یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

پرورش گوساله

مقالات

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود گاو از گله حذف شود . همین دلیل باعث می شود تا دامدار به فکر جایگزین مناسب باشد . خرید گوساله و تلیسه یکی از روش های جایگزین است . زمانی که دام جدید خریداری می شود باید بتوان به طور درست و اصولی آن را پرورش داد در این مقاله قصد داریم تا شما را با پرورش گوساله آشنا کنیم.


پرورش گوساله

دلایل حذف گاو از گله:

در هر سال حدودا 25 درصد گاو ها از گله حذف می شوند. همین عامل باعث می شود تا دامدار به فکر جایگزین مناسب باشد. دلایل مختلفی باعث حذف گاو از گله می شود که عبارتند از : 
  • تولید کم 
  • مشکلات تولید مثل 
  • ورم پستان
  • صدمه دیدن 
  • مرگ
  • فروش
  • بیماری و عوامل ناشناخته
زمانی که دام به هر دلیل از گله حذف می شود باید جایگزین مناسبی برای آن داشت به دو طریق می توان گله را تکمیل کرد: 

پرورش گوساله از گاو های گله:

خرید گوساله یا تلیسه از دامداری های دیگر.
باید به این نکته نیز توجه داشت خرید گوساله ارزان تر از خرید تلیسه می باشد و به بیماری های کمتری نیز دچار می شود و می توان بهتر آن را کنترل کرد .

دستگاه گوارش گوساله :

زمانی که گوساله تازه متولد می شود حجم بیشتر معده آن را شیردان تشکیل می دهد زمانی که دام رشد می کند شکمبه بزرگتر می شود. دستگاه گوارش گوساله رشد نیافته و همین مسئله باعث می شود تا ویتامین های گروه b و پروتئین های مرغوب را نتواند به دست آورد به همین دلیل باید در خوراک دام  از مکمل های غذایی استفاده کرد که این مواد را شامل شود. گوساله تازه متولد شده تا ده روز فقط باید از شیر تغذیه کند. دلیل این امر این است گوساله ای که تازه به دنیا آمده نمی تواند آنزم های گوارشی برای تجزیه پروتئین های پیچیده و کربوهیدراتها را جذب کند.

مدیریت زایمان:

دو ماه قبل از زایمان گاو که دوران خشک نیز گفته می شود دو نوع جیره باید برای دام در نظر گرفته شود. جیره اول مربوط به 60 روز به زایمان تا 20 روز بعد و جیره دوم مربوط به 20 روز به زایمان می باشد. گاو باید یک هفته قبل از زایمان به اتاق مورد نظر انتقال پیدا کند . این اتاق باید دارای ابعاد 16 تا 25 متر برای هر دام باشد.
معمولا 5 درصد گوساله ها زمان تولد مرده به دنیا می آیند. که باید برای به دنیا آوردن گوساله از فرد مجرب استفاده کرد که بعد از قطع بند ناف شروع به دادن تنفس کند. زمانی که بند ناف بریده می شود باید ضد عفونی شود . از گره زدن بند ناف در نزدیکی بدن دام باید خود داری کرد زیرا این عمل باعث ایجاد فتق می شود.
آغوز سرشار از پادتن می باشد و به همین دلیل است که باید حتما در زمان تولد از آن استفاده کرد. تفاوت زیادی بین شیر معمولی و آغوز وجود دارد . آغوز دارای 6 برابر پروتئین بیشتر نسبت به شیر گاو است میزان لاکتوز در شیر معمولی بیشتر از آغوز است.
تا زمانی که گوساله را باید از شیر گرفت باید خوراک اصلی آن شیر باشد . می توان در این زمان از شیر جایگزین استفاده کرد که اقتصادی و مقرون به صرفه است. این شیر که به صورت پودر تهیه می شود با میزان مشخصی آب رقیق شده و به دام خورانده می شود. شیر جایگزین شامل 22 درصد پروتئین ، 3 تا 25 درصد چربی ، املاح معدنی ، ویتامین و ... است . می توان از آنتی بیوتیک نیز در این شیر استفاده کرد.
زمانی که گوساله از شیر گرفته شود می توان از غذاهای پرس پلت که به صورت خشک در دسترس هستند استفاده کرد این خوراک جایگزین مناسبی به جای شیر است.
برای تهیه خوراک مناسب برای گوساله ای که تازه از شیر گرفته می شود می توان از ماشین آلات خوراک دام و آسیاب میکسر استفاده کرد.

قبل
قلب ماهی چگونه کار می کند
بعد
خط تولید خوراک دام , طیور و آبزیان

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp