یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

خوراک مناسب برای انواع گاو و گوساله

مقالات

تغذیه در گاوداری ها یکی از مهم ترین مسائل به شمار می آید اینکه دام شما گوشتی و یا شیرده است و دارای چه سن و وزنی است میزان جیره غذایی آن متفاوت می باشد.


خوراک مناسب برای انواع گاو و گوساله

برای پرواربندی دو نکته بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد. رعایت نکات بهداشتی و تغذیه صحیح و اصولی . رعایت اصول بهداشتی در دامپروری ها باعث می شود تا دام کمتر دچار بیماری شود و گوشت و شیر سالم تر و باکیفیت تری تولید کند. تغذیه اصولی نیز باعث رشد دام می شود که یکی از مسائل مهم برای دام دار است . 

مناسب ترین خوراک برای گاوهای شیری

علف باغ :

علف باغی به دلیل داشتن رشته های بلند، مدت زمان نشخوار را زیاد می کند ، که این مورد باعث می شود تا چربی در شیر بیشتر شود. علاوه بر استفاده از علوفه در خوراک دام بهتر است از کربوهیدرات نیز استفاده کرد که با استفاده از دستگاه آسیاب میکسر می توان کربوهیدرات را با خوراک دیگر دام مخلوط کرد. برای بیشتر شدن شیر بهتر است دام در طول شب تغذیه شود . استفاده از باکتری ها و مخمرهای غذایی نیز باعث می شود تا مواد غذایی راحت تر هضم شوند. استفاده از جوش شیرین می تواند از افت شدید PH جلوگیری کند.

نکات مهم در تغذیه گاو شیری

•جیره غذایی گاو های شیری باید 60 تا 65 درصد پروتئین داشته باشد.
•برای بیشتر شدن حجم شیر بهتر از کنسانتره دامی برای تغذیه دام استفاده کرد. مصرف زیاد کنسانتره باعث کم شدن چربی شیر می شود.
•دستگاه گوارش گاو بسیار فعال می باشد به همین دلیل باید مواد غذایی معین باشد. برای اینکه بتوان میزان معینی غذا در هر نوبت به دام داد بهتر است از دستگاه پرس پلت استفاده کرد این دستگاه مقدار غذای مشخص را به صورت فشرده در آورده در اخیار دام دار قرار می دهد تا بتواند در هر وعده از این بسته ها برای خوراک دام استفاده شود.
•گاو باید با توجه به برنامه غذایی تغذیه شوند. 
•باید از آب تمیز و سالم در تغذیه گاو استفاده شود.
•شرایط مناسبی برای دام در فصول مختلف سال آماده شود.
•اگر می خواهید تغییری در جیره غذایی دام صورت گیرد باید به صورت تدریجی انجام شود.
•بهتره در تغذیه دام از جیره های مخلوط کنسانتره و علوفه استفاده شود. با کمک ماشین آلات تولید خوراک دام می توان خوراک خوبی برای دام آماده کرد.

تغذیه گاو و گوساله نر باید چطور انجام شود

برای تغذیه گوساله و گاو نر باید از یونجه و کنسانتره به میزان مشخص استفاده کرد. در خوراک دام می توان از علوفه به همراه مکمل های پروتئینی استفاده کرد. زمان جفت گیری باید 5/2 کیلوگرم مکمل انرژی در غذای دام قرار داد. در ایران با توجه به شرایط آب و هوایی و کمبود آب در بیشتر مناطق هر ساله با کمبود علوفه مواجه هستیم . به همین دلیل باید سعی شود از مواد غذایی دیگر از جمله سبوس گندم و برنج در خوراک دام استفاده کرد.

تغذیه در هنگام تلیسه

تغذیه در زمان تلیسه و موقع زایمان بسیار مهم است . زمانی که گاو ماده خوب تغذیه شود و وزن مناسبی داشته باشد می تواند سوددهی بیشتری داشته و گوساله های بیشتری را به دنیا آورد. البته در خوراک دام نباید زیاد و سنگین باشد زیرا چاقی زیاد حیوان باعث می شود علاوه بر هزینه نگهداری زیاد نتواند به راحتی گوساله خود را به دنیا آورد و باعث از بین رفتن آن می شود.
تلیسه ها و گاو های جوان چون در زمان رشد هستند نیاز به جیره غذایی بیشتری دارند . میزان غذای مصرفی دام به وزن ، سن و شرایط آب و هوایی بستگی دارد.استفاده از مواد معدنی از جمله کلسیم , فسفر , املاح معدنی و ... باید حتما در خوراک دام قرار گیرد.

مواد غذایی در جیره غذایی گاو گوشتی

برای رشد بهتر گاو های گوشتی باید از مکمل های غذایی در خوراک آن ها استفاده کرد. یونوفرها ، بافرها ، آنتی بیوتیک ها و ... باید بر اساس نیاز و شرایط وزنی و سنی دام مصرف شود نه بیشتر نه کمتر.

قبل
نحوه تغذیه ماهی های درون آکواریوم
بعد
دستور العمل افزودن مایعات به میکسر

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp