یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مرغداری

مقالات

همانطور که میدانید نگهداری از یک پرنده ی کوچک آن هم به مدت چند روز، شرایط خاصی را می طلبد. در صورتی که شرایط زنده ماندن آن را فراهم نکنیم به زودی تلف می شود. در نتیجه پرورش طیور در مقیاسی بزرگتر بدون در نظر گرفتن شرایط و الزامات نگهداری آن امکان ناپذیر است.


تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مرغداری

یکی از مهمترین امکاناتی که باید فراهم شود تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مرغداری ها است.

به عبارت دیگر ابتدا باید شرایط محیطی مرغداری باید فراهم نمود و سپس به فکر پرورش و تولید انبوه رسید. تنها با این نگرش می توان عمل نگهداری گله را به سرانجامی سودآور رساند. چرخه ی تولید طیور و کنترل شرایط محیطی، مقوله ی دقیق و پیچیده ای است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با الزامات نگهداری طیور و تجهیزات پرورش مرغداری آشنا کنیم.

تنظیم درجه حرارت سالن

هر جانداری برای زنده ماندن نیازمند شرایط محیطی مناسب وضعیت جسمانی اش است. همه جانداران در یک دمای ثابت نمی توانند رشد کرده و به تکامل برسند. پرورش پرندگان نیز از این امر مستثنا نیست. دمای سوله های نگهداری طیور نباید از مقدار معینی کمتر یا بیشتر باشد.

عوامل موثر بر میزان دمای سوله های مرغداری

فاکتورهایی از قبیل سن، نژاد و نوع سالن بر میزان درجه حرارت محیط تاثیرگذار اند. به طور مثال دمای سوله برای جوجه یک روزه باید در 32 درجه نگه داشته شود. اما به مرور زمان و رشد جوجه درجه حرارت به تدریج کاهش می یابد تا حدی که به 26 درجه برسد.

تجهیزات گرم کننده و کاربردهای آن

تجهیزات گرمایشی مرغداری یکی از مهمترین امکانات سوله های پرورش مرغ است. تنظیم درجه حرارت دمای سالن به وسیله ی تجهیزات گرمایی انجام می شود. دستگاه های گرمایشی به طرق گوناگون سالن پرورش را گرم نگه می دارند. انواع تجهیزات گرم کننده شامل موارد زیر است:

  • هیتر
  • لامپ مادون قرمز
  • شوفاژ
  • بخاری
  • فر
  • مادر مصنوعی

در این میان تجهیزات گرمایی مجهز به گرمایش تابشی نظیر لامپ های مادون قرمز به دلیل مصرف پایین انرژی، نسبت به سایر دستگاه های گرم کننده برتری دارند.

خنک کننده سالن مرغداری

اگر دمای هوای درون سالن از حد معینی بیشتر شود مشکلات متعددی پدید می آید. مرغ در هوای گرم مریض می شود و در صورت عدم رسیدگی به وضعیتش در بسیاری موارد تلف می شود. به این دلیل تجهیزاتی را جهت خنک کردن هوای سالن درنظر می گیرند تا در صورت نیاز کمبودها را جبران کند و تلفات را به حداقل برساند. به این وسایل تجهیزات سرمایشی مرغداری می گویند.

رعایت اصول صحیح ساختمان سازی

عایق بندی سقف و دیواره های سوله به خصوص در مناطق گرمسیری بسیار ضروری است. کاشت درخت، محوطه سازی پیرامون سوله و آب پاشی نیز باعث کاهش دمای هوا می شود. همچنین برای کاهش جذب گرما باید پشت بام را با رنگ سفید رنگ آمیزی کنند.

تهویه

یکی دیگر از راههای کاهش دما تهویه است. با گردش جریان هوا می توانیم دمای هوا را کاهش دهیم. بنابراین با به گردش درآوردن جریان هوای داخل سالن می توان طیور را از هوایی تمیز و خنک بهره مند ساخت.

سیستم تبخیری

در این روش گرمای محیط توسط بخار شدن آب کاهش می یابد. بهتر است بدانید سیستم تبخیری بیشتر در مناطق خشک کاربرد دارد.

در نتیجه رعایت تمامی نکات ذکر شده درباره ی تجهیزات گرمایشی و سرمایشی موردنیاز مرغداری ها، می توان مشکلات فعالیت در این حوزه را به حداقل رساند. بنابراین به تبع آن سود و بازدهی حاصله افزایش می یابد و می توانیم شاهد آمار تلفات پایین تری نیز باشیم.

تهیه خوراک مناسب در مرغداری ها یکی از مهم ترین مسائل می باشد. در صورتی که نتوان خوراک خوبی تهیه کرد علاوه بر هزینه بر بودن باعث ایجاد مشکلات زیادی برای طیور می شود . استفاده از دستگاه های آسیاب میکسر و پرس پلت می تواند کمک بسیار خوبی به پرورش دهنده در تهیه و تولید خوراک داشته باشد.

قبل
روشهای تولید غذای ماهی قزل آلا
بعد
روش های تشخیص بیماری ماهی آنجل
عالیه
بدون نام
۱۳۹۸/۰۴/۱۰

ارسال نظر




همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.




whatsapp