یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

معرفی دستگاه آسیاب

مقالات

تهیه جیره ی غذایی مناسب یکی از مهمترین بخشهای پرورش دام، طیور و آبزیان می باشد. تولید مواد خوراکی که با ذائقه ی گله همخوانی داشته باشد، نیاز به دانش و تجربه فراوانی دارد. به عبارتی دیگر کیفیت و خوش خوراکی جیره ی غذایی ضامن سلامت گله است.


معرفی دستگاه آسیاب

 همانطور که میدانید تولید خوراک در حجم انبوه تنها در چرخه ی خط تولید صنعتی و با تجهیزاتی ویژه امکان پذیر است. در این میان نقش ماشین آلات خوراک دام در تهیه جیره ی غذایی مرغوب امری غیر قابل انکار است. یکی از مهمترین تجهیزات و دستگاه های خط تولید، آسیاب نام دارد. در ادامه این مقاله به معرفی دستگاه آسیاب و کاربردهای آن می پردازیم.
حتما می دانید که هر حیوانی ذائقه ی غذایی خاصی دارد و نسبت به خوردن برخی غذاها رغبت بیشتری از خود نشان می دهد. یکی از نکات مهمی که باید در تهیه جیره ی غذایی بدان توجه نمود خوشخوراکی و میزان میل و رغبت گله به "بیشتر خوردن" است. جیره باید حاوی تمامی نیازهای غذایی گله باشد و این امر مستلزم تناسب نوع خوراک با ذائقه ی حیوان است. به همین جهت است که کشاورزان و دامپروران به شیوه ی فرآوری و تولید خوراک گله ی خود بسیار اهمیت می دهند.

اشکال مختلف جیره غذایی 

جیره ها عموما به سه شکل تولید می شوند. اولین آنها شکل آردی است و این وظیفه ی دستگاه آسیاب میکسر است که مواد خوراکی را طی فرآیندی مخلوط کرده و به شکل آرد در می آورد. نوع دیگر آن کرامبل است و سومین شکل تولید خوراک پلت نام دارد. جیره ی آردی، کرامبل و پلت متداول ترین اشکال تولید خوراک دام،طیور و آبزیان است. 

فرآیند تولید صنعتی خوراک

به طور کلی تولید صنعتی خوراک شامل مراحل زیر است:

  • غبارزدایی از مواد اولیه و خام ورودی به چرخه ی خط تولید
  • آسیاب مواد جهت تولید آرد 
  • انتقال مواد آسیاب شده به داخل میکسر و انجام عمیات مخلوط کردن
  • ورود به دستگاه پلت جهت پلت سازی 

مفهوم آسیاب چیست و چه مزیت هایی دارد؟

آسیاب کردن به منظور کاهش اندازه ی ذرات و آماده سازی خوراک جهت فرآیندهای بعدی خط تولید انجام می شود. به عبارتی دیگر در طی آسیاب کردن، مواد درشت به ذرات خردتری تقسیم می شوند و طی فرآیند هوادهی از رطوبت آن کاسته می شود. همچنین در این مرحله می توان افزودنی های موردنظر را به سهولت به آن اضافه نمود. اما مزیت های آسیاب کردن خوراک تنها به این چند مورد خلاصه نمی شوند. خوراک آسیاب شده علاوه بر آنکه برای حیوان خوشخوراک تر بوده، قابلیت هضم و جذب بالاتری نیز دارد. از طرفی ماده ی اولیه عملیات مخلوط کردن و تولید پلت با کیفیت، جیره ی آسیاب شده است.

معرفی انواع دستگاه های آسیاب و روشهای آسیاب کردن

آسیاب کردن در انواع دستگاه های آسیاب با مشخصات فنی متفاوت و کاربردهای منحصر بفرد به سه دسته برشی، سایشی و فشاری تقسیم می شوند. به طور مثال در آسیاب چکشی از روش فشاری بهره گرفته می شود. در این قسمت قصد داریم شما را با برخی از انواع آسیاب ها و روشهای آسیاب کردن آشنا نماییم:

آسیاب چکشی

در آسیاب چکشی مواد در محفظه داخلی آسیاب به حرکت در می آیند و با هر بار برخورد به صفحه ی ثابت غربالگر فرآیند آسیاب شکل می گیرد. این چرخه و برخورد به صفحه تا آنجا ادامه می یابد که همه ی مواد خرد شده و امکان عبورشان از صفحه ممکن شود. دستگاه هنگام کار کردن به دلیل برخورد مواد به چکشها، مدت زمان آسیاب و نوع جریان هوای عبوری، گرما تولید می کند. از این روش عموما برای موادی که خشک یا کم چربی هستند استفاده می کنند. 

آسیاب سایشی

نحوه ی کار آسیاب سایشی همچون اصول آسیاب چکشی است. با این تفاوت که در آسیاب سایشی مواد ورودی با عمل ساییدن، خرد می شوند. در این روش از دو دیسک یا صفحه برای خرد کردن مواد بهره گرفته شده است. نکته ی قابل توجه آسیاب سایشی موقعیت قرارگیری عمودی دیسک ها است. در این حالت موادی که دستگاه قادر به خرد کردن آنها نیست در اثر قوه ثقل به پایین سقوط کرده و از محفظه ی دستگاه خارج می شوند. 

آسیاب غلطکی

آسیاب غلطکی تلفیقی از روشهایی است که در آسیاب سایشی و آسیاب چکشی وجود دارد. در این روش از سه عمل خرد کردن، سایش و برش به طور همزمان استفاده می شود. قطعات اصلی داخل محفظه ی آسیاب، غلطک ها هستند. غلطک های صاف یا دندانه دار در فواصلی مشخص از یکدیگر قرار گرفته اند و با سرعتی یکسانی شروع به خرد کردن مواد می کنند.

آسیاب برشی

در این آسیاب از تکنیک برش سریع استفاده می شود. عملیات برش بر روی محور افقی آن انجام می شود. ضمنا جریان هوای ورودی حین کار، مانع از افزایش حرارات و تغییراتی همچون تغییر رنگ، بو و مزه خوراک می شود. امکان خرد کردن مواد در اندازه های دلخواه توسط این دستگاه به راحتی امکان پذیر است. همچنین آسیاب برشی نسبت به سایر آسیاب ها از صدا و لرزش پایین تری نیز برخوردار می باشد.
دستگاه هایی همچون آسیاب میکسر و پرس پلت جزء مهمترین دستگاه های خط تولید دارند. هرگاه مواد اولیه در بهترین شرایط و با مرغوب ترین دستگاه های آسیاب شرکت ماکیان مکانیک البرز آسیاب می شوند نتیجه، تضمین سلامت خوراک تولیدی و گله است. بنابراین می بایستی در هنگام خرید دستگاه آسیاب مناسب جهت خط تولید خود دقت کافی را داشته باشید.

قبل
آسیاب میکسر بالابر دامداری
بعد
تولید دستگاه پلت سازی با تضمین قیمت و کیفیت

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp