یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

معرفی انواع باسکول

مقالات

همانطور که میدانید اندازه گیری اجسامی که وزن زیادی دارن و در عین حال حجیم نیز می باشند، سازوکار ویژه ای می طلبد. توزین این گونه اجسام از قابلیت های یک ترازوی معمولی خارج است و می بایستی از دستگاه قدرتمندتری کمک گرفت. در این شرایط نیاز به ترازویی بسیار بزرگتر خواهیم داشت که با دقتی بالا عملیات وزن کردن را انجام دهد. به این ترازوی های بزرگ باسکول می گویند.


معرفی انواع باسکول

معمولا اندازه گیری بارهای حجیم و سنگین وزن بدون استفاده از باسکول ها امکان پذیر نیست. باسکول ها در انواع گوناگونی طراحی و ساخته می شوند که در ادامه این مقاله بدان می پردازیم. باسکول جاده ای، باسکول فروشگاهی، باسکول صنعتی و باسکول آویز از مهمترین انواع باسکول به شمار می روند.

باسکول جاده ای

از باسکول جاده ای به عنوان توزین بار ماشین های سنگین استفاده می شود. در این شیوه ی توزین ابتدا ماشین سنگین (همراه بار) بر روی باسکول به حرکت در می آید. سپس عدد نمایش داده شده بر روی نمایشگر، از وزن ماشین کم شده و حاصل برابر است با مقدار وزن بار.  این باسکول یکی از پر کاربردترین انواع باسکول است و ظرفیت های گوناگونی از جمله 20، 50 و 60 تن دارا می باشد. بهتر است بدانید نصب باسکول جاده ای در مکان هایی با ویژگی های محیطی متفاوت، الزامات خاصی را می طلبد.

ترازو یا باسکول فروشگاهی

از ترازو در محیط های تجاری همچون فروشگاه ها و مغازه ها استفاده می شود. دقت این نوع باسکول پایین است و با ظرفیت های 50 تا 110 کیلوگرم طراحی و تولید می شوند. بدنه طراحی شده برای باسکول فروشگاهی نسبت به سایر مدلها ساده تر بوده و از پیچیدگی کمتری برخوردار است. بدیهی ست که از این نوع باسکول نمی توانیم برای توزین بارهای سنگین وزن استفاده کنیم. کاربرد ترازو برای توزین خرید روزانه مردم در بازارهای مختلف و با اجناس متفاوت می باشد.

باسکول صنعتی

یکی از پر کاربردترین انواع باسکول ها، باسکول صنعتی نام دارد. این مدل از باسکول به جهت کاربردش در محیط های صنعتی می بایستی از بدنه ی مقاوم تری برخوردار باشد. بنابراین در طراحی بدنه باسکول صنعتی از جنس های با دوام تر و دارای خاصیت ضربه گیر استفاده می شود. خاصیت ضربه گیری ساختار ظاهری باسکول به جهت قرار گرفتن در محیط کار صنعتی و توزین انواع اجسام سخت، ضروری و لازم به نظر می رسد. اگر مقاومت بدنه باسکول صنعتی پایین باشد در مقابل فشارهای ناشی از توزین اجسام سنگین وزن به شدت آسیب دیده و کارایی خود را از دست می دهد.

باسکول آویز

باسکول آویز بر خلاف سایر انواع باسکول ها، اجسام را با فاصله دادن از سطح زمین توزین می کند. شیوه ی کار با این نوع باسکول به این صورت است که جسم مورد نظر از قلابی که در ساختار باسکول آویز تعبیه شده است، آویزان می شود. سپس توزین بار به سهولت امکان پذیر است. ظرفیت این دستگاه از 100 تا 10000 کیلوگرم در بازار موجود می باشد. از دیگر نام های این باسکول می توان به باسکول جرثقیل یا باسکول سقفی نیز اشاره نمود.

 

برای  آشنایی بیشتر با ماشین آلات خوراک دام ، دستگاه های آسیاب میکسر ، پرس پلت و خوراک آبزیان به سایت ماکیان مکانیک البزر مراجعه کنید.

قبل
میکسر صنعتی خوراک دام و مراحل ساخت آن
بعد
تاثیر میزان رطوبت در کیفیت خوراک پلت

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp