ بودن مورد توجه صیادان قرار گرفته است. این ماهی که یکی از مهم ترین ماهی ها در دریای خزر است عمر 9 تا 10 ساله دارد و صید آن از مهر ماه شروع شده و تا اواسط فروردین ادامه پیدا می کند.

مشخصات ظاهری ماهی سفید :

شکل بدن این آبزی از دو طرف فشرده است , در قسمت پشت رنگ تیره دارد و اطراف بدن نقره ای رنگ می باشد و اطراف شکم به رنگ سفید است. دارای پنج سری باله و دندان های حلقی می باشد . طول بدن این ماهی 71 سانتی متر و دارای وزن 4 کیلوگرم است .

رشد ماهی  سفید:

عوامل مختلفی بر روی رشد ماهی اثر می گذارد که از مهم ترین آن ها می توان به صفات ارثی , سن , ذخایر غذایی , عوامل محیطی , بیماری , آلودگی و غیره اشاره کرد. در سال های اخیر به دلیل صید بیش از حد ماهی سفید تعداد این ماهی به شدت کاهش پیدا کرده است و علاوه بر آن طول و وزن آن نیز نسبت به سال های 50 کاهش چشم گیری داشته است.

خوراک ماهی سفید:

ماهی سفید جزوء ماهی های همه چیز خوار بوده و از بیشتر خوراک آبزیان از جمله انواع پلانکتن های گیاهی , جانوری و لارو حشرات استفاده می کند.

مناطق زیستی که ماهی سفید بیشتر در آن زندگی می کند


این آبزی دوست داشتنی بیشتر در نواحی جنوبی دریای خزر و رودخانه اترک دیده می شود. وجود این ماهی در رود ولگا و سواحل شمالی به ندرت گزارش شده است. بیشترین میزان گزارش از صید ماهی سفید در سال های متمادی به حد فاصل رودخانه های کورا در جمهوری آذربایجان و سفید رود در ایران بوده است.

در سال های گذشته تعداد زیادی از بچه ماهی های سفید را در تمامی سواحل دریای خزر توزیع کرده اند که تعداد این ماهی در تمام ساحل دریای خزر دیده شود. تعداد این ماهی در فصول مختلف متغیر است . در فصل های سرد به دلیل سرد بودن آب بیشتر ماهی ها به سمت سواحل شرقی مهاجرت می کنند و بیشتر به مناطق عمیق دریا رفته و از سواحل دوری می کنند. با نزدیک شدن به فصل های گرم سال ماهی تخم ریزی خود را در نزدیکی سواحل بیشتر می کند و این میزان تا 9 فروردین به اوج خود می رسد. در سال های نه چندان دور تالاب انزلی و قزل آغاج از مهمترین مناطق تخمریزی ماهی سفید بوده است ولی در سال های اخیر این دو تالاب اهمیت خود را از دست داده اند .

در چند سال گذشته ماهی های سفید برای تخم ریزی بهاره بیشتر وارد رودخانه های چلوند, لمیر , شفارود , شلمانرود , سفید رود , خشکرود, شیرود و بابلسر می شود . دلیل رشد و تخم ریزی کم این ماهی در سواحل جنوبی خزر آلودگی بیش از حد و صید بی رویه مولدین در این مناطق است.

در سال های اخیر در بعضی از استان ها شرایط محیطی خاصی ایجاد کرده اند و به پرورش ماهی سفید دست زده اند و برای تولید خوراک آن از دستگاه های آسیاب میکسر و پرس پلت استفاده می کنند ولی باید به این نکته نیز توجه داشت که پرورش این گونه از ماهی نسبت به ماهی های دیگر از جمله قزل آلا سخت تر است.

قبل
نکاتی ناگفته درباره ماهی لجن خوار
بعد
دستگاه پلت خوراک ماهی (قدرتمند)

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp