یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نحوه استفاده از قفس برای ماهی کپور و ماهی های دیگر

مقالات

پرورش ماهی در قفس یکی از روش های پرورش می باشد که در دو دهه اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است . این تکنولوژی در بیشتر کشورها به یکی از مهم ترین و اصلی ترین سیستم های پرورش تبدیل شده است. این فعالیت به طور بارز به تامین غذا ، افزایش در آمد و ... کمک می کند.


نحوه استفاده از قفس برای ماهی کپور و ماهی های دیگر

روش استفاده از قفس برای پرورش ماهی برای محدوده آب شیرین و آزاد به خصوص آب پشت سد و دریاچه ها بسیار مناسب می باشد . یکی از مشکلات این روش تلفات ماهی ها یا فرار آن ها را می باشد و اگر به صورت متراکم ماهی ها پرورش پیدا کنند باید غذا دهی نیز با حجم بالا انجام پذیرد.
نباید قفس های پرورش ماهی را در مسیرهای آبرسان یا آب های هدایت شده که برای کنترل سیل استفاده می شوند قرار داد. احداث پرورش ماهی در دریاچه ها یا آبگیرهایی که برای آب شرب استفاده می شود ممنوع می باشد.

آب هایی که برای پرورش در قفس مناسب است

مکانی که قفس می خواهد قرار بگیرد باید دارای کیفیت آب مناسب برای آبزی پروری باشد. میزان سطح ph آب باید بین 6 تا 7 باشد و اکسیژن محلول در آب در 16 ساعت پی در پی بیشتر از 5 میلی تر نباشد. از آب های پشت سد, دریاچه ها , نهر ها , کانال ها و غیره برای تامین آب می توان استفاده کرد.

گونه هایی از کپور که می توان در قفس پرورش داد

کپور نقره ای و کپور سر گنده از جمله مهم ترین ماهی های پرورش در قفس هستند. این دو گونه از فیتوپلانکتونها ، زئوپلانکتونها و خوراک آبزیان تغذیه می کند. استفاده از خوراک مناسب برای پروش بسیار مهم می باشد و نحوه تغذیه تاثیر زیادی بر روی تعداد ماهی دارد.
کپور گیاه خوار از گیاهان آبی ، خاکی ، سبزیجات و پلت های غذایی برای تغذیه استفاده می کنند.  کپور علف خوار جزوء ماهی هایی است که غذای زیادی مصرف می کند و رشد سریعی دارد.
کپور همه چیز خوار که دو گونه از آن در طبیعت وجود دارد عبارتند از کپور معمولی و کاراس . غذای این نوع از ماهی ها به وسیله دستگاه پرس پلت آماده می شود و به ماهی خورانده می شود. کپور همه چیز خوار در بازار قیمت بالاتری نسبت به نوع گوشت خوار دارد.
سایر گونه های کپور که شامل لجنی و پولک ریز می باشند. بیشتر در سواحل دیده می شوند و به راحتی نمی توان در قفس پرورش داد. این ماهی ها از برگ های گیاهان ، آلگهای رنگی ، اتوتیوسها ، دیاتومدها ، حشرات آبی و ... استفاده می کنند.

انواع قفس هایی که برای پرورش مورد استفاده قرار می گیرد

قفس هایی که در آب شیرین مورد استفاده قرار می گیرند با توجه به محل استقرار و ابزار های محلی ساخته می شوند و دارای استاندار دقیقی نمی باشند. این نوع از قفس ها معمولا 1 تا 200 متر مربع هستند. البته در حالت عمومی بین 1 تا 30 متر می باشند. استفاده از قفس های کوچک برای مدیریت و نگهداری آسان می باشد. 
قفس های انفرادی را باید در یک مسیر چید تا تبادل آب بیشتری داشته باشند. در آب های کم عمق از قفس های ثابت استفاده می شود. قفس هایی که متحرک هستند در آب های عمیق مورد استفاده قرار می گیرد.

قبل
دستگاه پلت مرغی
بعد
کاربرد دستگاه پلت

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp