یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نکات مهم در پرواربندی گاو و گوسفند

مقالات

در سال های اخیر با توجه به رشد جمعیت نیاز به گوشت قرمز نیز افزایش پیدا کرده است همین دلیل باعث شده تا پرواربندی گاو و گوسفند یک شغل پر در آمد باشد . البته این حرفه دارای مشکلات خاصی نیز می باشد . در این مقاله قصد داریم تا شما را با نکات مهم پرواربندی آشنا کنیم.


نکات مهم در پرواربندی گاو و گوسفند

پرواربندی یکی از روش ها مهم در تولید گوشت قرمز می باشد  و باید به نکات مهمی از جمله تغذیه ، واکسن، محیط نگهداری و ... توجه داشت البته یکی از مهم ترین مسائل خرید گاو و گوسفند مناسب و سالم می باشد .

بررسی نکات مهم در پروارندی گاو و گوسفند

خرید دام:

بهتر است دام را از مراکز معتبر خریداری کرد تا مورد تایید وزارت بهداشت باشد و دام خریداری شده دارای سلامت کامل باشد . قبل از شروع پرواربندی باید دام ها به وسیله دامپزشک چک شوند تا در صورت وجود بیماری درمان شوند و از دام های دیگر دور نگه داشته شوند تا بیماری به گله سرایت نکند.

استفاده از داروهای مناسب

وجود انگل ها ، باکتری ها و کپک ها برای دام ها مشکلات زیادی را ایجاد می کند و همین مسئله باعث کم اشتهایی و در بعضی مواقع مرگ میر دام می شود . استفاده از قرص ، شربت ضد انگل و داروهای مناسب تجویز شده توسط دامپزشک می تواند کمک زیادی به بهبود و سلامتی دام بکند.

هنگامی که دام به بیماری مبتلا شد چه کار باید کرد؟

  • از آبشخورهای تمیز استفاده کرد.
  • دام مریض را از گله دور کرد.
  • قبل و بعد از بردن گاو یا گوسفند به چرا از داروی ضد انگل استفاده کرد.
  • اگر در سالن دام نگهداری می شود فضای کافی برای آن تعبیه کرد.
  • قبل از آبستن شدن گوسفندان و یا گاو ها از واکسیناسیون مناسب استفاده کرد.

 

جلوگیری از بیمار شدن دام

تمیز و ضد عفونی کردن محل نگهداری دام می تواند از بروز بیماری های زیادی جلوگیری کند. شما می توانید به صورت های زیر محل نگهداری دام را ضد عفونی کنید.

  • ضد عفونی به روش شعله افکنی استفاده کرد
  • ضد عفونی به روش محلول پاشی

 

استفاده از آب سالم

آب یکی از مهم ترین مواردی که باید برای تغذیه دام به آن توجه داشت. استفاده از آب سالم و آبشخور تمیز یکی از نکات مهم پرواربندی به شمار می آید. برای این کار می توان از آب مصرفی نمونه برداری کرد و آن را مورد آزمایش قرار داد تا دام از آب سالم و با کیفیت تغذیه کند.

آماده سازی خوراک دام

یکی از مهم ترین نکات که باید به آن توجه ویژه داشت تهیه خوراک است . استفاده از دانه های روغنی در رژیم غذایی دام ها جزوء اصول مهم و اساسی می باشد . ماشین آلات خوراک دام می توانند به تهیه خوراک سالم و با کیفیت بسیار کمک کنند.

استفاده از کارگرهای کاربلد

کارگری که می خواهید برای این کار استخدام کنید باید با دام و نحوه پرورش آن آشنایی کامل داشته باشد . خیلی از افراد بر این باورند که پرواربندی گاو و گوسفند بسیار راحت است. این طرز تفکر کاملا اشتباه است افرادی که مسئولیت این کار بر عهده می گیرند باید با بیماری های دام آشنایی داشته باشند تا در صورت بروز علائم بتوانند آن را تشخیص دهند ، در هنگام زایمان گاو بتواند از جک استفاده کند ، محل نگهداری دام را به درستی تمیز و ضد عفونی کنند و در کل مهارت کافی برای دامداری داشته باشد.

تزریق واکسن مناسب

یکی از راه حل های مناسب برای جلوگیری از بیماری تزریق واکسن می باشد. واکسن های مختلفی برای دام وجود دارد که باید در زمان مناسب به آن ها تزریق شود.

قبل
استفاده از دستگاه پرس پلت برای تهیه خوراک پلت
بعد
نکاتی درباره ی واکسیناسیون دام

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp