یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

استفاده از دستگاه آسیاب میکسر برای تولید خوراک دام و طیور

مقالات

تغذیه مناسب یکی از نکات مهم در دامداری ها و مراکز پرواربندی به شمار می آید. استفاده از مواد مغذی متراکم برای تامین خوراک دام یکی از مسائل مهم در پرواربندی به شمار می آید. مصرف غذای نا مناسب علاوه بر افزایش وزن می تواند سلامت دام را نیز به خطر بی اندازد . در حال حاضر استفاده از دستگاه های آسیاب میکسر یکی از مهم ترین ماشین آلات برای تولید خوراک مناسب و با کیفیت به شمار می رود.


استفاده از دستگاه آسیاب میکسر برای تولید خوراک دام و طیور

هدف اصلی تولید خوراک مناسب استفاده از مواد مغذی است که به صورت یکدست و یکنواخت باشند. خوراکی که به درستی میکس شده باشد کمک می کند تا دام و طیور بتوانند مواد خوراکی مناسب را به درستی جذب کنند. آسیاب میکسر یکی از مهم ترین دستگاه هایی است که زمان و هزینه کمی برای تولید خوراک دارد.

از دو نوع دستگاه می توان برای تولید مواد خوراکی استفاده کرد. میکسر افقی و عمودی. میکسر افقی می تواند در زمان کمتر مواد غذایی را یکدست کند ولی بیشتر مراکز تولید خوراک دام و طیور از میکسر های عمودی استفاده می کنند.

فاکتور هایی که برای استفاده از میکسر مهم هستند:

عوامل مختلفی برای میکس کردن مواد مهم هستند از جمله می توان به اندازه ، شکل ذرات، بار استاتیکی اجزای خوراک، ترتیب افزودن مواد خوراکی، مقدار مواد، نوع و زمان میکس، تمیزی دستگاه، فرسایش تجهیزات و نگهداری از آن ها و ... اشاره کرد. قبل از استفاده از دستگاه میکسر می توان مواد خوراکی را آسیاب کرد و بعد با یکدیگر میکس نمود. اندازه ذرات نقش مهمی در نحوه میکس مواد دارند. امکان دارد میکسری که مورد استفاده قرار می گیرد دارای نقطه کور باشد که در آن مقادیری از مواد با یکدیگر به درستی مخلوط نشوند. این مسئله زمانی مشکل ایجاد می کند که ریبون ، پدال و اوگرهای میکسر قدیمی و فرسوده باشد.

زمانی که از میکسر افقی استفاده می شود باید ابتدا کنجاله سویا را به دستگاه اضافه کرد و بعد ذرات ریز تر به ترتیب اضافه شود اما در میکسر های عمودی ابتدا مواد ریز و کم کم مواد درشت تر به میکسر اضافه می شوند. زمانی که مواد خوراکی به ریبون ، پدال و یا اوگر های دستگاه می چسبند کارایی میکسر پایین می آید. به همین دلیل بهتر است دستگاه در پایان هر روز به درستی تمیز و بررسی شوند.

استفاده از مواد کم و یا زیاد باعث می شود تا دستگاه نتواند به درستی کار کند و مواد با یکدیگر مخلوط شود. اگر حجم مواد در دستگاه زیاد باشد باعث می شود تا مواد در بالای دستگاه به درستی مخلوط نشوند و اگر حجم مواد کم باشد فرآیند مخلوط کردن کاهش پیدا می کند.

برای تهیه خوراک مناسب باید زمان کافی در نظر گرفته شود زیرا قبل از عمل میکس کردن باید مواد هر کدام به تنهایی آسیاب شده و بعد به میکسر اضافه شود . میکسر ها دارای طراحی های مختلفی هستند سرعت چرخش، اوگرها ، پدال ها و اجزای مختلف باعث می شود که مواد متفاوت با یکدیگر میکس شوند به همین دلیل استفاده از دستگاه آسیاب میکسر زمان کمتری برای تولید خوراک می کند و کیفیت محصول به دست آمده نیز بیشتر می شود.

قبل
درباره ی شرکت ماشین سازی ماکیان مکانیک البرز
بعد
بیماری های مشترک بین دام و انسان

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp