یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

معرفی میگو هایی که می توان آن ها را پرورش داد

مقالات

میگو ها در خانواده سخت پوستان جای دارند و مکان زندگی آن ها دریاهای آب شور است . فقط بعضی از گونه ها در آب شیرین نیز پیدا می شود. این آبزی در مناطق کم عمق زندگی می کند. اولین افرادی که به پرورش میگو روی آوردند مردم آسیا بودند.


معرفی میگو هایی که می توان آن ها را پرورش داد

تاریخچه میگو

 در قدیم به دلیل اینکه امکان تکثیر و تولید لارو میگو وجود نداشت برای تامین لارو از محیط های طبیعی استفاده می شد. برای انتقال لاروهای میگو از دریا به استخرها چون ماهی و دیگر آبزیان نیز انتقال پیدا می کردند بازدهی بسیار کم می شد.
با پیشرفت علوم در زمینه های آبزیان پرورش میگو نیز بسیار رونق پیدا کرده است که این فعالیت در کشور های جنوب شرقی آسیا اهمیت بالایی دارد. پرورش میگو در ایران از دهه 70 پیشرفت قابل توجهی داشته است.

انواع میگو ها برای پرورش

برای پرورش میگو باید گونه ای را انتخاب کرد که رشد سریعی داشته باشد و تامین غذای آن با مشکل رو به رو نشود و هزینه تامین آن به صرفه باشد.

میگو سفید هندی penaeus indicus 

بدن این میگو نیمه شفاف و رنگ آن صورتی کم رنگ است. شاخک های این میگو بلند بوده. پرورش این گونه میگو دارای بازدهی بسیار خوبی است.

شرایط محیطی برای پرورش میگو

دمای آب باید 22 تا 23 درجه سانتی گراد و شوری 15 تا 25 جزء در هزار باشد. این میگو در مقایسه با انواع دیگر سریع تر فاسد می شود.

میگو موزی   penaeus merguiensis

 این میگو به رنگ صورتی مایل به زرد بوده وجود خال های قرمز و قهوه ای بر روی بدن آن را شبیه موز کرده است. این میگو در آبهای خلیج فارس زندگی می کند و از خوراک آبزیان دیگر تغذیه می کند و بسیار مرغوب می باشد.

شرایط محیطی 

دمای آب باید 25 تا 32 درجه سانتی گراد و شوری 15 تا 32 جزء در هزار باشد.

 میگوی ببری سبز penaeus semisulcatus

بدن این گونه دارای نوارهای اریب مانند بوده و مطالعات بسیاری بر روی این گونه انجام شده است.

شرایط محیطی 

دمای آب باید 24 تا 34 درجه سانتی گراد و شوری 15 تا 28 جزء در هزار بوده. این گونه از میگو به شوری آب بسیار مقاوم است به همین دلیل برای پرورش گزینه خوبی به حساب می آید.

انتخاب مکان و آب مناسب برای پرورش

مکان یابی:

انتخاب مکان مناسب برای پرورش میگو بسیار مهم است و باید از جهات مختلف مورد بررسی قرار گیرد. انتخاب نادرست باعث می شود هزینه بالایی صرف شود. قبل از انتخاب و احداث کارگاه پرورش میگو باید از کارشناسان متخصص در این زمینه کمک گرفته شود.
 

منبع آبی:

آب یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب محل احداث پرورش میگو می باشد. دو منبع آبی باید مد نظر گرفته شود:

آب شور دریا

احداث مکان پرورش میگو در نزدیکی آب دریا یکی از مزایای خوب می باشد. در این حالت تامین آب استخر از آب دریا می باشد که از طرق مختلف به حوضچه ها منتقل می شود. آبی که مورد استفاده قرار می گیرد باید تمیز و شفاف باشد.

آب شیرین

استفاده از آب شیرین در کارگاه های پرورش میگو ضروری می باشد. استفاده ازاین آب برای تعدیل آب شور استفاده می شود. از این آب برای شستشو و مصارف بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

قبل
یک گاو شیری باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟
بعد
قیمت دستگاه اکسترودر

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp