یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

معرفی بهترین نژاد های گوسفند در ایران

مقالات

گوسفند یکی از حیوانات اهلی پر طرفدار بین مردم روستا ، عشایر و دامداران است . این حیوان دوست داشتنی به انواع مختلفی دسته بندی می شود که هر کدام دارای اهمیت فراوانی می باشند. در این مقاله سعی داریم تا شما را با بهترین نژاد گوسفندان در ایران آشنا کنیم.


معرفی بهترین نژاد های گوسفند در ایران

اگر می خواهید شروع به پرورش گوسفند کنید بهتر است ابتدا با انواع نژاد های این حیوان اهلی آشنا شوید و با توجه به هدف و کاری که می خواهید انجام دهید نژاد خاصی را تهیه کنید. 

بهترین  نژاد گوسفند در ایران ، گوسفند شال

این نژاد در بین گوسفندان ایرانی بهترین نوع نژاد است. این حیوان بومی منطقه قزوین می باشد و می توان آن را جزوء بهترین نژاده های گوشتی در ایران و جهان به حساب آورد. رشد این حیوان بسیار زیاد است و شیر بسیار خوبی نیز تولید می کند. میزان لاشه سرد به وزن زنده  در زمان پرواربندی 99/49 درصد و وزن چربی لاشه به وزن زنده حدود 46/13 درصد است. این حیوان در سال میزان 1 تا 8 کیلوگرم پشم تولید می کند.

بهترین نژاد پوستی گوسفند ، نژاد قره گل

این نژاد یکی از بهترین نژاد های پوستی است و دارای پوست نرم ، لطیف ، پشم های مجعد و ظریف  می باشد. از پشم این نوع گوسفند برای تولید پالتو , کلاه , کاپشن و ... استفاده می شود. نژاد قره گل دست و پای کشیده دارد و دارای پشم های به رنگ خاص است . بره های جوان تر این نژاد پوست بسیار مرغوبی دارند به طوری که پوست آن ها در سطح جهانی بسیار مطرح است .

بهترین نژاد گوسفند گوشتی ، نژاد های شال ، لری ، مهربان و افشاری

این نوع نژاد جزوء نژاد های پر طرفدار در بین دام داراین به شمار می آید . هدف اصلی از پرورش این نوع از گوسفندان تولید گوشت می باشد. ویژگی های خاصی در نژاد های گوشتی مشترک است از جمله می توان به پیشانی پهن ، سینه بزرگ و گوشتی ، گردن کوتاه و پر، کمر و پشت مستقیم ، ران های حجیم و عضلانی ، ساق های درشت و کپل پهن اشاره کرد.

بهترین نژاد تولید پشم در گوسفندان ، نژاد ماکویی و بلوچی 

نژاد ماکویی و بلوچی جزوء نژادهای هستند که پشم زیادی تولید می کنند. پشم یکی از مهمترین صادرات غیر نفتی در ایران می باشد . بدن این نوع گوسفندان کشیده و باریک است و گوشت خوبی نیز تولید می کنند. 

بهترین نژاد شیرده در گوسفندان ، نژاد قزل

گوسفند قزل را برای شیر پرورش می دهند. این نوع نژاد دارای شیر بیشتری نسبت به سایر نژاد ها است و لگنی پهن و بدنی ظریف دارد . این دام دارای پستان های پرشیر است .
اگر می خواهید پرواربندی گوسفند را شروع کنید باید به خرید بره توجه ویژه ای داشته باشید. بره های سالم نیمی از هزینه های پرواربندی می باشد و الباقی به هزینه های خوراک و محل مراقبت بستگی دارد.
برای پرواربندی توجه به نوع تغذیه بسیار مهم و ضروری است . استفاده از ماشین آلات خوراک دام و دستگاه های آسیاب میکسر و پرس پلت کمک بسیار زیادی به کسانی که قصد پرورش دام دارند میکند.


قبل
انیمیشن اکسترودر
بعد
تاثیر میزان رطوبت در کیفیت خوراک پلت

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp