یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

آشنایی با بز و امکانات اولیه برای پرورش

مقالات

بز جزوء حیواناتی است که قرن ها قبل توسط انسان اهلی شده است. با توجه به مطالعات انجام گرفته اولین بار بز در کشور ایران دیده شده است. 


آشنایی با بز و امکانات اولیه برای پرورش

مردم ایران از گوشت ، پشم ، شیر ، پوست و ... بز استفاده می کردند. در حال حاضر نیز بز نقش تاثیر گذاری بر روی زندگی خانواده های روستایی در ایران دارد. بز حیوان بسیار مقاومی است که می تواند در شرایط سخت زندگی خود را سپری کند.

امکانات مورد نیاز پرورش بز

آخور: 

آخورها به دو صورت ثابت و متحرک یک طرفه و دو طرفه ساخته می شود. معمولا آخورها را از آهن ، بتن ، چوب، سیمان و ... می سازند. معمولا آخورها را بالاتر از سطح زمین می سازند و با توجه به جثه حیوان می تواند دارای ارتفاع متفاوت باشد.

آبشخور: 

یکی از مهمترین امکانات در آغل است . آبشخور نیز به دوصورت ثابت و متحرک ساخته می شود. آبشخور باید در فاصله مناسب آخور باشد تا از آلودگی آب جلوگیری شود. وجود سوراخ هایی در کف آبشخور باعث می شود آب موجود در این ظرف تخلیه شود این کار از فساد آب جلوگیری می کند. 

وزن کشی بز:

برای وزن کردن بز ها باید از ترزوهای چرخدار استفاده کرد.

ساخت حمام: 

هر چند وقت یکبار باید از حمام های ضد کنه در محیط های پرورش دام استفاده کرد . اگر امکانات ساخت این نوع حمام ها را ندارید می توانید از نوع سیار آنها استفاده کنید.

علوفه خرد کن: 

از این دستگاه برای خرد کردن علوفه ها استفاده می شود .

آسیا میکسر:

 این وسیله هم کار خرد کردن و مخلوط کردن خوراک دام انجام می دهد.

بالابر : 

با این وسیله می توان خوراک دام را به داخل آسیا میکسر انتقال داد.

پرس پلت : 

پس از تولید مواد غذایی با ماشین آلات تولید خوراک دام می توان از دستگاه پرس پلت استفاده کرد تا جیره مناسب را به صورت دسته های فشرده و در اندازه های مناسب آماده کند.

دستگاه شیر دوشی : 

برای دوشیدن شیر به جای روش های سنتی باید از دستگاه های شیر دوش استفاده شود . این دستگاه ها می توانند سیار باشند و یا از سالن های مخصوص شیردوشی استفاده کرد.

تغذیه بزها

بهترین غذا برای بزغاله  آغوز است . این شیر در 48 ساعت اولیه بسیار مقوی است و سر شار از مواد مغذی می باشد و برای حیوان یک نوع ملین نیز به حساب می آید. در این شیر مقدار زیادی آنتی بادی وجود دارد که باعث می شود  سیستم ایمنی حیوان بهتر شود. این شیر باید هر روز به حیوان خورانده شود تغذیه با آغوز باعث می شود تا حیوان روزانه افزایش وزن داشته باشد.
خوراک بز های شیری بیشتر از نژاد های دیگر است و نیاز به خوراک بهتر و با کیفیت تر دارند. نژاد های شیرده باید به اندازه پنج درصد وزن بدن مواد غذایی مصرف کنند. مهم ترین منبع غذایی برای بز شیرده علوفه می باشد. 60 درصد ماده خشکی که یک بز شیرده مصرف می کند باید علوفه و 40 درصد باقی مانده کنسانتره باشد. رعایت این درصد در خوراک دام باعث می شود مشکلاتی در شیر بز پیش نیاید.

آینده پرورش بز:

با توجه به خشکسالی های اخیر و کم شدن مراتع در کشور ما هزینه نگهداری دام برای روستایی ها و عشایر افزایش پیدا کرده است . همین دلیل پرورش صنعتی این دام توجه بیشتری پیدا کرده است .

قبل
آشنایی با ماهی تیلاپیلا
بعد
راهنمای خرید دستگاه پلت خوراک دام و طیور

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp