یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

بهترین خوراک برای گوسفندان پرواری

مقالات

یکی از مهم ترین کارهایی که در هنگام پرواربندی گوسفندان باید انجام داد تهیه خوراک مناسب است . این خوراک می تواند ترکیب چند ماده غذایی باشد که در این مقاله به طور کلی در مورد آن ها صحبت شده است.


بهترین خوراک برای گوسفندان پرواری

در این مقاله می خواهیم بهترین خوراک و جیره غذایی مناسب برای گوسفندان پرواری را معرفی کنیم.

خوراک مناسب برای گوسفندان

کنسانتره:

از این خوراک برای پرواربندی صنعتی و حرفه ای استفاده می شود. کنسانتره با استفاده از دستگاه پرس پلت به دسته های مناسب تقسیم می شود . گوسفندان علاقه زیادی به مصرف کنسانتره دارند زیرا بسیار خوش خوراک می باشد.

مواد موجود در خوراک کنسانتره گوسفندان:

 این خوراک ترکیبی از جو ، ذرت ، کنجاله آفتابگردان ، سبوس گندم ، خرما ، تفاله انگور ، ملاس چغندر قند ، مکمل های درمانی و معدنی ، ویتامین ها و افزودنی می باشد.
این خوراک بهتر است برای پرواربندی گوسفندان از سه ماهگی به بعد استفاده شود. کنسانتره باید برای هر راس 300 الی 800 گرم در روز استفاده شود. شکل ظاهری این محصول به صورت پلت شده و با دانه هایی به قطر 8 میلیمتر به بازار عرضه می شود.
کنسانتره یکی از مواد غذایی مهم برای تغذیه گوسفند است ولی می توان از مواد غذایی دیگر نیز برای خوراک گوسفند استفاده کرد.

مواد غذایی دیگر برای پرواربندی گوسفندان

جو: دانه جو یکی از منابع خوب برای تامین انرژی می باشد.
یونجه:  یکی از خوراکی های خوشمزه برای دام به شمار می آید و منبع غنی از پروتئین ، کلسیم و ویتامین می باشد. برگ های یونجه ارزش غذایی بیشتری نسبت به ساقه دارد و همین مسئله باعث می شود که نحوه برداشت آن تاثیر زیادی بر ارزش غذایی داشته باشد.
 کنجاله: کنجاله تخم پنبه و سویا از مازاد کارخانجات روغن کشی به دست می آید و جزوء اصلی ترین مواد غذایی برای پرواربندی گوسفندان به شمار می آید.
سبوس: به پوسته خارجی غلات سبوس گفته می شود که دارای ارزش غذایی فراوانی می باشد. این ماده غذایی که سرشار فسفر است به دام کمک می کند تا بتواند مواد غذایی مصرفی را به راحتی هضم کند.
تفاله و ملاس چغندر: این مواد از مازاد کارخانجات تولید قند گرفته می شود و به دلیل داشتن مواد قندی بسیار خوش خوراک است و برای پرواربندی مناسب می باشد.
کاه: به ساقه خشک غلات و حبوبات کاه گفته می شود که بعد از جدا کردن دانه به دست می آید. البته ارزش غذایی کمی دارد و بهتر است در هنگام مصرف با کود اوره غنی سازی و مخلوط شود.

نیاز غذایی دام های پرواری:

  • انرژی به کمک مواد غذایی به دست می آید و برای نگهداری در بافت های بدن فعالیت های حیاتی و رشد و نمو استفاده می شود. اگر انرژی مورد نیاز دام تامین نشود علائم ظاهری  چون لاغری و عدم تناسب اندام دیده می شود.
  • پروتئین از جمله مواد غذایی است که برای رشد دام بسیار مهم و ضروری است . کنجاله دانه های روغنی و یونجه از جمله مهم ترین منابع برای تامین پروتئین می باشند.
  • آب از جمله مواد مهم و ضروری برای پرواربندی می باشد هر دام به طور میانگین به 3 تا 5 لیتر آب در روز نیاز دارد.
  • مواد معدنی مانند سدیم ، کلسیم ، فسفر ، ید و آهن برای رشد دام ضروری است هر دام نیاز به میزان کمی نمک نیز دارد که بهتر است از سنگ نمک تامین شود.
  • ویتامین ها نقش مهمی در سلامت دام دارند به خصوص ویتامین D که کمک بسیاری به جذب کلسیم و فسفر می کند. کلسیم و فسفر در رشد و ساخت استخوان کمک بسیار زیادی به دام می کند.

چه جیره ای برای گوسفند پرواری مناسب است؟

به مواد غذایی که 24 ساعت در اختیار دام قرار می گیرد تا دام توانایی تولید شیر و بالابردن توانایی بدنی داشته باشد جیره غذایی گفته می شود. جیره غذایی مناسبی است که از ترکیب چند ماده خوراکی به دست آید که باید روزانه در اختیار دام قرار گیرد تا بتواند انرژی , مواد مغذی و معدنی دام را تامین کند. 

تهیه جیره غذایی متعادل :

برای اینکه بتوان یک جیزه غذایی مناسب تهیه کرد باید از میزان احتیاجات گوسفند به ماه خشک ، انرژی ، پروتئین و مواد مغذی اطلاع کامل داشت. برای تهیه جیره غذایی باید به نکاتی چون خوش خوراک ، قابل هضم و مقوی بودن توجه کرد البته جیره تولیدی باید مقرون به صرفه نیز باشد. مقدار کافی باید مواد غذایی خشبی در جیره غذایی وجود داشته باشد زیرا گوسفندان حیوانات نشخوار کننده ای هستند. استفاده از مواد غذایی برای نژاد های مختلف گوسفندان متفاوت است . برای پرواربندی نژاد مهربان باید از یونجه ، جو بلغور شده ، کنجاله تخم پنبه ، سبوس گندم ، ملاس چغندر و کربنات کلسیم استفاده کرد. برای هر راس دام باید روزانه 1300 گرم ماده غذایی تهیه شود. 

قبل
بیماری در گوسفندان
بعد
گوشت بز و فواید آن برای بدن

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp