یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

برای تغذیه دام از چه جیره غذایی استفاده کنیم؟

مقالات

دام ها به دلیل نشخوار کردن می توانند مواد غذایی غیر قابل استفاده برای انسان را مصرف کنند. این مسئله به این دلیل است که این حیوانات در در داخل معده میکروب هایی دارند که مواد غذایی را تجزیه می کند. 


برای تغذیه دام از چه جیره غذایی استفاده کنیم؟

استفاده از علوفه و گیاهان از این قبیل نقش مهمی در جیره غذایی دام ها دارند. 60 تا 70 درصد جیره غذایی دام را مواد خشک علوفه ای تشکیل می دهد . وجود فیبر در تغذیه دام بسیار تاثیر گذار می باشد این مواد باعث می شود تا شکمبه به درستی کار کند. به همین دلیل باید از مواد غذایی متنوع برای تغذیه دام استفاده کرد. به مجموعه مواد غذایی که دام با آن ها تغذیه می شود جیره غذایی می گویند.
استفاده از مواد غذایی برای دام ها متفاوت است . غذایی که برای گروهی از دام ها کامل است می تواند برای گروه دیگر این ویژگی را نداشته باشد. 
در پرواربندی دام ها باید از مواد غذایی مقوی استفاده کرد تا دام بتواند به وزن مطلوب برسد و صرفه اقتصادی داشته باشد.
برای تامین نیاز های غذایی دام ها باید به شرایط زندگی محیطی و جسمانی دام نیز توجه داشت. استفاده از بعضی مواد غذایی علاوه بر هزینه بالا می تواند نتیجه مطلوبی نیز در پی نداشته باشد. مثلا شیری که به وسیله علوفه به دست می آید اصلا مقرون به صرفه نمی باشد ، برای تغذیه دام های شیری باید از کنسانتره استفاده کرد.
با توجه به نتایج به دست آمده تغذیه دام های پرواری با کنسانتره سود بیشتری نسبت تغذیه با علوفه دارد. 
استفاده از فیبر بیشتر در مواد غذایی باعث می شود هضم دیرتر صورت بگیرد و در شکمبه می ماند و بر روی شیر و گوشت دام تاثیر منفی می گذارد. البته استفاده از این مواد غذایی در جیره روزانه دام بسیار مهم می باشد.

انواع جیره غذایی

به مجموعه ای از مواد غذایی که دام در طول شبانه روز مصرف می کند جیره غذایی گفته می شود. به طور کلی می توان جیره ها را بر سه نوع تقسیم کرد که به عوامل مختلفی از جمله جنس , سن , وزن و ... دام  بستگی دارد.

جیره نگهداری :

اگر حیوان افزایش یا کاهش وزن نداشته باشد ، جیره غذایی با توجه به نیاز روزانه دام تعیین می شود . به این جیره ، جیره نگهداری اطلاق می شود.

جیره آبستنی:

این جیره برای دام های آبستن در نظر گرفته می شود . انتخاب جیره به ماه های حاملگی بستگی دارد.

جیره تولید :

این جیره بر اساس نیاز دام برای تولید شیر ، گوشت ، پشم و... انتخاب می شود. 

اصول تهیه جیره متعادل برای دام:

برای تهیه جیره متعادل باید از احتیاجات دام به مواد خشک ، انرژی ، پروتئین و مواد مغذی اطلاع داشت . این جیره بسیار مقوی و خوش خوراک است و از نظر اقتصادی مقورن به صرفه نیز می باشد. در این جیره غذایی می توان علاوه بر کنسانره از مواد خشبی نیز استفاده کرد. میزان مصرف روزانه برای دام با توجه به سن و وزن آن در نظر گرفته می شود. این جیره غذایی را می توان به وسیله ماشین آلات خوراک دام ، پرس پلت و آسیاب میکسر تهیه کرد.

قبل
طرز کار فرغون باسکول دار خوراک دام و طیور
بعد
معرفی ماهی های خاویار در دریای خزر
سلام علت شیر نخوردن گوساله تازه زاچیست چه باید کرد
دانال
۱۳۹۸/۰۸/۲۵

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp