یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

ماهی گیاه خوار و نحوه تغذیه آن

مقالات

آب های موجود بر روی کره زمین دارای راز و رمز های بسیار پیچیده است ، ماهی ها نیز یکی از این رموز به شمار می آیند. در آب های مختلف ماهی هایی با شکل ، اندازه، رنگ ، سایز ، تغذیه و ... متفاوتی زندگی می کنند.


ماهی گیاه خوار و نحوه تغذیه آن

ماهی ها بر حسب تغذیه به سه دسته کلی می توان مقایسه کرد : گوشت خوار، گیاه خوار و همه چیز خوار . در این مقاله می خواهیم شما را با ماهی های گیاه خوار بیشتر آشنا کنیم.

معرفی ماهی گیاه خوار

به ماهی گیاه خوار گفته می شود که بیشتر از گیاهان برای تغذیه و رشد خود استفاده می کند. ماهی های گیاه خوار در کل روز در میان گیاهان و جلبک های قرار دارند و از آن ها تغذیه می کنند.

 

نکاتی در مورد تغذیه ماهی های گیاه خوار

اکثر ماهی ها کمی گوشت نیز مصرف می کند که این میزان مصرف بر اساس نوع کاملا متفاوت می باشد. ماهی هایی که بیشتر از گیاهان تغذیه می کنند سالم تر هستند. نحوه نگهداری این ماهی ها در آکواریم نیز ساده تر می باشد. برای تغذیه ماهی هایی که در آکواریم نگهداری می شوند می توان از کاهو، اسفناج، نخود سبز، لوبیا، سویا، باقالی به صورت پخته استفاده کرد. البته مغز کاهو و اسفناج پخته و پودر کاهو جزوء محبوب ترین خوراکی ها به شمار می آید. البته ماهی های گیاه خواری که در دریاها زندگی می کنند علاوه بر جلبک از خوراک آبزیان دیگر نیز تغذیه می کنند. در رژیم غذایی ماهی های گیاه خوار بهتر است از 80 درصد غذای گیاهی و 20 درصد غذاهای گوشتی یا پروتئینی استفاده کرد.

چند مرتبه در روز باید به ماهی گیاه خوار غذا داد؟

 نکته مهمی که در مورد تغذیه ماهی گیاه خوار باید در نظر گرفت ، تعداد وعده ها و مقدار غذا می باشد. در روز دو مرتبه به ماهی ها غذا دهید بهترین زمان برای غذا دادن ساعت 6 تا 7 صبح و 2 تا 3 بعد ظهر است . میزان غذا باید بر اساس جثه ماهی ریخته شود و نباید مقدار زیادی باشد که مواد خوراکی در ته آکواریوم باقی بماند تا فاسد شود. در صورت فاسد شدن غذا در ته ظرف باید آب را عوض کرد زیرا مواد غذایی فاسد سلامت ماهی را به خطر می اندازند. بهتر است یک روز در هفته به ماهی گرسنگی دهید این کار باعث می شود تا تمام سموم از بدن ماهی خارج شود. در بعد ظهر و شب به هیچ عنوان به ماهی غذا ندهید اجازه دهید به راحتی استراحت کند.

از چه مکان هایی باید غذای ماهی را تهیه کرد؟

فروشگاه هایی که تجهیزات و ماهی های آکواریومی دارند به صورت اختصاصی بر روی غذای ماهی نیز کار می کنند . شما با مراجعه به این مراکز می توانید غذای مناسب و سالم تهیه کنید. بیشتر غذایی که در این مراکز وجود دارد جلبک کلپ و اسپیرولینا هستند. البته جلبک های دیگری از جمله کلرلا، اسپیرولینا، اولوا، واکام، جلبک دریایی قرمز، کلپ، ایریش، منولاین و ... هستند که جزوء غذاهای محبوب به شمار می آید و غذای کاملی هستند.

قبل
پرورش دام به صورت صنعتی
بعد
کارخانه تولید غذای میگو

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp