یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

مراقبت از گوساله تازه متولد شده

مقالات

به طور متوسط 5 درصد از گوساله ها در زمان تولد از بین می روند و این باعث می شود دامدار خسارت زیادی را متحمل شود. در این مقاله سعی شده تا اصول نگهداری از گوساله تازه متولد شده گفته شود .


مراقبت از گوساله تازه متولد شده

در روز های ابتدایی تولد گوساله باید به آن آغوز خورانده شود. آغوز اولین شیری است که پس از زایمان ترشح می شود ، این شیر دارای مقدار زیادی پروتئین می باشد. برای خوراندن شیر به گوساله می توان آن را داخل سطل ریخته و به گوساله داد. اگر گوساله شما 40 کیلوگرم وزن دارد باید روزانه 4 کیلوگرم آغوز در سه نوبت به آن داده شود. میزان آغوز برای تغذیه گوساله به میزان وزن آن بستگی دارد اگر گوساله 40 کیلوگرم وزن دارد باید روزانه 4 کیلوگرم آغوز در سه نوبت مصرف کند. مصرف آغوز به دلیل ترکیبات آلی و مواد مغذی دیگر باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی گوساله می شود.

نحوه تغذیه گوساله

دلیل ریختن آغوز داخل سطل به این علت است که گوساله امکان دارد نتواند پستان مادر را بمکد به همین دلیل توصیه می شود شیر را داخل سطل تمیزی ریخته تا دام بتواند به راحتی آن را استفاده کند.
برای آنکه به گوساله آموزش داد چطور آغوز بخورد باید انگشت را داخل دهان گوساله قرار داد تا شروع به مکیدن کند بعد شیر آغوز را به گوساله خوراند. پس از خوراندن آغوز باید گوساله را به مکان تمیز منتقل کرد. مکان نگهداری گوساله باید از سیمان ساخته شود و گوساله ها با یکدیگر تماس نداشته باشند.
بعد از سه تا چهار روز گوساله توانایی خوردن شیر مادر را پیدا می کند.

مراقبت های بهداشتی

پس از تولد گوساله باید تمام ترشحات موجود در بینی و دهان تخلیه شود. اگر بعد از تولد گوساله نتواند تنفس کند باید به آن شک تنفسی داده و بدن با آب ولرم شستشو داده شود.
گاو ها هم مانند حیوانات پستاندار دیگر فرزند خود را لیس می زنند اگر گاو این کار را انجام نداد باید دامدار با یک پارچه خشک و تمیز گوساله را تمیز کند.

نکات مهم در مراقبت از گوساله تازه متولد شده

قبل از تولد گوساله باید برای هر کدام یک جایگاه مخصوص با سیمان ساخته شود. این جایگاه ها باید هر روز تمیز و ضد عفونی کرد.
به دلیل اینکه گوساله توانایی ایستادن در رو های اول را به خوبی ندارد بهتر است سطح زیر را با کاه پوشاند.
دمای نگهداری گوساله باید 15 تا 18 درجه سانتی گراد باشد و مقاومت بالایی در برابر باد باران داشته باشد.
پس از به دنیا آمدن گوساله و قطع بند ناف باید بند ناف گوساله را با مواد ضد عفونی کننده تمیز کرد تا باکتری ها و میکروب ها در این مناطق رشد نکنند و بیماری برای گوساله ایجاد نشود. اگر به این مسئله توجه نشود ممکن است ناف عفونت کرده و گوساله دچار فتق نافی شود.
گاو های جوان در ماه های آخر آبستنی باید از مواد غذایی خوب تغذیه کند تا جنین مشکل سوء تغذیه نداشته باشد در این زمان باید در جیره غذایی از مکمل های غذایی , ویتامین ها و مواد معدنی استفاده کرد.  علاوه بر مصرف مواد مکمل باید در این مدت  مکمل های  AD3E نیز به گاو داده شود. طریقه مصرف بهتر این مکمل 20 میلی لیتر قطره یکبار در ماه هفتم آبستنی و یک هفته قبل از زایمان به گاو باردار داده شود.
سطل هایی که برای خوردن شیر در نظر گرفته می شود باید تمیز باشد و در جای مناسب قرار گیرد. شیر موجود باید با دمای 38 درجه سانتی گراد گرم شود زیرا دمای شیر مادر نیز به همین اندازه است.
گوساله های تازه متولد شده باید سه بار در روز شیر داده شود و این میزان شیر به درشتی و نژاد گوساله بستگی دارد.
تغذیه نقش مهمی در رشد و سلامت گوساله دارد . پس باید از جیره غذایی مناسب برای دام استفاده کرد. اگر قصد دارید تا خوارک مناسبی تهیه کنید . می توانید از ماشین آلات تولید خوراک دام ، دستگاه های پرس پلت و آسیاب میکسر استفاده کرد.

قبل
کیفیت شیر تحت تاثیر چه عواملی است؟
بعد
دستور العمل افزودن مایعات به میکسر

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp