یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

درمان اسهال گوساله تازه متولد شده

مقالات

اسهال از جمله مشکلات بسیار متداول در بین گوساله های تازه متولد شده است . برای رفع این مشکل از آنتی بیوتیک و کلستروم استفاده می شود. استفاده از کلستروم برای سلامت دام بهتر است در این مقاله علت این امر را برای شما بازگو می کنیم.


درمان اسهال گوساله تازه متولد شده

بیش از 50 درصد گوساله ها در روزهای اول تولد با مشکل اسهال روبه رو هستند و این مسئله می تواند سلامت آن ها را به خطر اندازد. طبق آمار به دست آمده میزان مرگ میر بر اثر این بیماری نیز بسیار زیاد است. همین دلیل باعث شده تا توجه ویژه ای به این امر شود.
عوامل مختلفی باعث بروز اسهال می شوند به همین دلیل آن را چند عاملی می گویند. پاتوژن های روده بزرگ یکی از عوامل اسهال شناخته شده اند که منشاء آن ویروس است. آنتی بوتیک ها در مقابل ویروس ها و انگل ها کارآمد نیستند و این مسئله یکی از دلایلی است که بهتر است از آنتی بیوتیک برای این بیماری استفاده نشود و استفاده از آن می تواند مشکلاتی نیز برای دام به وجود آورد.

روش های درمان بیماری اسهال در گوساله ها

روش های مختلفی برای درمان اسهال تا به امروز کشف و مورد استفاده قرار گرفته است . از جمله این روش ها می توان به مصرف آنتی بیوتیک و کلستروم اشاره کرد.

مشکلاتی که مصرف آنتی بیوتیک برای دام ایجاد می کند

استفاده از آنتی بیوتیک باعث می شود تا دام در اولین شیردهی 492 کیلوگرم شیر کمتر تولید کند. 
آنتی بیوتیک باکتری های مفید موجود در روده و معده را از بین می برد و همین مسئله باعث می شود تا سلامت دام به خطر بی افتد.
از بین رفتن باکتری گرم منفی (Gram-negative) باعث می شود تا ایندوتوکسین و لیپویلی ساکاریدهای دیواره سلولی آزاد شوند. تحقیقات انجام گرفته بر روی ایندوتوکسین ها نشان می دهد زمانی که این ماده در روده دام از بین برود دمای بدن بسیار پایین می آید و این مسئله باعث کاهش فشار خون ، افزایش ضربان قلب ، کاهش برون ده قلبی ، اسهال ، تغییر تعداد سلول های خونی و تغییر در سیستم گردش خون می شود.
استفاده مداوم آنتی بیوتیک باعث می شود تا بدن نسبت به مصرف آن مقاوم شود.

استفاده از کلستروم روش درمانی بهتر

کلستروم گاوی یک نوع کیت بقا می باشد که از مادر به گوساله انتقال پیدا می کند تا باعث حفاظت نوزاد در روز های ابتدایی شود. کلستروم باعث سلامت و رشد گوساله می شود و مواد مغذی بسیاری همراه دارد.
مصرف کلستروم در گوساله تازه متولد شده باعث افزایش ایمنی بدن می شود  و به رشد فلوراهای مفید روده کمک می کند. این ماده تا چهارمین مرتبه شیردهی بعد از زایمان در شیرگاو ماده وجود دارد و به گوساله منتقل می شود.

چه کار کنیم تا گاو ماده کلستروم بهتری تولید کند؟

کلستروم 3 تا 4 هفته قبل از زایمان با تجمع هورمون ها در گاو ماده ای تولید می شود و سلول های ترشحی پستان فعال می شود. به دلیل اهمیت کلستروم گاوداران می توانند 60 تا 30 روز قبل از زایمان گاو ها آن ها را واکسینه کنند. این واکسن بسیار معروف است و در تمام داروخانه های دامپزشکی وجود دارد. البته باید به نحوه تغذیه گاو ماده نیز توجه ویژه داشت . خوراک تهیه شده برای مصرف دام باید کاملا سالم و استریل باشد . استفاده از ماشین آلات خوراک دام باعث می شود تا خوراک سالم و با کیفیتی تولید شود.
تحقیقات نشان داده که کلستروم به دست آمده از گاو های واکسینه شده قابلیت کشتن باکتری ها و ویروس های مهاجم را دارند و به خوبی باعث تحریک بافت می شود همچین برای جلوگیری از اسهال بسیار عالی عمل می کنند. 

قبل
یک گاو شیری باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟
بعد
نقش تفاله گوجه فرنگی و نان خشک بر روی دام و طیور

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp