یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

معرفی ماهی فایتر

مقالات

ماهی فایتر که به ماهی جنگجوی سیامی و بتا نیز معروف است . یکی از ماهی های متداول در آکواریوم است این ماهی در دسته ماهی های گروه گورامی قرار دارد و در آب شیرین زندگی می کند.


معرفی ماهی فایتر

ماهی فایتر از جمله ماهی های بومی در رودخانه مکونگ در جنوب شرقی آسیا است و در تایلند به آن پلا کد یا پلا کت  گفته می شود. این ماهی برای خود قلمرویی تعیین می کند به همین دلیل دو ماهی نر از این نژاد را نباید در کنار یکدیگر قرار داد.
فایتر در طبیعت در برنج زارها و تالاب های کم عمق زندگی می کند. دمای آب نقش مهمی در نگهداری این ماهی دارد و بیشتر در مناطق گرمسیر دیده می شود. به طور میانگین این ماهی بین 2 تا 5 سال عمر می کند و در بعضی مواقع عمر آن به 8 سال نیز می رسد.  معمولا ماهی  فایتر را از 9 تا 12 ماهگی به فروش می رساند.

نگهداری ماهی فایتر

این ماهی را می توان در آکواریوم و تنگ نگهداری کرد ، ولی چون این ماهی با ماهی های دیگر نمی تواند زندگی کند و آن ها را می کشد بیشتر در تنگ نگهداری می شود که نگهداری آن نیز بسیار راحت است و به تجهیزات خاصی نیاز ندارد ، این ماهی در دمای اتاق نیز زندگی می کند و جزو ماهی هایی است که بسیار حرکت می کند و همین امر باعث می شود ژست های زیبایی از آن دیده شود.

نحوه تغذیه ماهی فایتر

در تغذیه این ماهی باید دقت زیادی داشت زیرا تغذیه درست و اصولی باعث می شود تا ماهی زیبایی و شادابی خاصی داشته باشد. این ماهی گیاه خوار و گوشت خوار می باشد و از خوراک مخصوص باید برای آن استفاده کرد و نمی توان مانند ماهی های دیگر از خوراک آبزیان تغذیه کند. استفاده از غذای گوشتی دو بار در هفته بلامانع می باشد.

تکثیر فایتر های

اگر به فکر تکثیر این ماهی هستید باید به موارد زیر توجه کنید.

1.تشخیص جنسیت:

ابتدا باید جنسیت ماهی را مشخص کرد . برای تشخیص جنسیت می توان در هنگام خرید از فروشنده پرسیده شود. از روی ظاهر نیز می توان به جنسیت این ماهی پی برد ، فایتر هایی که دارای باله های درخشان، بزرگ و زیبا هستند معمولا نر می باشند.

2.آماده کردن مکانی برای تکثیر:

بهتر است از آکواریم برای تکثیر استفاده کرد تا تنگ و کف آن را با شن پوشاند و گیاهان طبیعی و چند مخفیگاه یا سنگ نیز قرار داد. دمای مخزن باید 24 تا 26 درجه سانتی گراد باشد. اکسیژن موجود در آب باید بسیار کم باشد .

3.نحوه تکثیر:

ماهی نری که آماده جفت گیری است را به درون آبی که آماده کرده ایم انتقال می دهیم و ماهی ماده را در ظرفی جدا در کنار آکواریوم به طوری که بتوان این دو همدیگر را ببینند جای می دهیم. بعد از مدتی که ماهی ماده عمل تخم سازی را داخل شکم انجام داد ، ماهی ماده را به درون آکواریوم انتقال می دهیم . اگر ماهی نر آماده باشد و ماهی ماده را بپسندد از او استقابل می کند در غیر این صورت باید ماهی ماده را عوض کرد. بعد از عمل تخم ریزی بهتر است ماهی ماده و نر را از یکدیگر جدا کرد و زمانی که ماهی نر تمام تخم ها را به درون حباب ها قرار داد فایتر نر را نیز از آکواریوم خارج کرد.

4.تغذیه لاروها:

زمانی که کیسه غذای زیر شکم لاروها تمام شد باید از غذای مخصوص برای تغذیه آن ها استفاده کرد.

قبل
تولید خوراک آبزیان به روش اکسترودر
بعد
بیماری نیوکاسل در طیور

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp