یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

بیماری در گوسفندان

مقالات

یکی از عوامل مهم در زمینه افزایش تولید و کاهش هزینه ها پرورش و نگهداری حیوانات اهلی به خصوص گوسفندان جلوگیری و کنترل بیماری در بین آن ها می باشد. 


بیماری در گوسفندان

معمولا بیماری ها واگیر دار هستند در صورت بیمار شدن یک دام امکان دارد کل گله بیمار شوند و همین مسئله خسارت سنگینی به دامدار وارد می کند.

بررسی حالت طبیعی دام در هنگام بروز بیماری:

•دمای بدن
•تعداد ضربان قلب
•تعداد تنفس
•سن بلوغ 
•زمان طلب و مدت آن
•فاصله زمانی بین دو طلب
•زمان آبستنی
•مدت زمان آبستنی
•مدت زمان شیردهی
•سن جفتگیری
بیماری در بین گوسفندان باید به سرعت تشخیص داده شود. این حیوانات اهلی به صورت گله ای زندگی می کنند. درصورتی که یکی از آن ها به بیماری مبتلا شود به احتمال زیاد کل گله را درگیر می کند. در زیر به تعدادی از بیماری های رایج بین گوسفندان می پردازیم.

بیماری شاربن یا سیاه زخم

این بیماری یکی از بیماری های شایع در بین گوسفندان می باشد که به وسیله غذای آلوده و نیش حشرات انتقال پیدا می کند. برای اطمینان از سلامت غذای گوسفندان بهتر است از ماشین آلات خوراک دام برای تهیه جیره غذایی مناسب استفاده کرد. عوامل ایجاد این بیماری باسیلوس آنتراسیس میکروبی بی هوازی و هاگ دار می باشد. علائم شایع بیماری سیاه زخم افزایش دمای بدن ، بی اشتهایی ، بی حالی، جاری شدن خون سیاه از تمام مجاری و مرگ همراه با تشنج است. برای مقابله با این بیماری باید قبل از بروز بیماری در گوسفند به آن ها واکسن تزریق کرد.

بیماری آنتروتوکسمی

زمانی که علائمی چون آنتریت خونی ، افزایش مایع صفاقی ، ازدیاد مایع دور قلب و مرگ سریع در گوسفند بروز کند می توانید احتمال دهید بیماری آنتروتوکسمی در دام بروز کرده است . برای مقابله با این بیماری می توان واکسن این بیماری را تزریق نمود.

بیماری قلوه نرمی یا پرخوری در بره ها از بدو تولد تا یکسالگی

این بیماری بر اثر کلستریدیوم پر فرانژنس بروز می کند از جمله علائم این بیماری می توان به مرگ بسیار سریع همراه با تشنج ، افزایش دمای بدن امکان دارد هیچ یک علائم نیز بروز نکند و دام از بین برود. اگر این بیماری در دام بروز کرده باشد می توان نرمی کلیه و انتساع پرده قلب را در لاشه مشاهده کرد.

بیماری  بروسلوز

عامل این بیماری باسیل بوسلا ملی تنسیس است . علائم این بیماری در گوسفند به صورت سقط جنین مشاهده کرد. انتقال بیماری از طریق جفت گیری انجام می شود. راه مبارزه با بیماری واکسیناسیون می باشد. 

بیماری آگالاکسی

این بیماری بر اثر مایکوپلاسما در دام بروز می کند و انتقال آن از طریق ارتباط با دام آلوده و ترشحات آن انجام می گیرد. از جمله علائم این بیماری می توان به افزایش دمای بدن، تورم قرنیه ، تورم مفاصل ، تورم پستان ها اشاره کرد.

بیماری آبله

این بیماری یک بیماری ویروسی است و باعث افزایش دمای بدن ، ایجاد پاپول ، وزیکول و پوستول در نواحی بدون پشم می شود. آبله از طریق تماس دام آلوده با دیگر گوسفندان انتقال پیدا می کند.

بیماری تب برفکی

تب برفکی از طریق ویروس منتقل می شود علائم شایع آن تاول در دهان و لثه و جاری شدن بزاق دهان است . تب برفکی از طریق تماس با دام آلوده بروز می کند .

قبل
ترفند های نگهداری دام سبک
بعد
خوراک پلت ماهی و مزایای آن

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp