یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

مزایای استفاده از خوراک پلت شده برای دام، طیور و آبریان

مقالات

پس از گذشت چندین سال از پیشرفت صنعت دامداری و ورود تکنولوژی غذای آماده (پلت ) هنوز هم در بعضی نقاط کشور و جهان غذای دام و طیور به صورت دستی تهیه می شود . اطلاعات ناکافی و عدم اطلاع رسانی از ارزش غذای پلت شده این نوع خوراک نادیده گرفته می شود.


مزایای استفاده از خوراک پلت شده برای دام، طیور و آبریان

پس از گذشت چندین سال از پیشرفت صنعت دامداری و ورود تکنولوژی غذای آماده (پلت ) هنوز هم در بعضی نقاط کشور و جهان غذای دام و طیور به صورت دستی تهیه می شود . اطلاعات ناکافی و عدم اطلاع رسانی از ارزش غذای پلت شده این نوع خوراک نادیده گرفته می شود.
نیاز مداوم دام و طیور به غذا دامداران و مرغداران را به فکر تهیه خوراک ارزان ، با کیفیت و فرموله شده سوق داده است . مصرف کنسانتره پلت شده باعث شده تا علاوه بر کاهش هزینه مواد خوراکی با کیفیت و سالم به دام و طیور خورانده شود تا تمام احتیاجات آن ها را بر آورده کند.

کنسانتره پلت شده

کنسانتره از نظر فیزیکی و عبور از سوراخ هایی که به آن ها دای گفته می شود تحت فشار مکانیکی قرار می گیرند و در دستگاه های مخصوص و ویژه پلت می شود.
حرارت و فشاری که در هنگام پلت شدن به خوراک دام و طیور وارد می شود باعث می شود مواد غیر مغذی و باکتری های ( سالمونلا و ایکولای) نابود شده و عوامل بازدارنده در مواد اولیه ای چون سویا ، گندم ، جو ، تخم پنبه و ... وجود دارد قادر به فعالیت نخواهند بود و از بین می روند.
حرارت بالا که در دستگاه های پرس پلت استفاده می شود باعث می شود که هضم مواد اولیه بهتر صورت گیرد زیرا حرارت باعث ژلاتینه شدن مواد کربوهیدراتی در خوراک می شود و برای گوارش دام و طیور بسیار مناسب است.
استفاده کردن از دستگاه آسیاب میکسر و پلت کردن مواد اولیه علاوه بر مزایای گفته شده دارای ویژگی های دیگری نیز می باشد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

مزایای خوراک پلت شده

این بسته های غذایی آمده در اندازه های مختلف تولید می شود و در مقایسه با مواد خوراکی عادی و آردی بسیار خوش خوراک تر هستند و امروزه جایگاه خاصی در دامداری ها و پرورش طیور به خود اختصاص داده است.
در صورتی که مواد خوراکی در مجاورت هوا قرار گیرد باعث می شود تا به راحتی اکسید شوند ولی خوراکی های پلت شده دارای ذرات ریزتر و ریز مغذی می باشد که کمتر در مجاورت هوا قرار می گیرد تا اکسید شود.
معمولا دام ها زمانی که برای آن ها خوراک مورد نظر ریخته می شود آن ها را جدا سازی کرده و قسمت هایی را خورده و مواد زیادی را باقی می گذارند . استفاده از خوراک پلت شده باعث می شود تا خوراک یک دست و همگن باشد و تمام نیاز های غذایی حیوان تامین شود و مواد خوراکی پرت نشود.
این نحوه تهیه مواد غذایی باعث می شود تا انرژی بدنی حیوان با مصرف غذای پلت شده در کوتاه ترین زمان ممکن تامین شود و احتیاجات انرژی کاهش پیدا کند. استفاده از خوراک پلت شده به دلیل بی کربنات موجود در آن کمک می کند تا بزاق حیوان افزایش پیدا کند و از بیماری هایی چون اسیدوز و غیره جلوگیری می کند.
 
تغییرات فیزیکی و شیمیایی مواد اولیه باعث افزایش وزن دام و طیورمی شود و مشکلاتی از جمله نگهداری و بیماری های مختلف را کاهش می دهد.

قبل
معرفی فرغون باسکول دار 600 کیلویی با دقت 50 گرم
بعد
نکاتی جالب درمورد گاو جرسی

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp