یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

معرفی ماهی های خاویار در دریای خزر

مقالات

دریای خزر بزرگترین دریاچه جهان به حساب می آید . این دریاچه یکی از بهترین مناطق برای رشد گیاهان و جانوان می باشد ولی آلودگی های کشاورزی و صنعتی آسیب های زیادی را به این بخش وارد آورده است. ماهی های خاویاری یکی از بهترن گونه های ماهی در این منطقه به شمار می آید .


معرفی ماهی های خاویار در دریای خزر

ماهی های خاویاری :

این نوع ماهی که استورژن نیز نامیده می شوند جزوء خانواده تاس ماهی ها هستند. قدمت این نوع ماهی به چند صد سال قبل باز می گردد. تعداد این گونه از ماهی ها در جهان به 27 نوع می رسد . پنج نوع از آن ها در دریای خزر زیست می کنند. با توجه به آمار منتشر شده دریای خزر نود درصد ماهی های خاویاری جهان را در خود جای داده است. این گونه از ماهی ها برای تغذیه از خوراک آبزیان استفاده می کند.
ماهی خاویار به تنهایی دارای ارزش غذایی نیستند ارزش این نوع ماهی به دلیل تخم آن ها می باشد که به مروارید سیاه نیز معرف می باشد. خاویار جزوء غذاهای اشرافی به شمار می آید و مصرف آن به صورت خام و پخته در وعده های غذایی دیده می شود.

معرفی 5 نوع ماهی خاویاری که در دریای خزر زندگی می کنند:

فیل ماهی:

این ماهی را می توان جزوء بزرگترین ماهی های خاویاری دریای خزر نام برد. خاویار این ماهی بسیار با کیفیت و لذیذ می باشد. این ماهی بیش از 80 سال زندگی می کند و وزن آن از یک و نیم تن  تجاوز می کند. به خاویار این ماهی بلوگا می گویند. قطر خاویار این ماهی به 3 میلیمتر می رسد که بسیار بزرگ است و به رنگ قهوه ای روشن می باشد و دارای طرفداران زیادی است. خاویار این ماهی به اسم های سه صفر , رویال در جهان معروف است .
خاویاری که از فیل ماهی به دست می آید بسیار کمیاب و دارای ظاهر زیبا ، طعم دلپذیر ، دانه های بزرگ و شفاف و ... می باشد که آن را از دیگر خاویار ها متمایز کرده است و طرفداران زیادی دارد.

قره برون یا ماهی خاویاری ایران:

این ماهی به دلیل ویژگی های ظاهری به دماغ سیاه معروف است . وزن این ماهی به 200 کیلوگرم و قد آن به دو متر می رسد. خاویار این ماهی دارای قطر 3 میلیمتر است که شباهت بسیاری به ماهی های شیپ و آسترا دارد. این ماهی به دلیل اینکه جزوء ماهی های بومی ایران است خاویار آن به خاویاری ایرانی شهرت دارد.

ماهی خاویاری گلد یا روس:

این ماهی بومی ایران نیست و در شمال دریای خزر در کنار رودخانه های آب شیرین زندگی می کند. در کشور های اروپایی برای پرورش خاویار از این ماهی استفاده می کنند. به طور معمول این ماهی دارای وزن 50 تا 100 کیلوگرم است و طول عمر آن به 60 سال می رسد. ماهی خاویاری گلد مهاجرت می کند و در رودخانه های سیبری و در دریاچه بایکال زندگی می کند.

ماهی شیپ:

طول این ماهی 220 سانتی متر و وزن آن 80 کیلوگرم است. طول عمر طبیعی این ماهی30 سال می باشد که در ایران به چهارده سال می رسد.

ازون برون:

این ماهی که به اسم سوروگا نیز شناخته می شود. جزوء کوچکترین ماهی های خاویاری می باشد که ظاهری منحصر به فرد دارد. قطر دانه های خاویار این ماهی به 2.5 میلیمتر می رسد و دارای رنگ خاکستری روشن است . خاویار این ماهی دارای طعم بسیار دلچسب می باشد .

قبل
خرید دام زنده
بعد
بلدرچین و پرورش آن

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp