یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نحوه تغذیه گوساله شیری

مقالات

یکی از مهم ترین روشها برای پرورش گاو و افزایش سوددهی در دامپروری ها تغذیه منظم و اصولی گوساله های شیری و تبدیل آن ها به تلیسه های پر شیر و سود آورد می باشد. 


نحوه تغذیه گوساله شیری

گوساله های در روزهای اولیه تولد دستگاه گوارش قوی ندارند و شکمبه آن ها غیر فعال و کوچک می باشد.

مدیریت تغذیه گوساله شیری

به دلیل ضعیف بودن دستگاه گوارش گوساله در روزهای اولیه تولید استفاده از پروتئین ، ویتامین و مواد پر انرژی در تغذیه دام بسیار اهمیت دارد.
غیر فعال بودن آنزیم ها در دستگاه گوارش گوساله ها باعث شده تا هضم پروتئین گیاهی  در بدن آن ها صورت نگیرد به همین دلیل استفاده از شیر آغوز تخمیر شده برای دام بسیار مهم می باشد.
گوساله تازه متولد شده توانایی هضم چربی اشباع را دارد به همین خاطر می توان در جیره غذایی آن از موادی که چربی اشباع دارند استفاده کرد.
بهترین ماده غذایی برای گوساله تازه متولد شده قند و چربی می باشد که در دو هفته اول تولد باید با میزان کافی از این مواد تغذیه شود تا رشد کافی در این دوهفته داشته باشد.

استفاده از ویتامین های ضروری 

 رشد گوساله باعث می شود تا شکمبه آن کامل شده و بتواند مواد غذایی پیچیده را نیز هضم کند. گوساله برای رشد نیاز به ویتامین های ضروری از جمله B  ، B12 ، اسید فولیک ، اسید پانتوتنیک ، بیوتین ، کولین ، ریبوفلاوین و پیرودکسین دارد.
در شیر آغوز ویتامین های مهم و حیاتی از جمله A ، D ،   Eوجود دارد که این ویتامین ها برای سلامت و رشد گوساله بسیار مهم و حیاتی می باشد.
برای تامین ویتامین های مورد نیاز گوساله شیر آغوز را تخمیر کرده و همین مسئله باعث می شود تا گوساله رشد بهتری داشته باشد.

نقش مواد معدنی بر رشد گوساله

علاوه بر ویتامین ها که نقش بسیار مهمی در رشد و سلامت گوساله شیری دارد مواد معدنی نیز بسیار مهم می باشند. شیر آغوز تخمیر شده جایگزین مناسبی برای مواد معدنی حیاتی می باشد.

تاثیر سلنیوم بر رشد

عنصر سلنیوم یکی از مواد دیگری است که برای تغذیه دام باید در نظر گرفت . اگر در خوراک گاو مقدار کافی سلنیوم وجود نداشته باشد این مسئله باعث می شود تا در شیر گاو نیز این عنصر کم باشد . به همین دلیل باعث می شود تا در خوراک گوساله عنصر سلنیوم قرار گیرد.

وجود آب در تغذیه دام

آب یکی از حیاتی ترین مواد غذایی در رشد و پرورش گوساله است . آب نقش مهمی در بدن دام و عملکرد مناسب شکمبه و دستگاه گوارش دارد. وجود آب کافی و سالم برای رشد دام بسیار اهمیت دارد. آب نا سالم باعث کاهش رشد گوساله شیری می شود.

تغذیه گوساله یک ماهه

زمانی که گوساله یک ماهه شد بهتر است از شیر گرفته شود. از شیر گرفتن دام باید به گونه ای باشد که بتواند یک کیلوگرم خوراک خشک در روز مصرف کند. استفاده از علوفه و دانه های علوفه ای در جیره غذایی گوساله باید وجود داشته باشد . استفاده از دستگاه آسیاب میکسر باعث می شود این مواد به صورت اصولی با مواد دیگر مخلوط شود.
بعد از گذشت چند ماه از زندگی گوساله زمانی که به رشد طبیعی و ایده آل رسید . می توان از خوراک کنسانتره در تغذیه دام استفاده کرد. کنسانتره را می توان به وسیله ماشین آلات تولید خوراک دام و دستگاه های پرس پلت آماده کرد.

قبل
قیمت دستگاه پلت‌ ساز کوچک ( 1 تن و 2 تن)
بعد
پرورش دام به صورت صنعتی

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp