یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

رفتارشناسی گوسفندان  

مقالات

پاسخ حیوان به محیط اطرافش رفتار نامیده می شود. درک درست از رفتار گوسفندان باعث می شود تا هم پرورش دهنده و هم دام کمتر دچار مشکل شوند.


رفتارشناسی گوسفندان   

گوسفندان حیواناتی هستند که به گله بسیار علاقه دارند. زمانی که در یکی از گوسفندان ترس ایجاد شود به سمت دیگر اعضای گروه می رود و به آن ها ملحق می شود. به این صورت گوسفندان در برابر حمله از خود محافظت می کنند. این حالت غریزی در گوسفندان مختلف متفاوت است گوسفندانی که پشم آن ها ظریف تر است تمایل به گله دوستی در آن ها بیشتر است.

زمانی که بره ها به دنیا می آیند به دنبال مادران خود حرکت می کنند و این رفتار در آن ها نهادینه می شود. اگر یک قوچ در گله باشد او پیشرو و سردسته است و اعضای دیگر گله از او پیروی می کنند.

غریزه گله دوستی در گوسفندان علاوه بر اینکه به آنها در مقابل شکار یاری می دهد به پرورش دهنده نیز کمک می کند تا بتواند از گوسفندان نگهداری و آنها را به راحتی حرکت و جابه جا کنند.

حواس گوسفندان

حواس یکی از ابزار های کلیدی  حیوانات است که به آن ها کمک می کند تا بتوانند تا برای بقای نسل خود تلاش کنند. بررسی پنج حس که در گوسفندان وجود دارد.

حس بینایی

 بینایی در گوسفندان نقش اساسی دارد و زندگی آنها به این حس بسیار وابسته است . مردمک بزرگ در گوسفندان باعث می شود تا آن ها بتوانند اجسام را به راحتی ببینند. کره چشم در سمت بالا سر قرار دارد و زاویه دید وسیع تری را پوشش می دهد. گوسفندان معمولا می توانند با تکان اندک سر به راحتی محیط اطرافشان را بررسی کنند. دامنه دید آن ها بین 191 تا 306 درجه می باشد. البته این زاویه دید به میزان پشمی که صورت را پوشانده نیز بستگی دارد. گوسفندان توانایی دید سه بعدی را ندارند و همین مسئله باعث می شود تا هنگام نزدیک شدن به شیء جدید بایستند و کامل آن را بررسی کنند. گوسفندان نیز مانند خیلی از حیوانات نمی توانند رنگ ها را تشخیص دهند تنها می توانند بین آن ها تفاوت قائل شوند. 

حس شنوایی                                                               

حس شنوایی در گوسفندان بسیار عالی است به طوری که آن ها می توانند صدا را توسط گوشهایشان تقویت کنند. صداهای ناگهانی و بلند باعث ترس در گوسفندان می شود  و صداهای غیر طبیعی باعث می شود تا گوسفندان عصبی شوند و نتوان آن ها را به راحتی جابه جا کرد. به همین دلیل در هنگام جابه جا کردن گوسفندان باید بسیار آرام عمل کرد.

حس بویایی      

گوسفندان دارای حس بویایی بسیار قوی هستند و سیستم بویایی آن ها بسیار بهتر از انسان است . این حس بویایی به آنها کمک می کند تا سریعتر بتوانند وجود دشمن را تشخیص دهند و یا زمانی که بره گم می شود آن را پیدا کنند. حس بویایی به گوسفند کمک می کند تا از آب و غذای سالم تغذیه کند. این حس قوی در حیوان باعث شده تا هر ماده غذایی را مصرف نکند به همین دلیل بهتر است  مواد خوارکی را به وسیله ماشین آلات خوراک دام به صورت یکدست در آورد تا تمام مغذی نیز به بدن دام برسد.

حس لامسه

وجود پشم و مو در بدن گوسفندان باعث می شود تا نتواند از این حس به خوبی استفاده کنند و بیشتر از طریق قسمت هایی از بدن که از پشم و مو پوشیده نیست می توانند این حس را درک کنند. حس لامسه یک رفتار متقابل بین حیوانات است . بره ها از طریق تماس بدنی با مادرانشان ارتباط برقرار می کنند.

حس چشایی

گوسفندان  با استفاده از حس چشایی می توانند بین مواد غذایی تفاوت قائل شوند و گیاهانی را مصرف کند که بیشتر برایشان مفید است.

 

قبل
گوسفندان ایرانی و انواع نژاد آنها
بعد
خوراک پلت ماهی و مزایای آن

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp