یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نکاتی در رابطه با تغذیه گاو شیری

مقالات

زمانی که می خواهید شروع به پرورش گاو کنید باید دو نکته را در نظر بگیرید , اول رعایت نکات بهداشتی و دوم تغذیه مناسب که جزوء اصول اساسی  گاوداری می باشد.


نکاتی در رابطه با تغذیه گاو شیری

 رعایت بهداشت باعث می شود تا دام ها کمتر بیمار شوند و همین امر سبب تولید گوشت و شیر سالم تر و بیشتر می شود. تغذیه درست و اصولی نیز بر رشد دام بسیار تاثیر گذار است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نکات مهم تغذیه گاو های شیری آشنا کنیم. تا بتوانید بهترین بازده را از گاو های شیری داشته باشید.

بهترین خوراک برای گاو های شیری

علف تازه باغی نقش مهمی در رشد و تغذیه گاو های شیری و پرورای دارد. این خوراک باعث می شود تا نشخوار دام زیاد شده و شیری بیشتر و چرب تری تولید کند. بهتر است زمانی که از خوراک های آردی استفاده می کنید از علوفه نیز استفاده کرد تا خوراک سریع از بدن دام خارج نشود.

اگر می خواهید میزان چربی شیر گاو بیشتر شود باید با توجه به نوع کربوهیدرات مصرفی از مواد خوراکی که تجزیه پذیری بیشتر دارد استفاده شود. برای جلوگیری از کاهش میزان چربی شیر در تابستان باید از علوفه تازه بیشتری در خوراک دام استفاده کرد و در شب به گاو ها غذا داد و از مواد دارویی و مخمر ها در جیره غذایی کمک گرفت تا عمل هضم سریع تر صورت گیرد. برای مخلوط شدن مواد مختلف غذایی با یکدیگر بهتر است از ماشین آلات خوراک دام برای این کار استفاده کرد.  در جیره غذایی هر گاو شیری باید 18 تا 19 درصد پروتئین وجود داشته باشد پروتئین بیشتر از این حد باعث ایجاد هزینه های اضافی برای دامدار می شود.

گاو هایی که شیر بیشتری در مقایسه با گاو های هم وزن خود تولید می کنند نیاز به غذای بیشتری دارند و باید پروتئین بیشتری در جیره غذایی آن ها قرار داد.

نکات عمومی در تغذیه گاو های شیری:

 • باید قبل از تغذیه گاو ها دسته بندی شوند و با توجه به نیازی که دارند خوراک مناسب در اختیار آن ها قرار گیرد.
 • استفاده از تغذیه متعادل در طول سال علاوه بر اقتصادی بودن نیاز های دام را نیز برطرف می کند.
 • میزان دفعاتی که به دام خوراک داده می شود باید به طور منظم و بر طبق برنامه انجام گیرد.
 • باید از خوراک متنوع و با کیفیت در تغذیه دام استفاده کرد.
 • علوفه و آب سالم جزوء خوراکی های مورد علاقه دام است و ارزان و در دسترس نیز می باشد پس بهتر است به میزان کافی در اختیار دام قرار گیرد.
 • محل نگهداری دام باید تمیز و بهداشتی باشد و شرایط محیطی مناسبی را باید در فصول مختلف سال رعایت کرد.
 • بهتر است از جیره غذایی مخلوط برای دام استفاده کرد ( مخلوطی از کنسانتره و علوفه ) زمانی که از علوفه در خوراک دام استفاده می شود باید آن ها به قطعات ریز خرد کرد و در خوراک دام قرار داد.
 • از کارگران متخصص برای گاو ها باید استفاده کرد.
 • نباید مدت زیادی علوفه را ذخیره کرد زیرا ذخیره طولانی مدت باعث ایجاد کپک و قارچ زدگی می شود.
  باید به طور منظم از داروهای ضد انگل استفاده کرد.

قبل
تب شیر در گاو
بعد
مراحل تولید خوراک پلت مرغوب

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp