یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

اهمیت استفاده از کنسانتره برای دام ها

مقالات

استفاده از مواد غذایی مناسب یکی از مهم ترین مسائل در پرورش دام به شمار می آید. کنسانتره جزء مواد خوراکی مناسب برای تغذیه دام می باشد که میزان مصرف آن با توجه به وضعیت دام متفاوت می باشد.


اهمیت استفاده از کنسانتره برای دام ها

اهمیت کنسانتره برای تولید شیر در دام

زمانی که دام بچه خود را به دنیا می آورد میزان شیرش افزایش پیدا می کند و تا هفته 4 تا 6 به بیشترین میزان خود می رسد و سپس حجم آن کم شده تا وقتی که شیر خشک و دام برای زایمان بعدی آماده می شود. میزان شیر تولیدی با تغذیه رابطه مستقیم دارد. تغذیه درست و اصولی باعث می شود تا شیر به طور اصولی افزایش پیدا کند و زمانی که حجم شیر کم می شود با افت کمتری روبه رو شود. مصرف کنسانتره در زمان شیردهی یکی از نکات ضروری می باشد و تولید شیر را در طول شیردهی افزایش پیدا می کند.
تنها در دوماه آخر آبستنی دام میزان غذای کمتری استفاده می کند و بعد از تولد فرزند دوباره این میزان به حد طبیعی خود می رسد. باید 55 درصد غذای دام را از طریق کنسانتره تامین کرد تا نیاز های دام تامین شود.

اهمیت مصرف کنسانتره دررابطه با پروار گوساله ها

زمانی که گوساله متولد می شود با توجه به نظر دامدار که گوساله را می خواهد برای پروار آماده کند و یا گوساله ماده را وارد گله کند میزان مصرف غذا تغییر می کند. رشد گوساله رابطه مستقیم با تغذیه دارد و گوساله هایی که به عنوان تلیسه نگهداری می شوند میزان مصرف غذا اهمیت بیشتری دارد.
گوساله ای که تازه متولد می شود باید به وسیله آغوز تغذیه شود و بعد کنسانتره جایگزین آن شود. استفاده از کنسانتره باعث می شود افزایش وزن روزانه بین 1200 تا 1500 گرم داشته باشد . برای تهیه کنسانتره از ماشین آلات خوراک دام می توان استفاده کرد.

اهمیت مصرف کنسانتره درگوسفندان داشتی و پرواری

چند هفته قبل از قوچ اندازی در بین گوسفندان باید آن ها با کنسانتره تغذیه شوند تا میزان دوقلو زایی افزایش پیدا کند به این کار فلاش یا فلاشینگ گفته می شود. این نحوه تغذیه باعث می شود تا جفتگیری بهتر صورت بگیرد. در این دوران مصرف 100 تا 300 گرم کنسانتره در روز برای دام لازم است. برای گوسفندان باید میزان مصرف کنسانتره را در هفته های اول بارداری کاهش داد و میزان مصرف آن را در شش هفته پایینی افزایش داد تا بره رشد کافی داشته باشد.
در صورتی که بیماری خاصی در گله وجود نداشته باشد مصرف صحیح و مناسب کنسانتره باعث می شود علاوه بر اینکه بره متولد شده وزن مناسبی داشته باشد باعث بالا رفتن وزن بعد از تولد و همچنین افزایش قابلیت دفاع در برابر بیماری ها و زیاد شدن شیر در میش ها می شود.
زمانی که میش زایمان کرد میزان مصرف کنسانتره افزایش پیدا می کند البته این میزان به تعداد بره های متولد شده بستگی دارد. گاهی مواقع لازم است تا در غذای دام علاوه بر کنسانتره از مواد دیگر نیز استفاده شود که با کمک دستگاه آسیاب میکسر علاوه بر مخلوط کردن مواد می توان آن ها را به صورت پودر هم در آورد.

نکات مهمی که درمصرف کنسانتره باید در نظر گرفت

با توجه به اینکه مصرف کنسانتره بسیار مهم می باشد ولی باید این نکته را نیز مورد توجه قرار داد که استفاده از کنسانتره باید به صورت تدریجی انجام شود تا جایگزین مواد خوراکی قبلی شود.

قبل
کنسانتره ماهی قزل آلا و انواع آبزیان
بعد
افزودنی های گیاهی خوراک دام و طیور

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp