یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

کاربرد پرس پلت

مقالات

برآوردن احتیاجات غذایی دام و طیور یکی از مهمترین اصول پرورش گله به شمار می رود. کیفیت فرآوری و چرخه ی تولید خوراک، تاثیر فراوانی بر سرعت رشد گله دارد. به عبارت دیگر هرچه از تکنولوژی پیشرفته تر در فرآیند تولید خوراک استفاده کنیم به نتایج بهتری می رسیم. 


کاربرد پرس پلت

در حال حاضر بسیاری از دامداران و مرغداران در سراسر دنیا از ماشین آلات صنعتی تولید خوراک همچون پرس پلت بهره می برند. در این مقاله قصد داریم شما را با جدیدترین کاربردهای پرس پلت آشنا کنیم. 
همانطور که میدانید شکل ظاهری جیره غذایی و ترکیب مواد تاثیر مستقیمی بر میزان مصرف غذا دارد. خوشخوراکی غذا و مصرف غذای بیشتر، سرعت رشد گله را افزایش می دهد. به همین جهت است که می توان خوراک پلت را جایگزین مناسبی برای جیره های آردی معرفی نمود.
به طور معمول گله در هنگام مصرف خوراک پلت شده، انرژی کمتری صرف می کند و حرکات فیزیکی محدودتری دارد. ازدیگر ویژگی های خوراک پلت می توان به مقاومت بالای آن اشاره نمود. این مزیت هنگام حمل بار، مانع از تجزیه و خرد شدن خوراک و هدررفت مواد مغذی آن می شود. 

تغییرات فیزیکی و شیمیایی پلت سازی

تغییر و تحولات خوراک پلت شده به دو دسته فیزیکی و شیمیایی تقسیم می شود. مزیت فیزیکی خوراک پلت تولیدی از دستگاه پرس پلت، تراکم بالای ذرات غذایی است. خوراکی که پلت نشده است میزان حرکت موردنیاز موجود زنده را در هنگام جذب انواع مواد غذایی بالا می برد. در نهایت تحرکات بیش از اندازه نیز به کاهش سرعت رشد منجر می شود. 
دومین تغییری که در این چرخه رخ می دهد، تغییرات شیمیایی است. در دستگاه پرس پلت، حرارات بخار آبی که در حین فرآیند پلت به جیره غذایی داده می شود منجر به از بین رفتن مواد ضد تغذیه ای آن می شود. مواد ضد تغذیه ای به ترکیباتی گفته می شود که حالت بهینه ی تغذیه ای را نقض می کنند. یکی از مهمترین مواد ضد تغذیه ای عوامل سمی هستند.

کاربرد پرس پلت و مزیت های خوراک پلت شده

به طور کلی خوراک پلت باعث افزایش ارزش غذایی، خوشخوراکی و کاهش پرت محصول می شود. بنابراین توصیه می شود در برنامه غذایی پرورش دام و طیور از خوراک پلت شده بهره برد. پرس پلت شرکت ماکیان مکانیک البرز تنها دستگاهی است که فرآیند تولید خوراک مرغوب پلت را به بهترین نحو ممکن انجام می دهد. در ادامه به برخی از مهمترین کاربرد پرس پلت ماکیان مکانیک البرز می پردازیم.

آماده سازی مواد مغذی خوشخوراک 

دستگاه پرس پلت با کاهش مواد ضد تغذیه ای و میکروب زدایی در طی عمل پلت، ارزش غذایی خوراک را بالا می برد. متراکم سازی ترکیبات غذایی در دستگاه پرس پلت و تولید خوراک همگن و یکنواخت، امکان تغذیه انتخابی دام و طیور را کاهش می دهد. همچنین به دلیل کیفیت بالای مواد، تمامی احتیاجات غذایی موردنیاز تامین شده و قابلیت هضم را نیز افزایش می دهد. بنابراین تمامی ترکیبات غذایی در خوراک پلت بالاجبار به مصرف گله می رسد. بهتر است بدانید که ترکیباتی همچون نشاسته، فیبر و پروتئین نیز در خوراک پلت تولیدی به وفور یافت می شود. 

کاهش پرت جیره ی غذایی 

یکی از مهمترین کاربردهای پرس پلت جلوگیری از تجزیه و هدر رفت ترکیبات غذایی است. در شرایطی همچون حمل و نقل یا وزش باد و ... طبیعیست که بخشی از مواد ریزتر و سبک تر از دست برود. اما در خوراک پلت این هدر رفت و ضایعات تا 10 درصد کاهش پیدا می کند. متراکم سازی خوراک در فرایند پلت باعث حفظ تمامی ارزش های غذایی می شود. در این شرایط زمان و انرژی مصرفی جهت تغذیه کاهش می یابد و یکنواختی گله افزایش پیدا می کند. در نهایت می توانیم شاهد کاهش نسبت وزنی دستگاه گوارش به وزن بدن نیز باشیم. 

ماندگاری بالا 

دستگاه پرس پلت با تولید خوراک پلت مرغوب می تواند شرایط نگهداری محصول تولیدی خود را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. دامداران و مرغداران می توانند خوراک پلت را بدون هرگونه نگرانی از فساد و کاهش ارزش غذایی نگهداری نمایند. شرایط نگهداری پلت تولیدی در دمای 85 درجه سانتی گراد به راحتی امکان پذیر است. 

چرخه پلت سازی در دستگاه پرس پلت

تولید پلت با کیفیت یک فرآیند است و از چندین مرحله ی متوالی تشکیل شده است. روش متداولی که در پلت سازی به کار گرفته می شود به ترتیب ذیل است: ابتدا خوراک آسیاب شده را در معرض بخار آب قرار می دهند. سپس خوراک داغ و مرطوب با فشار از داخل پلت زن خارج می شود. پلت ها در مجاورت جریان هوا به سرعت خشک و سرد می شود و آماده ی مصرف هستند.
کاربرد دستگاه پرس پلت و اهمیتی که در تولید خوراک و پرورش مقرون به صرفه گله دارد امری بدیهی ست. به همین دلیل است که بسیاری از گله داران با خرید دستگاه پرس پلت و تکمیل خط تولیدشان از یکدیگر پیشی می گیرند. شرکت ماکیان مکانیک البرز تولید کننده انواع ماشین آلات خوراک دام، طیور و آبزیان توانسته است پاسخگوی حجم وسیع درخواست های مشتریان باشد. ماکیان مکانیک البرز با ارائه مجموعه ای کامل از مشخصات فنی دقیق، توضیحات تخصصی و کاربرد پرس پلت تمامی نیازهای متقاضیان بازار فروش محصولات خود را برآورده ساخته است. به همین جهت است که بسیاری از افراد از خرید دستگاه پرس پلت این شرکت استقبال نموده و رضایت کافی را کسب کرده اند.

قبل
درباره انواع دام ها چه می دانید؟
بعد
خرید پلت ساز مرغی و قیمت آن

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp